Co robić na Kaszubach

To jeden z ładniejszych regionów Polski. Jak okiem sięgnąć jeziora, rzeki, jary, wąwozy i łąki. Przez wieki izolowane Kaszuby zachowały kulturę i język. Perłą krainy jest pojezierze, zwane Szwajcarią Kaszubską.

Zdjęcie

Kaszuby to jeden z ładniejszych miejsc w Polsce /123/RF PICSEL
Kaszuby to jeden z ładniejszych miejsc w Polsce
/123/RF PICSEL

Jak mówi kaszubska legenda, gdy Bóg stworzył już całą Ziemię, spojrzał na nią i dostrzegł, że pozostało jedno niezagospodarowane miejsce. Wytrząsnął więc Stwórca na tę krainę wszystko, co jeszcze znalazł: góry, lasy i jeziora.

Tylko ludzie byli nadzy i domagali się ubrania, pytając: „A ka szuba?” I tak powstała nazwa – Kaszuby.

Reklama

Jeziora wśród ulic

Region ciągnie się od Trójmiasta do Słupska i Miastka, oraz od wybrzeża Bałtyku przez Kartuzy i Kościerzynę do Chojnic i Człuchowa. Za stolicę uważa się Kartuzy, położone pośrodku krainy. Pomiędzy miejską zabudowę wciskają tam trzy jeziora: Klasztorne, Karczemne i Mielenko.

To znakomita baza wypadowa do poznawania Kaszub. Noclegi w kwaterach prywatnych znajdziesz od 30 zł. Więcej na: www.kaszeb.pl

Kaszëbë łełają...

Niegdyś obrzeżami regionu wiodła granica państwa krzyżackiego. To sprawiło, że mieszkańcy do dziś mówią własnym językiem (nasz śródtytuł oznacza Kaszuby wołają...).

Dawne gospodarstwa, chaty z podcieniami i zagrody rybaków można zobaczyć w najstarszym polskim muzeum na wolnym powietrzu, w Kaszubskim Parku Etnograficznym.

Jego malownicze położenie nad jeziorem Gołuń przyciąga nie tylko miłośników kultury ludowej, ale też osoby ceniące piękno przyrody. Więcej informacji na: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Górska serpentyna

Najpiękniejsze widoki regionu rozciągają się z tzw. Drogi Kaszubskiej. Przebiega ona przez Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną i Ostrzyce, mijając kilka jezior.

Ostatni odcinek wiedzie serpentyną zboczami najwyższego wzniesienia Pomorza – Wieżycy (329 m n.p.m.).

Aktywnie - Koło Raduńskie, Wieżyca, Węsiory

Po Kaszubach można pływać kajakiem albo wędrować pieszo. A gdy sił zabraknie, warto udać się do... miejsca mocy.

KOŁO RADUŃSKIE: To najbardziej znany szlak wodny w regionie. Ma 40 km. Kajakową przygodę można rozpocząć i skończyć w dowolnym miejscu. Wypo życzenie 2-osobowego kajaka na cały dzień kosztuje 50 zł. Więcej na: www.kajakiradunia.pl.

WIEŻYCA: Przez najwyższy szczyt Kaszub przechodzi pieszy Szlak Wzgórz Szymbarskich. Stok góry zimą jest wykorzystywany przez narciarzy.

WĘSIORY: Na Kaszubach jest także tajemnicze miejsce mocy. W lesie niedaleko Węsiorów (1,5 km od wsi) odkryto cmentarzysko Gotów i Gepidów z I-III wieku.

Wśród drzew i nad jeziorem rozrzucone kamienie oraz kurhany tworzą regularne kręgi. Zdaniem radiestetów, wytwarzają one niespotykaną energię.

Dla dzieci- Szymbark, Chmielno

Gdy dzieciom znudzą się kąpiele w jeziorach, można je zabrać do kilku niezwykłych miejsc.

SZYMBARK: Znajduje się tu ciekawe Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Małym gościom na pewno spodoba się dom stojący „do góry nogami”. Nie dość, że wygląda niesamowicie, to jeszcze poruszanie się w środku, z meblami wiszącymi nad głową, sprawia wielką frajdę! Więcej na: www.cepr.pl

CHMIELNO: Nie od dziś wiadomo, że nie święci garnki lepią, mogą więc to robić także Wasze dzieci! W Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów każdy ma możliwość stworzenia własnego naczynia na kole garncarskim. Więcej informacji na: www.necel.pl

Miejsca sakralne - Kalwaria Wejherowska

Obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Zespół 26 kaplic powstawał w latach 1649-1655.

W kościele znajduje się cudowny wizerunek Matki Boskiej. Element kaszubskiej tradycji pielgrzymkowej są pokłony feretronów (obustronnych obrazów) mijanym kaplicom.

Więcej na: www.sanktuarium.wejherowo.pl.

Kalendarium imprez na Kaszubach 2015

Sierpień

1 sierpnia Kościerzyna – Festiwal Folkowy.

1-2 sierpnia Ostrzyce – Festyn „Ostrzyckie Lato”.

2 sierpnia Kartuzy – W kolegiacie XXXIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

7-8 sierpnia Charzykowy – XVIII Festiwal Piosenki Żeglarskiej.

8 sierpnia Wdzydze Kiszewskie – Dzień Sielawy.

8 sierpnia Sierakowice – Kaszubska Noc pod Gwiazdami.

9 sierpnia Złota Góra koło Kartuz – Regaty Flotowe dla amatorów w klasie Omega.

10-16 sierpnia Kościerzyna – Kaszubski Tydzień Kulinarny.

12 sierpnia Kościerzyna – Dzień Chleba.

14 sierpnia Chmielno – Spływ kajakowy małym Kółkiem Raduńskim (Chmielno-Zawory-Czaple Przewóz -Zawory).

15 sierpnia Wdzydze Kiszewskie – Święto Matki Boskiej Zielnej w Kaszubskim Parku Etnograficznym.

15 sierpnia Kościerzyna – Festyn „Bukiet dla Panny Zelny”.

22 sierpnia Będomin – Batalia Napoleońska w Muzeum Hymnu Narodowego.

23 sierpnia Chmielno – Widowisko folklorystyczne „Wesele kaszubskie”(obchody 55. rocznicy wesela Z. Cybulskiego i 120-lecia tradycji letniskowych Chmielna), biesiada weselna na placu Troyana.

29 sierpnia Wdzydze Kiszewskie – XIV Regaty o Srebrną Szeklę.

30 sierpnia Kartuzy – Dożynki gminne.

Wrzesień

11-12 września Kościerzyna – II Festiwal Żurawiny.

19 września Wdzydze Kiszewskie – Festyn w Parku Etnograficznym „Z motyką na bulwy”.

13 września Kościerzyna – Rodzinny Festyn Bajkowy „Kaszubskie Bajanie”.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wakacje w Ustce. Ciekawe miejsca i atrakcje

    Modny nadbałtycki kurort, mały rybacki port, cenione uzdrowisko. To jedno z najbardziej lubianych miejsc letniego wypoczynku w Polsce, kusi turystów licznymi atrakcjami w miasteczku i jego okolicach. więcej