​Ibiza - porady i wskazówki dla turystów

Marzysz o niezapomnianych wakacjach na słonecznej, szalonej Ibizie? Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać podczas planowania! Mamy dla ciebie nie tylko parę sposobów na oszczędzanie, ale także garść praktycznych wskazówek - sprawdź, dlaczego warto mieć ze sobą ubezpieczenie i dowiedz, gdzie najlepiej wybrać się na... wyjątkowe zakupy.

Zdjęcie

Eivissa - miasto na Ibizie /123/RF PICSEL
Eivissa - miasto na Ibizie
/123/RF PICSEL

Przepisy wjazdowe, bezpieczeństwo i język

Jako część Hiszpanii, Ibiza należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i strefy Schengen, dlatego obowiązujące w niej przepisy wjazdowe są identyczne, jak te w innych europejskich krajach. Aby móc wypoczywać na jej prześlicznych plażach, wystarczy nam więc ważny dowód osobisty lub paszport. 

Warto natomiast pamiętać o wcześniejszej wizycie w oddziale NFZ i wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten uprawnia nas do korzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej, co może okazać się bardzo przydatne w trudnych sytuacjach. Oprócz tego, poleca się jeszcze zakup dodatkowej, prywatnej polisy, która ochroni nasz portfel w razie wypadku wymagającego transportu medycznego lub specjalistycznych operacji. 

Reklama

Z przydatnych informacji: na Ibizie obowiązują dwa języki urzędowe, kataloński i hiszpański, jednak mieszkańcy zazwyczaj posługują się odmianami tego pierwszego. Jeżeli więc chcemy nieco bliżej poznać wyspiarską społeczność, zaopatrzmy się w odpowiednie rozmówki lub słownik.

Zakupy na Ibizie

Wbrew pozorom, Ibiza to nie tylko szalone imprezy do rana i wylegiwanie się na słońcu. Wyspa oferuje nam również wiele innych, czasami nieco dziwnych atrakcji, w co wliczają się również zakupy. Oczywiście znajdziemy tutaj wiele modnych butików, sklepów z muzyką klubową czy przeróżnymi alkoholami, ale chcemy również podkreślić kilka innych, bardziej egzotycznych propozycji. 

W Eivissie, głównym ibizyjskim mieście, znajdziemy m.in. stoiska ze zrobioną z kości biżuterią (sprzedawaną zazwyczaj przez bezdomnych hipisów), liczne targowiska z wyrobami skórzanymi czy... sadomasochistyczne sex-shopy z intrygującym wyposażeniem. Jeżeli zastanawiasz się, co przywieźć z Ibizy jako pamiątkę, zawsze możesz rozważyć zakup miejscowych cygar, kolorowych hipisowskich wyrobów lub miejscowych, egzotycznych strojów.

Waluta i ceny

Oficjalną walutą na Ibizie jest euro. Co zaskakujące, ceny jedzenia należą do całkiem przystępnych, szczególnie w większych marketach. Jeżeli nasze posiłki przygotowujemy sami, warto odwiedzać sklepy takie jak Lidl, Mercadona czy Spar - tam żywność kupimy niemal "za grosze". Koszt żywienia się w restauracjach czy barach również nie jest bardzo wysoki, gdyż dzielnice pełne różnorodnych knajp powodują dużą konkurencyjność.

Do wyboru mamy zarówno kuchnię południową, jak i wschodnią, więc każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Za burgera z frytkami zapłacimy od 4 do 6 euro, 5 euro będzie kosztowało nas zamówienie pizzy, a kawę wypijemy nawet za 1,5 euro. 

Większe restauracje w San Antonio czy Eivissie również kuszą turystów niskimi cenami, lecz planując naszą podróż na środek sezonu, musimy liczyć się ze wzrostem kosztów pobytu na wyspie. Szczególnie, gdy jesteśmy miłośnikami clubbingu - wejście na jedną z miejscowych dyskotek to wydatek od 10 do nawet... 80 euro! Trzeba również doliczyć do tego ceny ewentualnych drinków, które wcale nie są niskie, i koszt zamówienia taksówki, by jakoś powrócić do hotelu. Wniosek jest prosty: Ibiza nie musi być droga, lecz wymaga to od nas stosunkowo wielu wyrzeczeń.Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciekawe miejsca w Łebie

    Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej