1 5 pomysłów na tańszą podróż i wypoczynek za granicą oraz w Polsce

Wyjeżdżając przed sezonem i korzystając z przysługujących nam ulg, możemy dobrze wypocząć i zaoszczędzić nawet 600 zł. Jeśli chcemy tanio podróżować po Europie, możemy zrezygnować np. z noclegów w hotelach i szukać miejsc w hostelach lub schroniskach. To nieprawda, że są one tylko dla młodych osób. W większości z nich można zarezerwować pokój. Cena jest nieco wyższa niż za nocleg we wspólnej sypialni (ok. 25 euro), ale to i tak dużo taniej niż w hotelu (ok. 100 euro).

Wyjedź wcześniej

Jeśli nie mamy dzieci w wieku szkolnym albo jesteśmy już na emeryturze, wyjedźmy na urlop przed sezonem lub po nim. Zapłacimy wtedy o ok. 1/3 mniej za pobyt.

Unikniemy też zatłoczonych plaż i deptaków. Zwykle niższe są także w tym czasie ceny w barach i kawiarniach. Jeśli wszystko zsumujemy, to wydamy nawet o 1/4 mniej.

Reklama

Jak znaleźć tani hotel?

Najlepiej poprosić o pomoc dzieci lub wnuki. W mig wyszukają w internecie najlepsze oferty. Możemy także spróbować sami. Wchodzimy np. na stronę hotels.com, wpisujemy po polsku wymagane dane i wybieramy lokum na własną kieszeń.

Niektóre hotele oferują tzw. darmowe noclegi, czyli dodatkową noc gratis za określoną liczbę noclegów.

Wszystko w cenie

Decydując się na wyjazd za granicę przed sezonem, wybierzmy opcję all inclusive. Nie będziemy wtedy dodatkowo płacić za napoje czy leżaki na plaży, które w hotelach nie są tanie. Zaoszczędzimy w ten sposób ok. 100 zł za osobę.

Pociągiem taniej także po Europie

Z tanim, np. turystycznym biletem PKP, można podróżować po Polsce nieograniczoną ilość razy przez określony czas, np. przez weekend.

Bilet podróżnika w PKP Intercity, na pociągi TLK, w klasie 2 kosztuje 74 zł. Turystyczny na wszystkie pociągi Regio, interRegio, RegioEkspres – 79 zł. A na pociągi osobowe Regio – 45 zł.

Z tanimi biletami możemy dojechać do granicy, a za nią kupić podobne, np. w Czechach, na Słowacji czy w Niemczech.

Można też za przejazd np. do Pragi zapłacić tylko za bilet do granicy, a dalej wykupić u konduktora czeski bilet. Unikniemy wtedy znacznie wyższej opłaty za bilet w pociągu międzynarodowym.

Przywilej wieku

Osoby po sześćdziesiątce mogą kupić w kasach biletowych PKP Intercity Kartę Seniora (150 zł) i nie tylko na urlopie, ale przez cały rok podróżować po Polsce o 50% taniej.

Zniżki dotyczą przejazdów w dowolnej klasie pociągami InterCity, EuroCity, ekspresami i pociągami TLK. Musimy mieć przy sobie dokument tożsamości.

Paszport za 50%

Wybierając się na urlop poza strefę Schengen, będziemy musieli zabrać ze sobą paszport. Pamiętajmy, że m.in. emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne mają prawo do 50% zniżki na wyrobienie tego dokumentu.

Zapłacą więc nie 140 zł, a 70 zł. Od 17 stycznia br. paszport można wyrobić u dowolnego wojewody w całym kraju.

55+ ze zniżką

W ramach projektu European Senior Tourism osoby od 55 roku życia oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z wypoczynku w Hiszpanii, do którego dopłaca rząd tego kraju.

W tzw. niskim sezonie do 31 maja możemy wyjechać np. na Costa del Sol za 1690 zł. W cenę wliczone są m.in. przeloty, noclegi w 4-gwiazdkowym hotelu oraz wyżywienie.

Bilety z wyprzedzeniem

Im wcześniej kupimy bilety, tym mniej za nie zapłacimy. W pociągach Ekspres i InterCity można skorzystać z puli tanich biletów. Za bilet z miejscówką w klasie 2 zapłacimy tylko 50 zł.

Długość trasy nie ma znaczenia. Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy, a sprzedaż z oferty kończy się na 3 dni przed podróżą.

Ulgi w muzeum

Wiele placówek kulturalnych, np. muzea, kina, oferuje bilety ze zniżką, m.in. emerytom. W muzeach państwowych wynosi ona 50%, w placówkach prywatnych (np. galeriach) – ok. 25%.

Za granicą warto pytać w hotelach, o specjalne karty. Np. karta wiedeńska WienKarte, za ok. 20 euro, upoważnia do ponad 210 zniżek, m.in. w muzeach, teatrach, kawiarniach.

Samolotem za grosze

Najszybciej i najwygodniej dotrzemy na miejsce samolotem. Aby znaleźć najtańszy bilet, skorzystajmy z wyszukiwarki, np. Centerfly. Możemy wejść na stronę www.centerfly.pl albo zadzwonić na nr infolinii 801 011 846. Za bilet, np. z Warszawy do Rzymu, zapłacimy już od 108 zł.

Wypoczynek połączony z rehabilitacją

W Polsce wiele ośrodków oferuje niedrogie wczasy połączone z rehabilitacją. Np. w Centrum Rekreacji Jubilat w Wiśle w czerwcu przez tydzień wypoczniemy za 800 zł.

Cena obejmuje noclegi, wyżywienie i 10 zabiegów. W ośrodku Jantar w Darłówku za 2 tygodnie zapłacimy ok. 1400 zł. W sezonie takie turnusy kosztowałby nas o ok. 250 zł drożej.

Taniej dwa razy w roku

Każdy emeryt ma prawo do 37% ulgi na dwa przejazdy w roku, 2 klasą, w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Aby z niej skorzystać, musimy mieć zaświadczenie wydane np. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz dowolny dokument potwierdzający naszą tożsamość.

W hostelu lub schronisku

Mniej za paliwo

Jeszcze w trzech bankach można wyrobić sobie kartę kredytową, dzięki której uzyskamy zniżkę na paliwo, a także w sklepach na stacjach benzynowych.

Są to: karta dla kierowcy Getin Noble Banku, złota karta kredytowa Autoplus Bank BPH i karta do dobrego konta Millennium. Korzystając z nich, możemy zaoszczędzić ok. 50 zł miesięcznie. To niewiele, ale na urlopie liczy się każdy grosz.

A może samochodem…

Własne cztery kółka to ogromna swoboda zwiedzania. Aby jednak nie zbankrutować, warto namówić na wspólny wyjazd znajomych i podzielić się kosztami paliwa. Zaoszczędzimy wtedy 50% wydatków związanych z transportem. Trzeba tylko dobrze wybrać towarzyszy podróży…

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wakacje w Ustce. Ciekawe miejsca i atrakcje

    Modny nadbałtycki kurort, mały rybacki port, cenione uzdrowisko. To jedno z najbardziej lubianych miejsc letniego wypoczynku w Polsce, kusi turystów licznymi atrakcjami w miasteczku i jego okolicach. więcej