• Informacje na temat:

  zachodnia ukraina

Artykuły na temat: zachodnia ukraina
 • Nina Wertz: Na Ukrainie zrobiło się biedniej, ale ludzie jakoś sobie radzą

  - Mój tata, kiedy mnie odwiedza, dziwi się jak w Polsce marnuje się jedzenie. Z każdego spaceru przynosi jabłka, śliwki, gruszki, które zbiera z przydrożnych drzewek. "Gałęzie aż się uginają od owoców, część już spadła i zgniła. Jak można tego nie zbierać?" - pyta. Sądzę, że to właśnie dzięki takiej zaradności ludzie na Ukrainie sobie jakoś radzą - mówi Nina Wertz, piosenkarka pochodząca z Ukrainy.

 • Mało znana jako kierunek turystyczny Republika Mołdawska, wciśnięta między Rumunię i Ukrainę oraz rzeki Dniestr i Prut, ma mniejszą powierzchnię i mniej mieszkańców niż nasze Mazowsze. Ale ma też u nas stale rosnące grono swo ich fanów. Co ich w tej krainie zachwyca? Przede wszystkim nieskażona przyroda, sielskie krajobrazy z urozmaicającymi je cerkwiami i monastyrami, przyjaźnie nastawieni ludzie oraz... cenione w świecie wino.

 • Amazonki w XXI wieku

  W ostatnim czasie znów dużo mówi się o amazonkach. Naukowcy w wielu miejscach świata odkryli groby kobiet-wojowniczek. Na Ukrainie zaś rośnie w siłę szczep nowoczesnych amazonek.

 • Amazonki w XXI wieku

  W ostatnim czasie znów dużo mówi się o amazonkach. Naukowcy w wielu miejscach świata odkryli groby kobiet-wojowniczek. Na Ukrainie zaś rośnie w siłę szczep nowoczesnych amazonek.

 • Odkryj kaszkę kukurydzianą

  Mieszkańcy środkowej czy zachodniej Polski nie do końca znają możliwości kaszki kukurydzianej. Jest ona natomiast znana we wschodniej Małopolsce oraz w Europie Południowo-Wschodniej.

 • ...”. Obecnie Stanisławów (zachodnia Ukraina) przemianowano na Iwano-Frankiwsk. Warto tu zobaczyć kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, gdzie w powieści odbyła się msza za duszę pana Michała...

 • Córka Jacka Kaczmarskiego gra u Pasikowskiego

  Jedną z głównym ról w "Kurierze", sensacyjnej historii szpiegowskiej, inspirowanej sekretną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego, otrzymała Patrycja Volny. Dla córki barda Solidarności, Jacka Kaczmarskiego, to już kolejna aktorska kreacja osadzona w realiach historycznych.

 • Legendy i tajemnice Bieszczad

  Dziewicze pasmo Karpat Wschodnich jest powszechnie uznawane za najdzikszy rejon w kraju. I z pewnością jeden z piękniejszych.

 • Pomysł na weekend. Bieszczady

  Po polskiej stronie znajduje się tylko zachodnia część Bieszczadów. Najwyższe szczyty - Pikuj (1408 m n.p.m.) i troszkę niższa Ostra znajdują się już na Ukrainie. Ale przy dobrej pogodzie zobaczymy je stojąc na najwyższym u nas szczycie - Tarnicy (1346 m n.p.m.). Jej charakterystyczny kształt tłumaczy nazwę: siodło, czyli przełęcz. Widać to świetnie z najbardziej "na końcu świata" położonej...

 • Kresowianie pozostawili na Wschodzie wielką kulturową spuściznę, w tym groby swoich bliskich. Dziś często to miejsca zapomniane i opuszczone. Warto przywrócić pamięć o ludziach, którzy przez wieki byli cząstką naszej Ojczyzny.

Dyskusje na temat: zachodnia ukraina
 • Re: Szczecin na weekend. Największe atrakcje miasta

  Dlatego zachodnia Ukraina taka zaniedbana.

 • Re: Wielkanoc na Podkarpaciu: kolorowe Turki

  Jak się mówi na wschód od Rzeszowa to już Ukraina. Także nie dziwota się zwyczajów tu Turki, w Pruchniku sądzenie i wieszanie Judasza w czwartek także zapraszamy na zachodnia Ukrainę

 • Re: Dzieci Wołynia. Co działo się z sierotami po zamordowanych Polakach?

  Problem z Ukraińcami jest taki że ci Ukraińcy ze wschodu ukrainy też nie lubią tych z zachodu . Naszym wrogiem jest zachodnia ukraina nie wschodnia

 • Re: Przenocuj w prawdziwym pałacu

  że Polska Zachodnia jest mentalnie bardziej wschodnia, niż ta geograficznie wschodnia. Poza tym trzeba pamiętać, że nikt nie doba o rzeczy, które czuje, że do niego nie należą. Np zachodnia Ukraina jest strasznie zaniedbana. Tak samo Polacy napływowi na wschodzie Niemiec to był raczej "element". Przykład Warszawy - napływowa "kultura", nie jest kulturą warszawską. Ogólnie powiedziałbym, że

 • Re: Dzieci Wołynia. Co działo się z sierotami po zamordowanych Polakach?

  Niestety przez wiele lat, mainstreem, wcale nie komunistyczny, kazał milczeć o Wołyniu, bo ważniejsze było, że Ukraina Zachodnia, jako wróg Rosji ma być przez Polaków dopieszczana. Nota bene, dla Ukrainy najlepiej było ogłosić neutralność. Próba siłowego parcia na zachód musiała się skończyć, jak się skończyła.

 • Re: Arleta Bojke: Strachu nie dopuszczam

  Słuchałem kiedyś wypowiedz Pana Hoffmana twórcy filmu " Ogniem i Mieczem "Cytuję Jego słowa "Ukraina Wschodnia jest prorosyjska, a Ukraina Zachodnia nienawidzi Polaków" koniec cytatu. Nic dodać nic ująć. Dlaczego nasze matoły tego nie rozumieją. A arletka to taka wielbicielka Stepana Bandery. Czy nie czas na spotkanie z jej idolem ?

 • Re: Obie nacje, przyłapane na...

  zachodnia Ukraina to była Polską, to są wszystkie Polki, nieco zepsute przez bolszewików, zepsuli krew, wszystkie są ładne

 • -

  -

  Aha. Chodzi o Europe zachodnia. Mozliwe. Polska tez do tego zmierza szyrokim krokiem. Na wschodzie jest troche inaczej. Mowie teraz o moich miejscach- Ukraina naprzyklad. Inaczej jest. Podejrzewam ze to tez sie zmieni w wiadomym kierunku, ale jeszcze nie teraz.