​Alanya - zachodnioeuropejski kurort w Turcji

Kiedy się na nią patrzy, trudno uwierzyć, że dawniej była małą spokojną osadą rybacką. Dziś Alanya jest wielkim miastem w iście zachodnim stylu, z życiem tętniącym w dzień i w nocy. Piękne piaszczyste wybrzeże i ciepłe morze przyciągają z roku na rok coraz więcej wczasowiczów.

Zdjęcie

Alanya tętni życiem w dzień i w nocy /123/RF PICSEL
Alanya tętni życiem w dzień i w nocy
/123/RF PICSEL

Plaża i nocne życie

Alanya to duże, niezbyt piękne miasto w zachodnim stylu, z wieloma hotelami (w których łatwo znaleźć nocleg w różnym przedziale finansowym), restauracjami o zróżnicowanym poziomie i klubami nocnymi. 

Wczasy tu organizuje większość polskich biur podróży. Z pewnością nie jest ona miejscem dla osób ceniących sobie ciszę i spokój; odnajdą się tu natomiast ci, którzy kochają gwar. Także na plaży, gdyż piękny piaszczysty fragment wybrzeża w sezonie jest bardzo zatłoczony.

Reklama

Seldżucka twierdza Alanya Kalesi - świadek przeszłości miasta

Zdecydowanie ciekawsza, niż sama Alanya, jest górująca nad nią seldżucka twierdza Alanya Kalesi, sięgająca korzeniami XIII wieku. Cytadela łączy się z całym systemem murów miejskich, schodzących aż do morza. Najbardziej charakterystycznym elementem fortyfikacji jest 33-metrowa ośmiokątna Czerwona Wieża (mająca pierwotnie bronić dostępu do miasta od strony morza) - symbol Alanii. 

Alanya Kalesi jest otwarta do zwiedzania (9-18, wstęp płatny) - z miasta na wzgórze, na którym się znajduje, można dojść pieszo lub wjechać samochodem wąską i krętą drogą.

W pobliżu cytadeli znajduje się meczet Suleymanye, stanowiący kolejny - po Czerwonej Wieży - znak rozpoznawczy miasta. Meczet powstał w XIII wieku, lecz jego obecny kształt zawdzięczamy przede wszystkim XVI stuleciu. W jego okolicach odnajdziemy też (niedawno odnowiony) karawanseraj oraz ruiny hamamu.

Stocznia jak pałac

 Tersane - pochodząca z XIII wieku stocznia - to jedyny tego typu zabytek w Turcji. Jej pięć pomieszczeń na statki o pięknie wyprofilowanych sklepieniach to świetny przykład architektury seldżuckiej. 

Ciekawostką jest fakt, że celowo umieszczono je po najbardziej osłonecznionej stronie miasta. Stocznia jest udostępniona do zwiedzania, lecz najlepiej widać ją od strony morza.

Jaskinie - przede wszystkim dla pływających

Alanya słynie z pięknych jaskiń, rozmieszczonych wokół cypla - wszystkie są udostępnione dla zwiedzających, jednak w większości są dostępne jedynie od strony morza, a więc trzeba wynająć łódź lub wziąć udział w zorganizowanej wycieczce.

Jaskinia Damlataş ("Kapiący Kamień") posiada jedną z najpiękniejszych Turcji szat naciekowych; słynie też z kapiącej ze stalaktytów wody, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jaskinia leży w pobliżu Plaży Kleopatry i stamtąd jest do niej wejście.

Jaskinia Korsanlar ("Piracka") według legend zawiera sekretne przejście do twierdzy, z którego mieliby korzystać w dawnych czasach piraci, zwożący do Alanii złupione skarby. Kto chce go poszukać - musi skorzystać z łodzi, jaskinia nie jest bowiem dostępna z lądu.

Jaskinia Aşıklar ("Zakochanych") słynie z romantycznych historii: tu ponoć w dawnych czasach piraci zwozili swoje kochanki, tu też już w XX wieku miała się ukrywać zaginiona kobieta wraz ze swoim tureckim przyjacielem. Zwiedzanie jaskini samo w sobie stanowi przygodę - wejście do niej wymaga odrobiny wspinaczki, a zejście z powrotem na statek (kursują tu turystyczne rejsy) - efektownego skoku.

Jaskinia Fosforlu ("Fosforowa") wyróżnia się pięknym zielonym kolorem wody, widocznym zwłaszcza w blasku księżyca. Zawdzięcza go swojej budowie geologicznej. Dostać się do niej można łódką lub wpław.

Okolice Alanii

Wypoczywając w Alanii, warto odwiedzić także znajdującą się na zboczu jednego ze wzniesień gór Taurus jaskinię Dim o bogatej szacie naciekowej. Jest to jedna z największych jaskiń w Turcji, udostępniona do zwiedzania dopiero pod koniec XX wieku.

Na turystów czekają także ruiny jednego z większych miast antycznych - Perge, z pozostałościami między innymi amfiteatru, nimfeum, stadionów oraz licznych bram.Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również