Co robić nad jeziorem Ukiel?

Jest największym i najgłębszym jeziorem w granicach Olsztyna. To idealne miejsce na wypoczynek. Tutaj popływasz kajakiem lub łódką, pojeździsz na rowerze, poleżysz na plaży, posłuchasz koncertów. Do miasta też niedaleko.

Zdjęcie

Jezioro Ukiel/fot. Piotr Płaczkowski /Reporter
Jezioro Ukiel/fot. Piotr Płaczkowski
/Reporter

Nazywane jest również jeziorem Krzywym. Składa się z czterech plos (zatok) połączonych cieśninami. Nad brzegami znajduje się aż pięć zagospodarowanych kąpielisk. Trzy są połączone promenadą.

Na plażach są prysznice, toalety, place zabaw dla dzieci, w tym rewelacyjny wodny, a także 11 boisk do siatkówki i jedno do koszykówki.

Reklama

Można wypożyczyć rower lub rolki, a także sprzęt wodny – kajaki, rowery, łódki. Świetnym pomysłem są spore ekrany, na których na bieżąco jest wyświetlana temperatura powietrza i wody.

Więcej na: www.ukiel.olsztyn.eu

Rowerem, pieszo

Jezioro można objechać na rowerze lub obejść. Linia brzegowa liczy 22,5 km. Ścieżki piesze idealnie nadają się do spacerów i uprawiania nordic walking. Dalsze trasy rowerowe wiją się wśród pól i prowadzą lasami. Są dobrze oznakowane i zróżnicowane pod względem trudności.

Znakomicie nadają się na wycieczkę rodzinną i dla wymagających rowerzystów.

Taaaaka ryba

Po jeziorze można popływać ekotramwajem. Jest on zasilany energią skumulowaną w bateriach słonecznych. Tramwaj jest bardzo cichy i nie płoszy wodnego ptactwa, którego jest całkiem sporo.

Wypoczną tu także wędkarze. W jeziorze można złowić leszcze, okonie, sieje, szczupaki i węgorze.

Z łagodnym wiatrem

Ukiel jest znakomitym akwenem dla początkujących wodniaków. W Olsztynie zwykle wieją umiarkowane wiatry, toteż żegluga po tym miejskim jeziorze ma bardziej charakter relaksacyjny niż wyczynowy. JOG

Dla dzieci. Wodny plac, planetarium, aquasfera

Do Olsztyna spokojnie możesz przyjechać z dziećmi. Stolica Warmii ma im wiele do zaoferowania.

WODNY PLAC ZABAW: To jedna z największych atrakcji lata. Przy brzegu jeziora Ukiel na powierzchni ponad 2,5 tys. m² można spróbować sił w pokonywaniu kilkudziesięciu dmuchanych przeszkód i pływających zabawek.

Największe oblężenie przeżywa góra lodowa, czyli ruchoma ściana wspinaczkowa.

PLANETARIUM: Dzięki nowoczesnemu cyfrowemu systemowi projekcyjnemu rozgwieżdżone niebo jest na wyciągnięcie ręki. Więcej na stronie: planetarium.olsztyn.pl

AQUASFERA: Gdy pogoda nie dopisuje, dzieciaki mogą poszaleć w wodzie pod dachem. Mają do dyspozycji m.in. prawie 120-metrowe zjeżdżalnie. Więcej na stronie: www.aquasfera.olsztyn.eu

Kalendarium imprez w Olsztynie 2015

14-15 sierpnia - Sceny na plażach nad jeziorem Ukiel – koncerty 2. edycji Olsztyn Green Festival.

16 sierpnia - Taras widokowy nad wypożyczalnią sprzętu Ukiel – Tetralne Kino: spektakl Teatr im. S. Jaracza „Kajko i Kokosz” (kolejne spektale: 23 sierpnia „Ich czworo”, 30 sierpnia „Kariera Nikodema Dyzmy”).

16 sierpnia -- Bazylika św. Jakuba – koncert w ramach XXXVII Olsztyńskiego Koncertu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego (kolejne spotkania: 23 i 30 sierpnia oraz 6 września).

25-30 sierpnia Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel – Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej FIVB Beach Volleyball World Tour 2015.

25 sierpnia - Amfiteatr – Koncert „Życie jest piosenką: Cygan w Polskim”.

Zabytki. Zamek, tartak

Olsztyn znajduje się na szlaku gotyckim. W mieście zachowały się pamiątki po Mikołaju Koperniku. Astronom był administratorem dóbr kapituły i bronił fortecy w czasie wojny polsko-krzyżackiej.

ZAMEK: Wybudowany w XIV w. był najpotężniejszą warownią wzniesioną przez Kapitułę Warmińską. Stał się siedzibą kanoników. Na ścianie krużganka umieszczona jest astronomiczna tablica doświadczalna z 1517 r., wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika. Więcej na stronie: www.muzeum.olsztyn.pl

TARTAK: Został wybudowany ok. 1884 r. przez miejscowego przedsiębiorcę Louisa Raphaelsohna. Powstał w zakolu rzeki Łyny. Uratowany przed rozbiórką mieści dziś Centrum Techniki i Rozwoju Regionu oraz Muzeum Nowoczesności. Więcej na: www. tartak.mok.olsztyn.pl

Miejsca sakralne. Katedra św. Jakuba

Powstała w połowie XV wieku. Świątynia była wielokrotnie niszczona i przebudowywana. Z dawnego wyposażenia zachowało się niewiele: tabernakulum, tryptyki, rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego. Zimą 1807 r.

Francuzi zamknęli w świątyni półtora tysiąca jeńców rosyjskich. Ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili prawie wszystko, co mógł strawić ogień.

Główne drzwi wejściowe do katedry przedstawiają sceny związane z życiem i działalnością apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II. Są pomnikiem pontyfikatu papieża Polaka. Więcej na: www. katedra.olsztyn.pl

Informator

DOJAZD: Olsztyn ma bezpośrednie połączenia autobusowe z Trójmiastem, Warszawą oraz Krakowem, a także m.in. z Londynem, Brukselą i Paryżem. Bilet na trasie Warszawa-Olsztyn kosztuje 20 zł.

NOCLEGI: Za nocleg na campingu za osobę dorosłą zapłacimy 12 zł, za dziecko 6 zł. Rozbicie małego namiotu kosztuje 8 zł, dużego 10 zł. Za nocleg w domku campingowym zapłacimy 25-35 zł.

Pokój w gospodarstwie agroturystycznym kosztuje od 35 zł. Nocleg w schronisku młodzieżowym w centrum miasta to wydatek 25 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Dolina Stubai - narciarski raj w Austrii

    Nie ma lepszego miejsca w Austrii na narty. Trudno też o lepsze w Europie i na świecie. Co roku Dolina Stubai jest uznawana za najbardziej przyjazny region narciarski dla rodzin, ale trasy są... więcej