Apulia - nieodkryty region Włoch

Apulia, zwana przez Włochów Puglią to niezwykły zakątek w południowej Italii. Czysta, lazurowa woda, białe plaże, słoneczna pogoda i brak tłoku. Turyści nie docenili walorów tej krainy, pomimo wielu powodów dla których warto ją odwiedzić. W czym tkwi jej tajemnica?

Zdjęcie

Domy typu trulli - najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna Apulli /123/RF PICSEL
Domy typu trulli - najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna Apulli
/123/RF PICSEL

Apulia - idylla na południu Italii

Apulia to niedoceniony skarb południowej Italii. Znajduje się na "obcasie" włoskiego buta, pomiędzy Morzem Jońskim, a Adriatyckim. Mimo bajecznych widoków i doskonałej pogody turyści zaglądają tu rzadziej niż do innych regionów. Także rodowici Włosi nie spędzają tu swoich urlopów. 

Dziwi to tym bardziej, że Apulia jest świetnym miejscem na rodzinne wakacje. Region chlubi się pięknymi i czystymi plażami. Malownicze wybrzeża z niebieską wodą, otoczone klifami i lasami tworzą krajobraz, który w pamięci pozostaje na długie lata...

Reklama

Atrakcje turystyczne Apulii

Także przeciwnicy biernego opalania znajdą tu sporo atrakcji. W Apulii jest wiele miejsc wartych zwiedzenia. Jednym z nich jest Alberobello, miasteczko które słynie z domków trulli, małych, białych, okrągłych budowli o kamiennych, stożkowych dachach. Bez wątpienia to najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna Apulii, a o jej renomie niech świadczy miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Kolejnym miejscem, którego nie sposób pominąć podczas podróży po włoskim "obcasie" jest Lecce, zwane "Florencją Południa".  Miasto słynie z przepięknej barokowej architektury. To tu przybywają miłośnicy historii, którzy mogą podziwiać odrestaurowane i dostępne dla odwiedzających skarby minionych epok. 

Godne uwagi turysty jest także Otranto. To niewielki, aczkolwiek piękny kurort ze świetnie przygotowanymi hotelami i pensjonatami.  Ten ośrodek wypoczynkowy to nie tylko malownicze pejzaże, to także historia. W 2013 miasteczko stało się słynne na całym świecie za sprawą papieża Franciszka, który wyniósł na ołtarze 800 męczenników z Otranto, zabitych za wiarę przez tureckich najeźdźców. Była to pierwsza kanonizacja następcy Benedykta XVI, w dodatku rekordowa pod względem ilości świętych.

Królestwo wina i oliwy

Apulia słynie z uprawy winorośli. To właśnie z tego regionu Włoch pochodzi zdecydowana większość włoskiego wina i oliwy. Ściągają tu smakosze z całego świata. Oliwa z oliwek podawana jest praktycznie na każdym kroku, a jedną z najpopularniejszych atrakcji  Apulii jest degustacja lokalnego wina w regionalnych winiarniach. 

Nie bez znaczenia Apulia była niegdyś nazywana "Piwniczką Europy".  To tu od XVIII wieku produkowane jest m.in. słynne wino Primitivo.

Włoska sjesta

Wybierając się do Apulii warto pamiętać o tradycji włoskiej sjesty. W godzinach 13.00-17.00 zamknięte są niektóre restauracje, sklepy, banki, baseny hotelowe. Mimo prób wprowadzenia przepisów znoszących ograniczenia dotyczące godzin otwarcia powyższych punktów gastronomicznych i innych placówek , silnie zakorzeniony obyczaj może stanowić problem dla turystów, a nawet utrudnić pobyt - także w rejonie Apulii.  

Kiedy odwiedzić Apulię?

Lato to najlepszy czas na podróż do Apulii. Maj, czerwiec i wrzesień to miesiące, w których temperatura oscyluje tu w granicach 20-30 stopni Celsjusza. Jeśli więc nie jesteśmy zwolennikami upałów zaplanujmy wycieczkę przed polskim okresem urlopowym lub tuż po nim. Gdy termin podróży zdeterminowany jest wakacjami dzieci - przygotujmy się na wysokie temperatury i większe niż w innych terminach zagęszczenie turystów.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

    Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych... więcej