​Antalya - jedno z najciekawszych miejsc tureckiego wybrzeża

Śródziemnomorskie wybrzeże Turcji staje się coraz popularniejszym wakacyjnym kierunkiem wśród podróżników z całego świata. To nie tylko piękne plaże i lazurowe morze, ale także bogata kultura owocująca niezliczonymi festiwalami, zabytki i sąsiedztwo gór sprawiają wiele osób przedkłada tę riwierę nad już choćby francuską.

Zdjęcie

Piękna plaża w Antalyi /123/RF PICSEL
Piękna plaża w Antalyi
/123/RF PICSEL

Plaże

Mimo wszystko Riwiera Turecka wciąż kojarzy się przede wszystkim z pięknym wybrzeżem, na którym można znaleźć zarówno spore kąpieliska, jak i ustronne, a jednocześnie bardzo malownicze plaże. Urokiem nie ustępują one w żaden sposób białym klifom Lazurowego Wybrzeża czy stromym urwiskom okalającym morze we Włoszech. 

Aby się o tym przekonać, w okolicach Antalyi warto jest się udać do Olympos. Chociaż obie miejscowości są dość od siebie oddalone, jednak nie jest trudno się tu dostać - z Antalyi kursuje autobus komunikacji publicznej.

Reklama

Plaże w samej Antalyi cieszą się mieszaną sławą - chociaż nie można im odmówić uroku, są jednak bardzo zatłoczone. Zupełnie inaczej jest w przypadku Olympos - piękne wybrzeża mają kameralny charakter. Są piaszczyste, niewielkie i otoczone niesamowitymi górami. Sami Turcy reklamują je, twierdząc, że woda jest tu tak przejrzysta, że widać dno oddalone nawet o 10 metrów!

Olympos słynie także z zabytków cywilizacji rzymskiej. Świątynie i sarkofagi, nawet te zaniedbane, robią niesamowite wrażenie, a odwiedziny w tej części riwiery przekonują, że Turcja to wielokulturowy kraj o naprawdę imponującej historii.

Bardzo ciekawe są również wybrzeża Dalmatas. Bardzo znane są tutejsze jaskinie. Najsłynniejsza znajduje się przy Plaży Kleopatry. Oprócz tego, że wapienne formacje robią niesamowite wrażenie, miejsce to warto odwiedzić także ze względu na mikroklimat panujący wewnątrz groty, który ma lecznicze właściwości.

Zabytki

Chociaż plaże w samej Antalyi nie należą do najprzyjemniejszych i warto zapuścić się nieco dalej od miasta w ich poszukiwaniu, to tutejsze zabytki sprawiają, że jest to jedna z najciekawszych miejscowości na całej Riwierze Tureckiej. Największa część z nich to oczywiście ślady religii i cywilizacji islamskiej. 

Przykładem mogą być sławne minarety - symbole miasta, które zwyczajowo nazywane są  w bardzo charakterystyczny sposób, tzn. "Żłobkowany" i "Złamany". Jeżeli chcielibyście przekonać się o tym, jak bogatą, a jednocześnie skomplikowaną przeszłość ma Turcja, odwiedźcie Muzeum Archeologiczne. To największa galeria w całej Turcji. 

Prezentuje dziedzictwo kulturowe tych ziem od czasów prehistorycznych, a główną część ekspozycji stanowi sztuka - m.in. grecka, rzymska i arabska. Bardzo ciekawy jest również dział poświęcony etnografii. Można tu zobaczyć kolekcję broni, ceramiki, odzieży i wielu innych przedmiotów, które odnalezione zostały na terenie wykopalisk archeologicznych w okolicy Antalyi.

Festiwale

W Antalyi przez cały rok nieustannie odbywają się różnego rodzaju imprezy, a miasto oczywiście celebruje również tradycyjne dla islamu święta. Dlatego też niezależnie od tego, którą porę roku wybierzecie na podróż tutaj, możecie być pewni, że wiele się będzie działo. Lato i wczesna jesień to czas największej oferty festiwalowej. 

W czerwcu w Aspendos, nieopodal Antalyi, odbywa się międzynarodowy przegląd opery i baletu. Trwa on aż do lipca, a wydarzenia z nim związane organizowane są w zabytkowym rzymskim amfiteatrze. W sierpniu natomiast można wziąć udział w kolejnej imprezie tanecznej - tym razem jest to jednak taniec ludowy, który prezentowany jest w ramach międzynarodowego turnieju. 

Jeżeli nie interesuje Was folklor, możecie zdecydować się na targi lokalnych produktów, a przede wszystkim miodu, który nazywany bywa "złotem" tych terenów.

Jedne z największych imprez w ciągu całego roku mają miejsce we wrześniu. Pierwszą z nich jest festiwal artystyczny nazwany po prostu "Antalya Festival", który odbywa się przez całą drugą połowę miesiąca. Druga to Golden Orange Film Festival. 

Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przeglądów na świecie, chociaż szerszej publiczności jest mało znany. Wynika to z tego, że prezentowane są tutaj dzieła alternatywne i niszowe, które często reprezentują jednak bardzo wysoki poziom artystyczny.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić Antalyę, by wypocząć na tutejszych plażach albo wziąć udział w fantastycznych festiwalach, zarezerwujcie bilety lotnicze na Tanich lotach, gdzie znajdziecie najtańsze i najwygodniejsze połączenia.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL

Zobacz również

  • Roztoczańskie szumy - nasz nowy cud natury

    Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi. więcej