Jak przygotować się do podróży na Kubę

Przygotowaliśmy parę praktycznych informacji dotyczących wiz, pogody i ubezpieczeń medycznych, które na pewno pomogą ci przygotować niezapomnianą wyprawę na Kubę.

Zdjęcie

Klimat na ulicach Hawany jest nie do podrobienia /123/RF PICSEL
Klimat na ulicach Hawany jest nie do podrobienia
/123/RF PICSEL

Kiedy jechać, czyli sezon i pogoda

Na Kubie zetkniemy się z dwoma klimatami: wilgotnym równikowym oraz podrównikowym. To raj dla wszystkich uwielbiających gorące lato - średnie roczne temperatury wahają się od 23-27°C. Zdecydowanie nie możemy tam narzekać na brzydką pogodę! Przyjazne warunki sprawiają, że między poszczególnymi miesiącami nie ma dużych różnic klimatycznych - musimy jednak wziąć pod uwagę występowanie pory suchej i deszczowej. 

Pierwsza dotyczy okresu między listopadem a kwietniem i to właśnie wtedy najlepiej udać się na swoją wyprawę. Unikniemy silnych wiatrów i cyklonów, a także ulew, które nawiedzają Kubę w okresie letnim. Jeżeli jednak zależy nam na niedużej ilości turystów, możemy zaryzykować organizację urlopu w sierpniu lub wrześniu. 

Reklama

Istnieje wówczas duża szansa natrafienia na huragan lub deszcze, ale, z drugiej strony, piękne karaibskie plaże będą wówczas tylko i wyłącznie nasze. Decyzja należy więc do ciebie - pamiętaj jednak, że Kuba jest piękna o każdej porze roku i zawsze zachwyci nas tam coś innego.

Ile zapłacimy za nocleg na Kubie? Parę słów o walucie i cenach

Obowiązującą na Kubie walutą jest peso kubańskie. Raczej nie znajdziemy tutaj bankomatów i podobne problemy możemy mieć ze skorzystaniem z usług bankowych, dlatego warto mieć ze sobą sporo euro. Na lokalne pieniądze wymienimy je na lotnisku lub w niewielkich kantorach, zazwyczaj połączonych ze sklepikami. 

Ile kosztują podstawowe usługi na Karaibach? Jeżeli marzy nam się nocleg w Hawanie, to za dwuosobowy pokój zapłacimy od 25-35 peso (około 110 złotych). Pamiętajmy, by koniecznie rezerwować apartamenty z klimatyzacją - wysokie temperatury sprawiają, że przebywanie w pomieszczeniach to istne piekło. 

Ceny żywności na Kubie są około dwóch razy wyższe niż w Polsce. Za wodę zapłacimy 1 CUC, a za ser żółty nawet 12 CUC za kilogram. Zjedzenie obiadu w restauracji wyniesie nas około 10 peso, podczas gdy lunch w przydrożnej budce to koszt około 3-4 peso. Należy więc nastawić się na dzienne wydatki ok. 50 peso - i jest to niestety stosunkowo sporo pieniędzy.

Dokumenty i ubezpieczenie

Wybierając się na Kubę, potrzebna nam odpowiednia wiza turystyczna. Możemy ją uzyskać w konsulacie kubańskim w Warszawie lub w niektórych biurach podróży. Wymagany jest również co najmniej 3-miesięczny okres ważności paszportu, liczony od planowanej daty opuszczenia wyspy. Należy również dysponować biletem powrotnym - bez niego możemy nie zostać wpuszczeni na teren kraju. 

Przekraczając granicę, musimy wypełnić specjalny formularz, który następnie należy zachować i pokazać podczas powrotu do Polski. Wiza uprawnia nas do 30-dniowego przebywania na terenie Kuby - jeżeli planujemy przedłużyć pobyt, musimy udać się do odpowiedniego urzędu imigracyjnego. Co ciekawe, przy wylocie z wyspy należy wnieść obowiązkową opłatę o wysokości 25 CUC. 

Aby móc podróżować po Kubie potrzebujemy również polisy ubezpieczeniowej od kosztów ewentualnego leczenia. Należy wcześniej upewnić się, czy nasz ubezpieczyciel ma przedstawiciela na terenie Ameryki Łacińskiej i czy nasz dokument obowiązuje na terenach karaibskich.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Co warto zobaczyć w Albanii?

    Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego świata. więcej