Egipt - raj turystyczny

Przyjazd do kraju faraonów gwarantuje moc wrażeń, poznanie nowej kultury i historii, wspaniałą pogodę i co najciekawsze - zawsze się tutaj wraca.

Zdjęcie

Wejście do starożytnej świątyni Hatszepsut w Egipcie /123/RF PICSEL
Wejście do starożytnej świątyni Hatszepsut w Egipcie
/123/RF PICSEL

Egipt to państwo w północno-wschodniej Afryce. Graniczy z Izraelem, Strefą Gazy, Sudanem i Libią. Na północy ma dostęp do Morza Śródziemnego, a na południu do Morza Czerwonego.

Nazwa państwa odnosi się do żyznych gruntów wzdłuż życiodajnej w Afryce rzeki Nil. "Czarny Ląd", jak w tłumaczeniu mówi się na Egipt jest przeciwieństwem ogromnego obszaru pustynnego, czyli "Czerwonego Lądu". 

Reklama

Na obszarze Egiptu panuje skrajnie suchy klimat zwrotnikowy, co przejawia się znikomymi liczbami rocznych opadów. W związku z tym, tamtejsza ludność skupia się w dolinie i delcie Nilu. W celu zwiększenia obszarów nadających się do upraw Egipt stale rozwija sztuczny system nawadniania. Są to zabiegi trwające tutaj od tysięcy lat.

Kraj podzielony jest administracyjnie na 27 muhafaz. Ludzie, zamieszkujący te obszar są  w dziewięćdziesięciu procentach muzułmanami. W mniejszości są chrześcijanie. Populacja posługuje się praktycznie wyłącznie językiem arabskim.

Memfis

Miasto Memfis było pierwszą stolicą zjednoczonego starożytnego państwa egipskiego. Jego założycielem był Menes. Największy rozwój przypada na okres, kiedy kultem obejmowano Phata. Istniała niegdyś przepowiednia, że miasto nawiedzi zagłada, wyludnienie i zapomnienie. 

Po upadku Aleksandrii przepowiednia zaczęła się sprawdzać, co spowodowało zniszczenie miasta i jego upadek. Obecnie zwiedzać można pozostałości z czasów świetności Memfis - można zobaczyć alabastrowego sfinksa, kolosa Ramzesa II, czy ruiny wielu innych budowli.

Dolina Królów

Dolina Królów, a właściwie dwie doliny to obszar, na którym chowani byli faraonowie na przestrzeni  XVIII - XX dynastii. Pochówek w dolinie był sposobem faraonów na rabusiów. 

Wiedzieli oni, że piramidy przyciągają potencjalnych złodziei, dlatego właśnie w Dolnie Królów postanowili składać swoje ciała po śmierci. 

Jak się jednak z biegiem historii okazało, nawet takie ukrywanie faraonów nie zatrzymało rabusiów. W 1992 roku odkryto pierwszy i jedyny nietknięty, nienaruszony grobowiec Tutanchamona.

Robotnicy, którzy pracowali przy nowym miejscu pochówku faraonów byli skrupulatnie pilnowani i kontrolowani. W związku z tym stworzono dla nich "Wioskę robotników", z której nie mieli kontaktu ze światem zewnętrznym. 

Wioska Dajr el-Medina była ich domem przez wiele pokoleń. Zainspirowani pracą, jaką wykonywali również sobie przygotowywali miejsca pochówku, które doskonale się zachowały i zachwycają obecnie turystów i archeologów.

Wyspa File

Na wyspie znajduje się piękną świątynia poświęcona Izydzie. W biegu historii była bardzo ważnym, a nawet najważniejszym miejscem kultu religijnego w Egipcie. Przybywali tutaj pielgrzymi z całego kraju. Budowa Wielkie Tamy zagrażała świątyni, która mogła ulec zalaniu.

Międzynarodowa pomoc sprawiła, że obiekt został przeniesiony w bezpieczne miejsce, czyli na pobliską wyspę Agilkia. Obecnie świątynia jest udostępniona dla zwiedzających.

Abu Simbel

Kolejnym obiektem, którego historia ściśle związana jest z budową Wielkiej Tamy jest kompleks świątyń w Abu Simbel. Zabytek został uratowany przez zalaniem poprzez przeniesienie ich z położonego 60 metrów niżej terenu. 

We wnętrzu świątyni znajduje się sanktuarium z posągami czterech siedzących bogów - Ptaha z Memfis, Amona-Re z Teb, deifikowanego Ramzesa II oraz Re-Harakte, czyli boga słońca. Wyjątkowym zjawiskiem i czasem, kiedy to tłumy pojawiają się w świątyni jest "cud solarny". Słońce dwa razy w roku wpada do świątyni, wędruje po jej obszarze, a potem oświetla trzy z czterech bóstw - pomijając Phata.

Gdzie kupić oryginalne pamiątki?

Najpewniejszym miejscem w Egipcie, gdzie kupimy pamiątki wyjątkowe i niepowtarzalne, a na dodatek będące tym, co tak naprawdę chcieliśmy kupić są Manufaktury alabastru. Kupić tam można popiersia faraona, malutkie krzyże Ankh, czy wielkie posążki bóstw staroegipskich.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przetrwać długi lot?

    Suche powietrze, zmiany ciśnienia, jedna pozycja... Wiele godzin spędzonych w samolocie może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu. więcej