Co robić w Ustce?

Pomimo sporej konkurencji nadmorskich kurortów, to miasto wciąż jest chętnie odwiedzane. Ustka ma bowiem każdemu naprawdę wiele do zaoferowania.

Zdjęcie

Ustka zaprasza /123/RF PICSEL
Ustka zaprasza
/123/RF PICSEL

Są tu dwie plaże: wschodnia o długości pół kilometra oraz zachodnia – 200-metrowa. Rozdziela je rzeka Słupia, uchodząca tutaj do Bałtyku, ale łączy nowoczesna, ażurowa obrotowa kładka (otwiera się co pół godziny na 15 minut).

Wystrzałowo i aktywnie

Wielką atrakcją lata jest festiwal sztucznych ogni. To niewątpliwie najbardziej wystrzałowa impreza w Polsce. Magiczne spektakle światła i dźwięku odbędą się w tym roku 10 i 11 lipca. 

Reklama

Z kolei od 30 lipca do 2 sierpnia w Ustce zostanie rozegrany Finał Mistrzostw Polski w plażowej piłce nożnej. Na miłośników sztuki nowoczesnej czeka wspaniale odremontowana galeria, zaś naukę poprzez zabawę proponuje Park Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka” (bunkry Bluchera).

Dzieci na pewno będą zachwycone poszukiwaniem skarbów z wykrywaczem metalu, leśnym surwiwalem czy strzelaniem z łuku. Starszych zafascynuje wirtualne podziemne muzeum. 

W Ustce warto też zwiedzić pachnące pieczywem Muzeum Chleba. Przy ujściu Słupi ciągnie się port. Można z niego wypłynąć statkiem na otwarte morze. Na falochronie zaś siedzi Syrenka. Przytulenie się do jej biustu podobno gwarantuje powrót nad morze...

Spacer po promenadzie

Ustka szczyci się ponad kilometrową nadmorską promenadą. Pierwszy trakt wzdłuż morza powstał pod koniec XIX w. W gronie miłośników spacerów znalazł się Otto von Bismarck, który przy promenadzie zwykł nawet jadać śniadania.

Co więcej, stolik, przy którym zasiadał wspólnie z żoną i teściem, stał aż do 1945 roku w jednej z restauracji. Dziś przy promenadzie znajduje się ławeczka aktorki Ireny Kwiatkowskiej, która przez wiele lat spędzała urlopy w tym kurorcie.

Informator

Ustka leży 19 km od Słupska.

Na części plaży zachodniej trwa budowa sztucznej rafy, która powstrzyma wymywanie piasku. l Bunkry znajdują się przy plaży zachodniej. Są otwarte codziennie w godz. 9-21. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przetrwać długi lot?

    Suche powietrze, zmiany ciśnienia, jedna pozycja... Wiele godzin spędzonych w samolocie może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu. więcej