Hel – weekend na półwyspie

Szerokie piaszczyste plaże na Helu przyciągają urlopowiczów. Można się tutaj kąpać od strony morza, jak i w cieplejszych wodach Zatoki Puckiej. Latem zjeżdżają tam gwiazdy i prezydent – wybierz się i ty. Słońce i czysta morska woda pomogą ci naładować akumulatory na resztę roku!

Mierzeja Helska to raj na ziemi: plaże skąpane w promieniach słońca, szum morskich fal, krzyki mew – czy trzeba czegoś więcej, by zapomnieć o bożym świecie i po prostu regenerować siły? Dlatego latem na półwysep ściągają spragnieni wypoczynku turyści.

W kurortach znanych od przedwojnia zatrzymują się artyści, a do tzw. willi prezydenckiej w Juracie przyjeżdża sam prezydent. Wybierzcie się tam przynajmniej na kilka dni, nim nadciągną tłumy letników.

Reklama

Rozkoszne leniuchowanie na plaży – np. w Chałupach, Kuź nicy czy Jastarni – i wyprawy na świeżą rybę do pobliskiej smażalni warto połączyć ze zwiedzaniem arcyciekawej okolicy.

Z dziećmi możecie pojechać na koniec półwyspu, do miasta Hel. Na pewno im się spodoba obserwowanie fok w tamtejszej stacji morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Długo będą chwalić się rówieśnikom tą wyprawą!

Potem ruszajcie na objazd co bardziej interesujących miejscowości na półwyspie i w jego pobliżu. Autem możecie dotrzeć bez kłopotu aż do Żarnowca, gdzie warto zwiedzić największą w Polsce elektrownię wodną oraz zobaczyć to, co zostało z planów budowy elektrowni atomowej.

W pobliskim Nadolu jest skansen, w którym przetrwała kaszubska zagroda wiejska (bilet normalny 5 zł, ulgowy – 4 zł). Warto odwiedzić też Krokową (gdzie stoi odrestaurowany zamek szlacheckiej rodziny von Krockow), w południe zaś poszukać chłodu w korytarzach Grot Mechowskich. Można je zwiedzać codziennie od rana do wieczora.

Atrakcją Jastrzębiej Góry jest klif, czyli wysoki urwisty brzeg podcinany przez morze. To dobre miejsce do startu dla paralotniarzy.

Przydatne informacje

Gdzie spać? Na stronie www.wladek.pl znajdziecie oferty noclegów we Władysławowie (mieście leżącym u nasady półwyspu). W zakładce „Okoliczne miejscowości” są informacje o noclegach w pozostałych helskich kurortach.

Gdzie jeść? W Helu restauracja Maszoperia (ul. Wiejska) oferuje ryby na zimno i na gorąco, smażone, gotowane, wędzone lub z grilla.

W Jastarni zjecie dobrą szarlotkę z lodami i tort bezowy w Kawiarni Weranda (ul. Ks. Bernarda Sychty). Tamtejszy śledzik w śmietanie z ziemniakami w mundurkach także jest nie do pogardzenia.

W Juracie w Restauracji Winiarnia (ul. Wojska Polskiego) podają dobrego tatara z łososia oraz dorsza z puree i glazurowaną marchewką.

A we Władysławowie, w Smażalni u Golli (ul. Hryniewieckiego), świeżo złowione smażone rybki (dorsz, flądra, turbot).

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

    Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych... więcej