Cyklady. Co warto zobaczyć?

Szmaragdowe morze, białe domki i zjawiskowe zachody słońca – oto urlop idealny!

Zdjęcie

Santorini - najsłynniejsza z wysp archipelagu /123/RF PICSEL
Santorini - najsłynniejsza z wysp archipelagu
/123/RF PICSEL

Ten liczący około 220 wysp archipelag na Morzu Egejskim, u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji przez wielu uważany jest za raj na ziemi. Warto wybrać się tam na wakacje, bowiem Cyklady zasłużenie słyną z bajecznych widoków, niekończących się plaż, zastygłych wulkanów, urokliwych winnic i zabytków.

Zwiedzanie zacznij od najsławniejszej z wysp – Santorini. Na każdym kroku znajdziesz tu ślady dawnej aktywności wulkanicznej. Plaże mają niekiedy czarny, a nawet czerwony kolor – ich piasek powstał z lawy wiele tysięcy lat temu. 

Reklama

Santorini uznawana jest przez niektórych za mityczną Atlantydę, a to dlatego, że w skutek wielkiego wybuchu wulkanu środkowa jej część została zatopiona w morzu w 1600 r. p.n.e. i z dawnej wyspy pozostały tylko jej boczne fragmenty. Jednak nawet na tych „skrawkach” archeolodzy odnaleźli bezcenne dowody istnienia antycznej osady z domami zdobionymi freskami, wybrukowanymi ulicami i przedmiotami codziennego użytku.

Miejscowość Akrotiri, w której dokonano znaleziska, naukowcy nazwali „prehistorycznymi Pompejami”, ponieważ miasto podobnie jak rzymska osada w Pompejach, zostało zniszczone i przysypane pyłem wulkanicznym. Najcenniejsze skarby z wykopalisk obejrzysz w Muzeum Prehistorii Thiry w Firze – stolicy wyspy.

Miasto usytuowane jest na 200-metrowym klifie, co sprawia, że niemal na każdym kroku spotkasz zapierające dech widoki na błękitne niebo, morze kontrastujące z bielą ścian domostw i intensywnymi barwami kwiatów hibiskusa. Miłośnicy wina powinni odwiedzić Megalochori, gdzie znajduje się największa ilość winnic oraz winiarni. Liczne degustacje zachęcają do biesiadowania przy akompaniamencie wybornych greckich potraw oraz dźwięków Zorby. 

Jeśli pasjonujesz się wykopaliskami, koniecznie odwiedź wyspę Delos. Od IX w p.n.e. była ona centrum politycznym i religijnym wysp Morza Egejskiego. Obecnie znajduje się tam znane stanowisko archeologiczne. Zajrzyj również na wysepkę Ios.

Stąd ponoć pochodziła matka Homera

Odpocznij na malowniczej plaży Mylopotas lub udaj się na północ do ruin weneckiego zamku – pamiątki po czasach, gdy dożowie kontrolowali wyspę. Nie pomijaj też wyspy Mykonos. Jest ona szczególnie lubiana przez młodzież. Duża w tym zasługa atrakcyjnych nocnych klubów. Najwięcej jest ich oczywiście w stolicy wyspy Chorze. Jednak to nie jedyne atrakcje, jakie ma do zaoferowania. 

Miasto, jak większość na Cykladach, mieści się na wzniesieniu, z którego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na całą okolicę. Warto tu zobaczyć XVI-wieczne wiatraki oraz położoną naprzeciw nich Małą Wenecję, w której część domów zbudowano bezpośrednio na granicy morza i lądu. Oficjalną maskotką wysypy jest Pelikan Petros. Nic więc dziwnego, że w wielu miejscach można spotkać oswojone ptaki, które chętnie dają się karmić.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciekawe miejsca w Łebie

    Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej