​Atrakcje przyrodnicze Chorwacji

Chorwacja - piaszczyste plaże, wygrzewanie się na słońcu, słodkie lenistwo... Stop! Wakacje twojego życia nie muszą zaczynać się i kończyć na leżeniu plackiem nad Adriatykiem. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, chcesz poznać nowe miejsca i podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, wybrałeś idealny cel na swoją wycieczkę! Dowiedz się, co koniecznie trzeba zobaczyć w tym malowniczym południowym kraju.

Zdjęcie

Wodospady na rzece Krka /123/RF PICSEL
Wodospady na rzece Krka
/123/RF PICSEL

Chorwacka przyroda - jedyna taka na świecie!

Wpadające do lazurowej wody strome zbocza gór, ciągnące się aż po horyzont pola fioletowej lawendy, głębokie i tajemnicze jaskinie... Ogrom przyrodniczych atrakcji, jakie czekają na ciebie w Chorwacji może z łatwością przytłoczyć każdego początkującego podróżnika. 

Warto więc wiedzieć, które z miejsc są naprawdę godne uwagi i co wybrać spośród oferowanych turystom urozmaiceń. Gotowy ruszyć na przygodę twojego życia? Czas start!

Reklama

Szlaki turystyczne chorwackich gór

Raj dla amatorów pieszych wycieczek - tak można by jednym zdaniem opisać ukształtowanie terenu tego niezwykłego południowego kraju. Góry Dynarskie znajdujące się na północnym-zachodzie Chorwacji dają wiele możliwości nie tylko amatorom, chcącym spróbować sił w górskich wędrówek, ale także profesjonalistom, którym nie straszne są ponad tysiącmetrowe szczyty. 

Od czego warto zacząć? Proponujemy trasy Parku Narodowego Velebitu Północnego, a w szczególności Premužićeva stazę, prowadzącą przez wapienne wzniesienia i pozwalającą nam zachwycić się naprawdę niepowtarzalnymi widokami. 

W tym samym paśmie znajdziemy również nieco trudniejsze szlaki prowadzące na Sveti Jure (1762 m. n.p.m.) i świetnie oznaczone, lecz także bardziej wymagające drogi na Sveti Ilija. Na profesjonalnych wspinaczy czeka za to słynna chorwacka Anica Kuk, bardzo stroma i wysoka skalna ściana.

Parki narodowe i jaskinie

Wakacje w Chorwacji nie mogą obyć się bez wizyty w kompleksie Jezior Plitwickich. Oddzielone od siebie ogromnymi wodospadami zbiorniki turkusowej wody tworzą niesamowicie malowniczy krajobraz, którego dopełnia piękna południowa roślinność. Całość podziwiać można bezpośrednio z wybudowanych na jeziorach drewnianych kładek, z pokładu niewielkich promów lub objeżdżając park specjalną kolejką. 

Park Narodowy Krka oferuje bardzo podobne widoki, lecz na nieco mniejszą skalę. Mimo to, warto udać się w pobliże Šibenika, by obejrzeć z bliska wielkie wodospady i przepłynąć się statkiem wycieczkowym. Wszyscy liczący na "dreszczyk emocji" powinni koniecznie odwiedzić jedną z chorwackich jaskiń. Proponujemy powstałą niemal 16 tysięcy lat temu grotę Biserujka-Rudine. 

To właśnie tutaj zachwyci nas bogactwo różnorodnych form wapiennych - stalaktytów i stalagmitów. Mimo panującego pod ziemią chłodu, wyprawa stanie się niezapomnianą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Zwiedzanie z dziećmi

Może się wydawać, że wakacje z najmłodszymi po kilku dniach stają się udręką zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieciaków. Tu z pomocą przychodzą jednak niezwykłe chorwackie atrakcje, które zachwycą nie tylko nas, ale również nasze pociechy. Co warto więc odwiedzić? 

Przede wszystkim zagrzebski ogród zoologiczny, w którym będziemy mogli podziwiać niemal każdy gatunek zwierzęcia, oraz gigantyczne akwarium w Dubrowniku pełne niezwykłych morskich stworzeń. Nieco starszym proponujemy wizytę w Lošinj, gdzie znajduje się wielkie delfinarium oraz rejsy statkami wokół Jezior Plitwickich lub po rzece Krka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również