Bułgaria. Słoneczny Brzeg

Podróż do Las Vegas Europy Wschodniej!

Zdjęcie

Złote Piaski w Bułgarii są uwielbiane przez turystów /123/RF PICSEL
Złote Piaski w Bułgarii są uwielbiane przez turystów
/123/RF PICSEL

Wczasy w Bułgarii w latach PRL-u były wyznacznikiem luksusu.  I ci, którzy mogli sobie na nie pozwolić, nierzadko wspominają je z nostalgią. Słoneczny Brzeg od tamtego czasu bardzo się zmienił – w niczym nie przypomina tego sprzed 30 lat.

Nazywany jest nawet Las Vegas Europy Wschodniej. Jest tu ponad 600 hoteli, dyskoteki, kasyna, nocne kluby i restauracje. Większość z nich powstała w ciągu ostatnich kilkunastu lat i aż lśnią nowością. W okolicy znajdują się też dwa aquaparki, które są największą atrakcją dla dzieci.

Reklama

Jak w każdym ze znanych kurortów, trudno się tu nudzić. Życie nocne jest bardzo intensywne, zaś za dnia większość turystów spędza czas, kąpiąc się w Morzu Czarnym. Latem temperatura wody dochodzi w nim do 27°C. W samym Słonecznym Brzegu nie znajdziemy zabytków, ale miłośnicy zwiedzania mogą udać się do oddalonego o kilka kilometrów Nessebaru.

To najstarsze miasto w Bułgarii leży na półwyspie i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Nazywane jest perłą Morza Czarnego. Zachwyca zabytkowymi cerkwiami oraz niepowtarzalnym klimatem wąskich, krętych uliczek, przy których stoją stare drewniane domy. To właśnie w tutejszych restauracjach najchętniej spędzają popołudnie wczasowicze ze Słonecznego Brzegu.

Rejs po Morzu Czarnym

Ze Słonecznego Brzegu lub Nessebaru można się wybrać w rejs po morzu motorówką lub statkiem. Podczas długich, kilkugodzinnych wypraw wzdłuż wybrzeża rzucana jest kotwica. W tym czasie można popływać lub powędkować, a na pokładzie odbywa się uczta kulinarna.

Bułgarskie pamiątki

W Nessebarze na niemal każdej uliczce są sklepy z pamiątkami. Na pewno warto przywieźć do kraju typowe dla Bułgarii piękne ikony. Choć na ulicznych straganach możemy dostać tylko kopie prac dawnych mistrzów, ale i tak są one urzekające.

Słynne wino

Bułgarskie wina cieszą się dobrą opinią w Polsce. Podobno jesteśmy drugim po Rosji rynkiem zbytu bułgarskich winiarzy. Koniecznie trzeba spróbować tego, co serwują nam gospodarze, zwłaszcza, że ceny są bardzo przystępne.

Skarby Nessebaru

W mieście tym znajduje się kościół Chrystusa Pantokratora pochodzący z XIII–XIV wieku. Świątynia od czasów powstania przetrwała w nienaruszonym stanie. Zaliczana jest do najlepiej zachowanych średniowiecznych kościołów w całej Bułgarii. Obecnie w środku znajduje się galeria sztuki.

Warto wiedzieć

Podróż: Można tanimi liniami lotniczymi dolecieć do Burgas (znajduje się niedaleko Słonecznego Brzegu) za ok. 700 zł i samodzielnie znaleźć nocleg.

Jednak nie jest to tańsza alternatywa do wykupionych wczasów. Wczasy Tygodniowe wczasy dla jednej osoby w dobrym hotelu z wyżywieniem – przed sezonem – kosztują od 1,2 tys. zł. W sezonie to koszt ok. 2,5 tys. zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Co warto zobaczyć w Albanii?

    Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego świata. więcej