​Grecja - przewodnik, atrakcje, zabytki

Szukasz idealnego miejsca na rodzinną wakacyjną wycieczkę? Chcesz zabrać narzeczoną na romantyczny weekendowy wyjazd? Marzysz o odpoczynku nad lazurową wodą i odkryciu paru niezwykłych miejsc? Mamy dla ciebie idealną propozycję! W Grecji na turystów czekają monumentalne zabytki, piaszczyste plaże, klimatyczne miasta i urocze wysepki. Słowem - jest tu wszystko czego potrzebujesz do udanego urlopu. Sprawdź sam!

Zdjęcie

Akropol jest najsłynniejszym zabytkiem Aten /123/RF PICSEL
Akropol jest najsłynniejszym zabytkiem Aten
/123/RF PICSEL

Cuda południowej przyrody - piękne wybrzeże

Morze Śródziemne... Przejrzysta woda, czyste plaże - greckie wybrzeże oferuje idealne warunki do leniwego wypoczynku na słońcu i sprzyja uprawianiu przeróżnych sportów wodnych. Na każdym kroku możemy natknąć się na piaszczyste zejścia do morza, a jest ich tutaj tak wiele, że tylko w miejscowościach turystycznych natkniemy się na tłumy przyjezdnych walczących o kawałek miejsca na ręcznik. 

W Grecji łatwo o zaciszny kącik tylko dla siebie, wystarczy oddalić się nieco od cywilizacji. Z najpiękniejszych plaż słynie Riwiera Olimpijska, niegdyś najpopularniejszy cel wakacyjnych wycieczek. Z racji, że traci ona na znaczeniu, miejscowości Laptokaria, Katerini czy Paralia stają się mniej uczęszczane przez turystów i coraz spokojniejsze. 

Reklama

Ustronne, położone w zatoczkach plaże znajdziemy również w Kolimbii, a także w okolicy miasteczka Sidari. Przepiękne i świetnie nadające się do relaksu tereny znajdziemy również na Krecie - ale o tej niezwykłej wyspie powiemy co nieco za chwilę.

Atrakcje greckich miast - Saloniki

W wolnej chwili warto zajrzeć do Salonik - miasta kontrastów, w którym odkryjemy tajemnice tureckiego i weneckiego budownictwa. O przeszłości regionu dowiemy się nieco więcej z Muzeum Kultury Bizantyjskiej, a z Białej Wieży dostaniemy szansę podziwiania przepięknej panoramy okolicy. 

Zwróćmy uwagę również na niezwykłe obiekty sakralne znajdujące się w mieście, a szczególnie na najstarszy kościół św. Demetriusza, wschodnie meczety oraz bizantyjskie świątynie. Są naprawdę niezwykłe!

Co zobaczyć w Atenach?

Grecka stolica słynie nie tylko ze swojej burzliwej historii, ale również licznych atrakcyjnych turystycznie miejsc. Które z nich koniecznie trzeba odwiedzić? Oczywiście, najsłynniejszym zabytkiem Aten jest położony na górującym nad miastem wzgórzu Akropol. Ten antyczny zespół świątyń, stanowiący niegdyś miejsce kultu religijnego dawnych mieszkańców polis, mimo obecnego stanu, wciąż wyróżnia się naprawdę niezwykłą architekturą. 

Wchodzący w jego skład Partenon został wybudowany w V wieku p.n.e., a dużą część znajdujących się w jego wnętrzu figur stworzył jeden z najsłynniejszych architektów czasów starożytnych - Fidiasz. Cały obiekt co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata, lecz mimo tłumów przyjezdnych, naprawdę warto go zobaczyć. 

Zwiedzanie Aten nie może być się również bez spaceru po centrum oraz odwiedzenia Plaki. Ta niepowtarzalna dzielnica słynie z setek wąskich i krętych uliczek, doskonałych tawern i restauracji - jeżeli szukasz idealnego miejsca na obiad, to właśnie je znalazłeś. Podczas wycieczki zajrzyj również do któregoś z miejscowych muzeów. Eksponaty Muzeum Archeologicznego czy Muzeum Bizantyjskiego na pewno cię zachwycą!

Greckie wyspy - Kreta i Santorini

Z przepięknych greckich wysp warto odwiedzić chociaż dwie. Jako najciekawszą polecamy Kretę wraz z jej wyjątkowymi miastami i tysiącem przeróżnych atrakcji. Czeka tutaj na ciebie pełen zabytków Heraklion, który podniósł się po wojennych zniszczeniach, by znów zachwycać średniowiecznymi arcydziełami architektury.

Podczas zwiedzania koniecznie trzeba zawrócić uwagę na wenecką twierdzę Rocca al Mare i pozostałości dawnych murów obronnych wraz z bastionem Martinengo. Dla miłośników historii mamy tutaj parę ciekawych wystaw, na które zaprasza Muzeum Archeologiczne i Muzeum Ikon, oraz pokrytą przedstawiającymi motywy mitologiczne rzeźbami ogromną fontannę w centrum. 

Na Krecie warto zobaczyć również pozostałości po minojskich pałacach znajdujące się w Knossos, Fajstos i Malii oraz przespacerować się szlakiem architektury weneckiej prowadzącym przez malownicze Retimno. Na amatorów pieszych wędrówek czeka za to pełen dzikiej przyrody wąwóz Samaria - naprawdę niezwykłe miejsce. Santorini słynie natomiast z niezapomnianych widoków, często umieszczanych na greckich pocztówkach.

Wybierając się na wyspę, koniecznie trzeba też odwiedzić Akrotiri, czyli cichutką, położoną w zachodniej części wyspy wioskę. Roztacza się z niej przepiękny widok na greckie wybrzeże i słynną Czerwoną Plażę. W okolicy miasteczka znajdziemy także wyjątkowe pozostałości minojskiego grodu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Co warto zobaczyć w Albanii?

    Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego świata. więcej