​Al - Farafira - jedziemy Białą Pustynię

Al-Farafira to jedno z najbardziej zdumiewających miejsc w całym Egipcie - państwie, które przecież dzięki swojej starożytnej przeszłości oraz położeniu geograficznemu może poszczycić się naprawdę niesamowitymi atrakcjami. Zapomnijcie o leniwych wakacjach na kurortowym leżaku i wyruszcie na Białą Pustynię!

Zdjęcie

Niezwykły krajobraz Pustyni Libijskiej /123/RF PICSEL
Niezwykły krajobraz Pustyni Libijskiej
/123/RF PICSEL

Biała Pustynia

Zachodni Egipt, a konkretniej Pustynia Libijska kryje niesamowite miejsce, nazywane często Białą Pustynią. Prezentuje się ono tak niezwykle, że w pierwszej chwili można pomyśleć, iż jest to tylko złudzenie, fatamorgana. Nic dziwnego, że utworzono tu park narodowy, a pustynię często nazywa się cudem świata. 

Wśród tutejszych piasków i wydm rozsiane są skały w odcieniach bieli, przybierające naprawdę niesamowite kształty. Jedne są płaskie i przypominają lodowiec, inne natomiast przywodzą na myśl grzyby  - z tym że wysokie na kilka metrów. Aż trudno uwierzyć w to, że ukształtował je w ten sposób wiatr. 

Reklama

Ten fragment Pustyni Libijskiej położony jest bowiem w niecce, co sprawia, że złoty piasek, który tradycyjnie kojarzy się Egiptem i takimi regionami, został wywiany dalej, na wydmy. Tu natomiast wichury odsłoniły kredowe skały, wciąż żłobiąc w nich niezwykłe figury. Mieszkańcy okolicznych wiosek zgodnie przyznają, że Biała Pustynia, tutaj nazywana Sahara el Beyda, najpiękniej prezentuje się w czasie księżycowych nocy, zwłaszcza podczas pełni. Wówczas krajobraz wygląda jak z obcej planety, a te wrażenia zupełnie rekompensują uczucie chłodu - warto bowiem pamiętać, że spadki temperatury po zmierzchu w Egipcie są naprawdę znaczące.

Pustynię najlepiej jest zwiedzić razem ze zorganizowaną wycieczką. Jak można się przekonać w pobliskich oazach, chociaż Sahara el Beyda jest znanym miejscem, w ofertach podróży w to miejsce raczej nie można przebierać - jest ich po prostu niewiele.

Farafra

Sama Biała Pustynia nie jest jednak jedyną atrakcją tej części Egiptu. Region słynie ze swoich źródeł termalnych, których można tu naliczyć przeszło sto! Woda sprawiła też, że w okolicy Białej Pustyni ulokowanych jest kilka bardzo ciekawych oaz. Co prawda, w niczym nie przypominają one luksusowych kurortów z basenami, które ściągają tłumy turystów na wybrzeże kraju. To jednak idealny kierunek dla tych, którzy chcieliby dobrze poznać Egipt i jego kulturę.

 Przykładem takiej oazy może być Farafra. Jest bardzo niewielka - ma jedynie około czterech tysięcy mieszkańców. Nawet tu, na pustynie, dotarła nowoczesność, dzięki czemu wizyta w osadzie daje okazję do skonfrontowania współczesnego Egiptu z tym dawnym i przekonania się, jak bardzo ciekawym miejscem wciąż pozostał. Przykładem może być tutejsza architektura. 

W Farafrze można podziwiać typowe dla takich rejonów geograficznych niewielkie domki z drobnymi oknami, o bardzo prostych kształtach, których budulec stanowi przede wszystkim wyschnięte na skałę błoto. Po czym odróżnić te dawne? Niegdyś w oazie istniał zwyczaj pokrywania ścian niezwykłymi malunkami, współcześnie natomiast tworzy się domy przypominające kartonowe pudełeczka.

Wędrując krętymi i wąskimi uliczkami Farafry z pewnością odkryjecie wiele skarbów, które może Wam zaoferować miasteczko. Bardzo znane są tutejsze hafty - piękne, jednak trudno dostępne, szczególnie dla turystów. Oaza słynie również ze swojej oliwy z oliwek, której tłoczenie należy do lokalnych tradycji. Takie zajęcie mieszkańców może być dość zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że Farafra znajduje się na środku pustyni, setki kilometrów od najbliższej ludzkiej osady. Potwierdza to tylko, że jest to wyjątkowe miejsce.

Warto tu zajrzeć także do Muzeum Badr, poświęconego lokalnemu artyście. Mało znany rzeźbiarz tworzy niezwykłe dzieła z bardzo prostych materiałów, przede wszystkim błota i kamieni. Jego prace prezentują jego autorskie spojrzenie na historię, tradycję i codzienność Farafry. Chociaż galeria ma bardzo kameralny charakter, podróżnicy, którzy zdecydowali się ją odwiedzić, wspominają to z wielkim sentymentem, co stanowi najlepszą rekomendację.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić Białą Pustynią i Farafrę, bilety lotnicze w najlepszych cenach zarezerwujecie z Tanimi lotami do Egiptu.

           

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Wakacje.pl przygotowały pierwszy na rynku raport specjalny "Wakacyjna dogrywka", komentujący wyjazdy zagraniczne w wysokim sezonie i w końcówce lata 2019. więcej