​Atrakcje Gozo. Kierunek - Malta!

Gdzie by tu pojechać na wakacje? Marzy ci się błoga atmosfera, piaszczyste plaże, ciepłe morze, a do tego urokliwe małe miasteczka? Jeśli tak, nie wahaj się i rezerwuj lot na Maltę! Wyspa Gozo posiada wszystko, czego potrzebujesz do udanego wypoczynku, a nawet wiele więcej. Daj się uwieść jej wyjątkową atmosferą, ciszą i sielskim krajobrazom.

Zdjęcie

Na Gozo najszybciej można dostać się promem/fot. DBM /INTERIA.PL
Na Gozo najszybciej można dostać się promem/fot. DBM
/INTERIA.PL

Parę informacji o archipelagu

Większość turystów odwiedzających położoną na Morzu Śródziemnym Maltę ogranicza się do zwiedzenia tylko jej największej wyspy. Nie wiedzą co tracą! Druga co do wielkości wyspa, Gozo, jest zupełnie inna od swojej starszej siostry. Zachęca do przyjazdu unikatowym rolniczym klimatem, idealną słoneczną pogodą i tysiącem szlaków świetnie nadających się na piesze wędrówki. 

Tylko tutaj dostaniecie szansę odcięcia się od cywilizacji, zjednoczenia z dziką naturą i zobaczenia naprawdę niesamowitych miejsc. Niedużą wyspę łatwo poznać w jeden dzień, lecz nawet tak krótkiej przygody nie zapomnicie już nigdy!

Reklama

Jak dostać się na Gozo?

Gozo nie posiada własnego lotniska, dlatego najszybciej dostaniemy się na nie autobusem, a następnie promem. Port, z którego odpływają statki na wyspę, znajduje się w Cirkewwie, a bilet w obie strony kosztuje niecałe 5 euro na osobę. Do terminala można dotrzeć samemu lub jednym ze środków transportu publicznego. 

Najłatwiej skorzystać z usług autobusu X1 startującego z maltańskiego lotniska lub linii 42 mającej swój początek w Valletcie. Inna możliwością jest zapisanie się na zorganizowaną (np. dwudniową) wycieczkę na Gozo z biurem podróży, lecz cena takiej opcji będzie na pewno o wiele wyższa niż samodzielna przeprawa między wyspami.

Gozo - co warto zobaczyć?

Największą atrakcję wyspy stanowią bezsprzecznie jej unikatowe formacje skalne. Znajdujące się w pobliżu Dwejry gigantyczne Lazurowe Okno prezentuje się naprawdę okazale - podczas zwiedzania Gozo zdecydowanie nie można go przeoczyć! Równie godną uwagi kamienną konstrukcję stanowi Fungus Rock, która mimo mniej intrygującej aparycji, może pochwalić się związaną z nią średniowieczną historią. 

Otóż tylko w okolicy tej formacji rósł tzw. Grzybek Maltański, składnik wielu lekarstw produkowanych przez rycerzy Zakonu Maltańskiego. Bronili oni dostępu do wyspy, a kradzież roślinki karali nawet... zesłaniem. 

Wokół skał panują świetne warunki do nurkowania, więc jeśli jesteś miłośnikiem tego rodzaju sportu, na pewno polubisz maltańskie wybrzeże. Wszystkim zainteresowanym historią polecamy zaś wizytę w kompleksie świątyń megalitycznych Ġgantija. Robią naprawdę ogromne wrażenie!

Najważniejsze miasta i ich atrakcje

Zwiedzanie bardziej cywilizowanych terenów Gozo zacznijmy od wizyty w jego dawnej stolicy, Victorii. Nad sennym miastem góruje cytadela, w której znajdują się niewielkie ekspozycje, a cała okolica idealnie nadaje się do spokojnych spacerów. 

Znajdujące się przy wąskich uliczkach kawiarnie i restauracje zachęcają do odpoczynku w cieniu, lecz nie poddając się prażącemu słońcu, warto zobaczyć kilka miejscowych atrakcji. Godne uwagi jest przede wszystkim wnętrze barokowej bazyliki św. Jerzego z niezwykłą iluzją wymalowanej na sklepieniu kopuły i fasada kościoła Wniebowzięcia NMP. 

Polecamy także, by wspiąć się na szczyt "starego miasta" - w miejsce, w którym położona jest cytadela. Rozciąga się stamtąd malownicza panorama okolicy, a zdecydowanie jest co podziwiać! Na Gozo odwiedźmy również Marsalforn, śliczne północne miasteczko, oraz schowaną w głębokiej dolinie Xlendi. Klimat obu miasteczek jest naprawdę niepowtarzalny.Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej