Camogli - miasto na północy Włoch Podróż Najlepiej polecieć tanimi liniami do Genui, a stamtąd przes

Plaże Camogli są oblegane przez turystów. Ich urok lepiej podziwiać, gdy sezon się skończy. Latarnia jest częstym celem przechadzek zakochanych par W zatoczce rybacy suszą swe ogromne sieci

Jak niemal wszystkie miasta Liguri, północno-zachodniego regionu Włoch, Camogli wybudowane jest u stóp gór i przytulone do lazurowej wody Morza Liguryjskiego.

Reklama

Choć miasteczko nie jest zbyt duże, nietrudno jest się zagubić w labiryncie wąskich, krętych uliczek ze stromymi schodami i pięknymi, ręcznie malowanymi kamienicami. Zdecydowanie innymi, niż można oglądać we Włoszech.

Śpiące czarne koty, oryginalne figury, a nawet sznury z praniem namalowane na elewacjach zabytkowych domów, to jeden ze znaków rozpoznawczych tego miasta.

Mieszkańcy Camogli nadal żyją z darów morza, które można kosztować w plażowych restauracyjkach. Jednak większość z nich od godziny 14 do 16 jest zamknięta!

Miasteczka pilnie strzegą monumentalne mury średniowiecznego Zamku Smoka. Zaś na spóźnionych żeglarzy i zapracowanych rybaków zawsze czeka biała latarnia.

Niedaleko Camogli, a właściwie między nim a Portofino, w maleńkiej zatoczce u podnóża góry, z szarego kamienia wzniesione jest opactwo San Fruttuoso. Można dostać się do niego drogą wodną i lądową – ale jedynie na piechotę, wąskimi ścieżkami, z pobliskich miejscowości.

GG

Zamek Smoka

Zamek Smoka, czyli Castello della Dragonara, to typowa średniowieczna forteca. Jego warownia powstała w pierwszej połowie XIII wieku i chroniła miejscowych przed napadami piratów. W XV wieku powstała wieża obserwacyjna. Obecnie zamek jest odrestaurowany i udostępniony turystom, którzy mogą w nim podziwiać m.in. „zęby smoka” – dwie armaty z lufami zwróconymi w stronę morza.

O Włoszech inaczej niż wszyscy

Camogli, jak i inne wspaniałe regiony Włoch, możemy poznać dzięki książce pt.: „Włosi. Życie to teatr” Macieja W. Brzozowskiego – italianisty z zamiłowania i wykształcenia. Tłumacza literatury i filmów włoskich, autora wielu tekstów o Włoszech w magazynach „Twój Styl” i „Pani”. Wyjątkowość tej książki polega na tym, że nie tylko znajdziemy w niej niezwykle ciekawe opisy miejsc, ale przede wszystkim rewelacyjną charakterystykę ich mieszkańców, jak i całej włoskiej kultury. Książka jest już sprzedaży. Cena: 29,99 zł.

Popularne frykasy z Camogli Oprócz typowo włoskiej pizzy i focaccia, w Camogli można spróbować wszystkich skarbów morza. A także smażonych kwiatów cukinii, które serwowane są z warzywnymi dodatkami, jak: szpinak, bakłażan, pomidor. Zaś typowym dla tego regionu deserem jest pandolce (słodki chlebek) z bakaliami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Co warto zobaczyć w Albanii?

    Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego świata. więcej