Egzotyczne plaże z Błękitną Flagą

Nawet drobiazgowo zaplanowane wakacje nad morzem mogą skończyć się zupełną klapą, jeżeli okaże się, że plaża w wybranym kurorcie zamiast rajskiego wybrzeża okazała zaśmieconym skrawkiem piasku z brudną wodą. W uniknięciu takiej sytuacji pomaga program Błękitna Flaga. Przystanie morskie i plaże, które zasłużyły na to oznaczenie, z pewnością Was nie rozczaruje!

Zdjęcie

Plaża Camps Bay w RPA /123/RF PICSEL
Plaża Camps Bay w RPA
/123/RF PICSEL

Certyfikat Błękitnej Flagi wydawany jest od 1987 roku. Wówczas, w związku z obchodzonym właśnie Europejskim Rokiem Środowiska, Francuzi wpadli na pomysł, by stworzyć program z jednej strony chroniący piękne i naturalne wybrzeża, a z drugiej reklamujący je podróżnikom, dzięki czemu chciano propagować ochronę tych obszarów. 

Bardzo szybko okazało się, że idea jest strzałem w dziesiątkę - inicjatywa ma już blisko 30 lat, a o uzyskanie certyfikatu zabiegają państwa z całego świata, nie tylko członkowie Unii Obywatelskiej.

Reklama

Czego można spodziewać się po wybrzeżach uhonorowanych Błękitną Flagą? Po pierwsze, muszą to być naturalne i niezanieczyszczone plaże z czystą wodą, która nie wykazuje skażenia żadnymi środkami chemicznymi. Co więcej, liczą się też warunki, jakie zapewnia się "naturalnym" mieszkańcom obszaru - ochronie podlegają różne zwierzęta, rafy koralowe, a nawet glony i algi. 

Taka plaża to także idealne miejsce na rodzinne wakacje. Jednym z warunków otrzymania orderu jest zapewnienie odpowiedniej ochrony plażowiczom - patroli i wsparcia ratowników. Konieczne jest także zorganizowanie całego zaplecza, z dostępem wody pitnej i sanitariatami.

Trynidad i Tobago

Pod koniec ubiegłego roku po raz pierwszy Błękitną Flagą uhonorowano Trynidad i Tobago. Wyróżnioną plażą jest Las Cuevas, jednak w przypadku tego kraju o tak długim oczekiwaniu na względy komisji nie zadecydowały raczej względy przyrodnicze. Tobago to państwo wyspiarskie, a wyróżnione wybrzeże to dopiero wstęp do tego, jak niesamowita jest tutaj przyroda. 

Względnie nizinny krajobraz urozmaicony jest pasmami górskimi ukształtowanymi ze skał wapiennych i kredowych, a całość porasta bujna tropikalna dżungla. W tutejszych lasach można odkryć przepiękne storczyki. Południową stronę wybrzeża wyspy porasta niesamowita rafa koralowa. 

Trynidad wypada pod tym względem nieco gorzej - znaczna część wyspy została bowiem zaadaptowana na tereny rolnicze, wybrzeże wciąż jednak pozostało zachwycające. To właśnie tu, na północnym brzegu znajduje się nagrodzona plaża Las Cuevas. Położona w pięknej zatoce, idealnie nadaje się nie tylko do uprawiania sportów wodnych i słonecznych kąpieli. Otoczona jest uroczymi skalnymi jaskiniami, w których można znaleźć chwilę wytchnienia od upałów. 

Jest to zielona część wyspy, nie trzeba więc obawiać się przemysłowego krajobrazu. Dodatkową atrakcją jest miejscowy targ rybny. Dla mieszkańców połowy to tradycyjny sposób utrzymania, a targowanie się nawet o najdrobniejsze zakupy jest już czymś w rodzaju rytuału, swoją drogą - fascynującego i bardzo zabawnego. 

Ponieważ po przeciwległej stronie morza plażę otaczają góry, nie można tu narzekać na nudę. Ci, którym znudzi się już plażowanie, mogą skorzystać z uroków krystalicznych potoków lub udać się na pieszą wędrówkę po tym niesamowitym terenie.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić te piękne wyspy, zajrzyjcie na Tanie loty do Trynidadu i Tobago. Znajdziecie tu najlepsze oferty przelotów, a także polecane hotele.

Republika Południowej Afryki

Jednym z pierwszych pozaeuropejskich krajów, który otrzymał odznaczenie Błękitnej Flagi, była Republika Południowej Afryki. Tutejsze plaże nie tylko są niesamowicie piękne, ale też spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. 

Co ciekawe, w przypadku tego kraju statusem tym mogą poszczycić się miejsca na ustroniu, z dala od większych ośrodków, ale również miejskie plaże. Największą ilością orderów może pochwalić się Kapsztad!

Jedną z najpiękniejszych plaż w Kapsztadzie jest Camps Bay. Miejscowi mówią o niej, że jest to ich prywatne Saint-Tropez. I rzeczywiście, czuć tu klimat uroczego zakątka Francji. Piaszczyste wybrzeże o złocistym kolorze otoczone przez monumentalne pasma górskie. Słynne pasma i szczyty, jak Mała Głowa Lwa czy Dwunastu Apostołów, to jedne z wielu atrakcji okolicy. 

Wzdłuż plaży ciągnie się bulwar, przy którym znajduje się wiele restauracji i barów. Na samej plaży nieustannie coś się dzieje. Organizowane są tu zawody sportowe, a także liczne festiwale.

Taka lokalizacja sprawia, że w przerwach od wypoczynku na plaży każdy na pewno znajdzie dla siebie jakąś fantastyczną rozrywkę. Warto oczywiście zwiedzić Kapsztad. Oprócz sławnych dzielnic i ulic, które udowadniają, jak wyjątkowe jest to miasto na tle całej Afryki, bardzo interesujące są także tutejsze muzea, prezentujące niesamowitą kulturę kontynentu. 

Wspaniałym pomysłem będzie też odwiedzenie akwarium albo ogrodu zoologicznego. Tego typu placówek jest w Kapsztadzie bardzo wiele - od rezerwatów ostryg, przez lamparty, aż po krokodyle.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL

Zobacz również