Jak zaplanować wakacje w Dubrowniku?

Laureat nagrody Nobla George Bernard Shaw napisał, że „Ci, którzy szukają raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrownika”. Warto wziąć to pod uwagę planując urlop, bo nie ma w tym przesady!

Zdjęcie

Starówka Dubrownika ma kształt nieregularnego pięciokąta /123/RF PICSEL
Starówka Dubrownika ma kształt nieregularnego pięciokąta
/123/RF PICSEL

Położony na zboczu góry Srd (412 metrów n.p.m.) Dubrownik konkuruje z Wenecją o miano najpiękniejszego miasta śródziemnomorskiego. W całości został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W kamiennym kręgu

Starówka Dubrownika ma kształt nieregularnego pięciokąta. Chronią ją potężne kamienne mury (z przełomu XII i XIII w.). Mają prawie 2 km, są wysokie na 25 metrów, a ich grubość waha się w granicach 1,5-6 m. W ich skład wchodzą 2 okrągłe i 14 kwadratowych wież, fortyfikacje oraz gigantyczna forteca.

Reklama

Wytyczona wzdłuż murów trasa zaprasza na malowniczy spacer nad czerwonymi dachami. Jednak najpiękniejszy widok na miasto i okolice rozpościera się ze wzgórza Srd, na które można wjechać kolejką linową Cable Car (lub, dla lubiących wędrówki górskie, wejść ścieżką turystyczną).

Do Starego Miasta możemy dostać się przez jedną z kilku bram. Najlepiej wejść przez bramę św. Wawrzyńca (patrona miasta), a następnie wędrując deptakiem dojść aż do rynku. Życie Dubrownika od najdawniejszych czasów koncentruje się na placu Poljana Luža. Na jego środku znajduje się słup Orlandov, z wyrzeźbionym wojownikiem, symbolem wolnego miasta kupieckiego.

Długość prawego przedramienia wojownika służyła za wzorzec przyjętej tu miary: łokcia dubrownickiego.

Przysmaki Adriatyku

Dubrownik jest miastem morskim, ma aż trzy porty: miejski na Starówce, Gruz, leżący w zatoce o tej samej nazwie (ok. 2,5 km od Starówki) oraz ACI nad ujściem rzeki Dubrovačka. W jednej z licznych tawern koniecznie trzeba spróbować przyrządzonych po mistrzowsku ryb i owoców morza.

Prawdziwym przysmakiem są grillowane ośmiornice i kalmary. Morze Adriatyckie, nad którym leży Dubrownik, jest jednym z najczystszych na świecie – to najbardziej lazurowy punkt na Ziemi widoczny z kosmosu.

W mieście i tuż za murami jest kilka dużych plaż (przeważają kamieniste i z drobnym żwirkiem). Niedaleko można też znaleźć osłonięte kamieniami małe zatoki, gwarantujące prywatność.

JOG

Informator

Dubrownik leży ok. 1 tys. km od Polski. W sezonie latają samoloty czarterowe i tanie linie (nie ma stałego połączenia). Lotnisko znajduje się 20 km od miasta.

Samochodem najszybciej dostaniemy się jadąc przez Austrię (Wiedeń) i Słowenię.

Polska nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego – najwygodniej jest podróżować z przesiadką w Budapeszcie.

Walutą jest kuna chorwacka (HRK). Wg kursu z 25 lutego 1 HRK to 0,54 zł.

Kolejka linowa kursuje codziennie od godz. 9 do 18 (od czerwca do 24), co 30 min. Bilet w obie strony kosztuje 100 kun.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

    Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych... więcej