Co ciekawego zobaczyć na Sardynii?

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego. Administracyjnie należy do Włoch. Wyspę zamieszkuje ponad półtora miliona stałych mieszkańców. Stolica mieści się w Cagliari.

Zdjęcie

Na Sardynię warto jechać poza sezonem /123/RF PICSEL
Na Sardynię warto jechać poza sezonem
/123/RF PICSEL

Klimat wyspy jest bardzo ciekawy, bo zimy są tutaj wyjątkowo łagodne, a latem jest gorąco i sucho. Opady pojawiają się szczególnie zimą i jesienią. W tym czasie wieje również charakterystyczny dla Sardynii północno-zachodni Mistral - suchy, silny wiatr. Ponad trzysta dni w roku jest słonecznych.

Mityczna Atlantyda

Atlantyda, jako zaginiony ląd, obiekt spekulacji i zainteresowania setek naukowców i historyków pojawia się często. Według włoskiego dziennikarza Sergio Fraua to właśnie Sardynia jest zaginaną Atlantydą. Taki osąd zaprezentował w swojej książce "Słupy Herkulesa". 

Reklama

Ponadto zaznacza, że kultura cywilizacji nuragijskiej, która dała początek obecnej Sardynii jest bardzo zbliżona do kultury Atlantów, o której pisał filozof Platon. Wielu naukowców zbiło te argumenty, korygując między innymi przedział czasowy, w którym miałaby istnieć Atlanta.

Naturalne cuda

"Spiaggia Rosa" to plaża, która sławę zawdzięcza pudrowemu, różowemu kolorowi piasku. Kolor ten powodują żyjące tam otwornice jednokomórkowe, wyrzucające swoje pancerze na brzeg wraz z wodą morską. Niegdyś turyści często wywozili piasek, przez co było go coraz mniej. 

Od 1994 roku teren plaży wchodzi w skład Parku Narodowego. Obecnie, korzystanie z plaży wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi.

Półwysep Sinis to bardzo popularne miejsce, która przyciąga kwarcowymi plażami, które pokryte są wyjątkowo delikatnym piaskiem. Jest idealnym miejscem na spokojny odpoczynek, ponieważ sąsiaduje z obszarem chronionym, na którym żyją w naturalnych warunkach ptaki i ryby.

Również na Sardynii znajduje się jeden z najgłębszych wąwozów w Europie - Su Gorroppu. Jest bardzo wąski, a krążące legendy mówią, że mieszka w nim sam diabeł. Widoki są niepowtarzalne.

Praktyczne informacje

Plażowaniu i wypoczynkowi nad morzem sprzyja okres od kwietnia  do października. Jeśli chcemy spędzić ten czas, unikając wielkich tłumów i ogromnego ruchu turystycznego, należałoby wykluczyć lipiec i sierpień - to w tych miesiącach odwiedzających jest najwięcej. Poza tymi dwoma miesiącami nie tylko możemy liczyć na spokój, ale tańsze noclegi, niższe ceny jedzenia i atrakcji oferowanych na wyspie. 

Tak samo wygląda kwestia dojazdu na Sardynię. Ceny przelotów również są wyższe w wakacje. Jesienią jest jeszcze ciepło, a ceny dużo niższe. 

Najprostszym sposobem dostania się na Sardynię jest oczywiście lot samolotem. Z Krakowa dolecimy na miejsce w 2,5 godziny. Alternatywą jest podróż samochodem, do której doliczyć trzeba koszt podróży promem.

Ceny żywności nie różnią się bardzo od cen w Polsce, jeśli mowa o supermarketach, czy sklepikach w pobliżu mieszkań. Oczywistym jest, że jedzenie w miejscach skupiających turystów, przy plażach, atrakcjach jest drogie i często cena to wielokrotność ceny w markecie.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciekawe miejsca w Łebie

    Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej