Jezioro Solińskie - wypoczynek i atrakcje okolicy

Żeglarze znają to miejsce ze zmiennych wiatrów i nazywają je bieszczadzkim morzem. Choć Jezioro Solińskie, bo o nim mowa, jest sztucznym zbiornikiem, urlop tu będzie niezapomniany.

Zdjęcie

Nad Jeziorem Solińskim nie można się nudzić /123/RF PICSEL
Nad Jeziorem Solińskim nie można się nudzić
/123/RF PICSEL

Któż nie słyszał piosenki o zielonych wzgórzach nad Soliną... To urokliwe miejsce godne jest uwiecznienia w piosence – góry, lasy... I zalew, w którym z dnia na dzień poziom wody może się zmienić nawet o 1 m! Czasami, gdy jest bardzo niski, wynurza się tajemnicza wysepka zwana Zjawą...

Na J. Solińskim jest niezwykła atrakcja – zapora

Ma prawie 82 m wysokości i 664 m długości i jest najwyższą taką konstrukcją w Polsce. Wybudowano ją, by ujarzmić San, który zalewał okoliczne pola i wsie.

Reklama

Po zaporze można spacerować, a nawet zwiedzić hydroelektownię od środka – docieramy wtedy aż 6 metrów poniżej lustra wody.

To nie tylko raj dla turystów, ale i dla kuracjuszy

W Polańczyku – najbardziej znanej miejscowości nad Soliną – leczy się m.in. choroby układu oddechowego i moczowego oraz choroby kobiece.

Doskonałym miejscem wędrówek są okolice wsi: Wołkowyja, Bukowiec, Chrewt, i oczywiście Połoniny: Caryńska i Wetlińska oraz rozległy szczyt – Tarnica.

Dla dzieci zaś największą frajdą będzie przejażdżka bieszczadzką kolejką wąskotorową.

Co zobaczyć, gdzie nocować

Zwiedzanie zapory i Elektrowni Wodnej w Solinie – bilety indywidualne od 13 zł do 18 zł.

Uwaga! Temperatura w elektrowni wynosi 7 st. C, konieczna jest ciepła odzież. Więcej informacji: solina.pl

Szlak Architektury Drewnianej: oprócz Piątkowej warto zobaczyć m.in. cerkwie: w Smolniku nad Sanem, Ustrzykach Dolnych, Czarnej, Równi, Bystrem koło Michniowca.

Tanie kwatery: prywatne i w gospodarstwach agro turystycznych znajdziesz na: www.bieszczady.pl www.twojebieszczady.net

Atrakcje w okolicy

1. Cerkiew św. Dymitra w Piątkowej jest jedną z ponad 150 drewnianych cerkwi w Bieszczadach. W wielu znajdują się muzea z drewnianymi ikonastasami wypełnionymi drewnianymi ikonami. Cerkiew w Piątkowej leży na Szlaku Architektury Drewnianej, jest filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

2. Krzemień i Bukowska. Krzemień to drugi co do wielkości szczyt Bieszczad. Połonina Bukowska zaś to przełęcz w zachodnich Bieszczadach z pięknymi widokami na pasmo Halicza oraz Bukowego Berda.

3. Korona Zapory Solińskiej . To miejsce spacerów wszystkich odwiedzających to niezwykłe miejsce.

4. Przystań białej floty w Solinie: można tu wsiąść na statek turystyczny i opłynąć zalew.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również