​Chorwacja - informacje turystyczne

Słoneczny klimat, piękne wybrzeże, przesympatyczni mieszkańcy... Chorwacja od lat kusi turystów tysiącem możliwości i stosunkowo niskimi cenami. O czym jednak należy pamiętać wybierając się na wakacje nad Adriatyk? Jak odpowiednio przygotować się do podróży? Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które mogą przydać się podczas planowania.

Zdjęcie

Widok na Dubrownik /123/RF PICSEL
Widok na Dubrownik
/123/RF PICSEL

Dojazd i podróżowanie po kraju

Z Polski do Chorwacji najłatwiej jest dostać się samochodem. Najkrótsza trasa, prowadząca przez Austrię i Słowenię to gratka dla miłośników czterech kółek - aż do wybrzeża Adriatyku poruszamy się niemal wyłącznie autostradami. Należy jednak podkreślić, że chorwackie drogi szybkiego ruchu są płatne, więc trzeba uwzględnić ich ceny podczas planowania budżetu podróży. 

Amatorzy podniebnych podróży mają do wyboru trzy duże lotniska: w Zagrzebiu, Dubrowniku i Splicie. Loty z Polski oferuje kilku dużych europejskich przewoźników, a cała podróż zajmuje około 3 godzin. Podczas planowania wycieczki można również rozważyć zorganizowaną wycieczkę autobusową.

Reklama

W sezonie czy może poza sezonem?

Kiedy jechać na wymarzone wakacje? Sezon turystyczny na południu trwa niemal od kwietnia do października, ale większych tłumów turystów unikniemy wybierając się na wycieczkę późną wiosną lub z początkiem roku szkolnego. 

Całe szczęście kraj słynie z pięknej pogody niemal w każdym okresie - nie mamy więc powodów do obaw! Może się nawet okazać, że nieco niższe temperatury ułatwią nam zwiedzanie i pozwolą dłużej cieszyć się spacerowaniem po pięknych chorwackich miasteczkach.

Niezbędne dokumenty, waluta

Wybierając się w podróż, należy wcześniej wyrobić sobie paszport - Chorwacja nie posiada jeszcze członkostwa w strefie Schengen, dlatego możemy mieć problem z przekroczeniem granicy, posługując się wyłącznie dowodem osobistym. Mimo że obywatele Polski są objęci bezpłatną podstawową opieką medyczną na terenie kraju, warto rozważyć zaopatrzenie się w odpowiednią polisę ubezpieczeniową. 

Ochroni nas ona od kosztów leczenia w bardziej zaawansowanych przypadkach i pokryje wydatki związane z ewentualnym transportem medycznym.

Obowiązującą w Chorwacji walutą jest kuna (około 50 groszy). W większości miast bez problemu zapłacimy w euro, dlatego można wziąć ze sobą trochę więcej gotówki i tylko w razie potrzeby wymieniać ją na miejscowe pieniądze. 

Zaopatrzyć się w kuny warto jednak, gdy dużo podróżujemy samochodem - opłaty za autostradę są raczej powszechne i należy uiścić je właśnie w lokalnej walucie. Niemal każdy turystyczny kurort zaoferuje nam usługi banków, kantorów i bankomatów, więc miłośnicy kart płatniczych mogą odetchnąć z ulgą.

Praktyczne wskazówki związane z bezpieczeństwem

Pamiętajmy, by opalając się na plaży, zawsze smarować skórę kremem z wysokim filtrem. Cudowna chorwacka pogoda i przypiekające słoneczko są przyjemne przez pierwsze kilkadziesiąt minut, podczas gdy piekące oparzenia mogą skutecznie zepsuć nam nawet parę dni. Nie zapominajmy również o odpowiednim nakryciu głowy i piciu dużej ilości wody - nawet podczas zwiedzania nadmorskich miast. 

Warto zaopatrzyć się także w odpowiednie obuwie do pływania ze względu na występujące w wodach Adriatyku jeżowce  i ostre skały. Pomimo utrudnień natury "przyrodniczej", Chorwacja to bezpieczny kraj, w którym nie trzeba obawiać się złodziei, ani nawet braku kultury - tubylcy są bardzo pozytywnie nastawieni do turystów i zawsze chętni do pomocy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Ciekawe miejsca w Łebie

    Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej