• Informacje na temat:

  wyspy tureckie

Artykuły na temat: wyspy tureckie
 • Ich turecka nazwa Kizil Adalar (Wyspy Czerwone) pochodzi od wydobywanej tu miedzi. Na całodzienną wycieczkę wybieramy największą z wysp – Büyükadę, po drodze mijając jej mniej znane siostry(...) tradycyjne tureckie precle (przypominające nasze krakowskie bajgle) między dzieci i ptaki. Ani się obejrzymy, gdy dopływamy do celu. Tu czeka nas trudny dylemat: czy najpierw skusić się na bite lody czy...

 • Po tureckiej stronie wyspy

  Na Cyprze 300 dni w roku świeci słońce, a najniższa temperatura (w styczniu i lutym) to plus kilkanaście stopni. To sprawia, że przyjeżdża tu wielu turystów. Przez ponad dwa tysiące lat wyspa zamieszkiwana była przez Greków. W 1570 roku północną część wyspy podbili Turcy. Pozostali tam do dzisiaj. W 1878 roku sułtan turecki podpisał umowę z Brytyjczykami, na podstawie której wyspa stała się...

 • ​Wyspy Książęce - świetny pomysł na urlop

  Czy słyszeliście kiedyś o Wyspach Książęcych? To jedno z piękniejszych miejsc w całej Turcji. Niewielki archipelag położony jest bardzo niedaleko od Stambułu, jednak ma zupełnie inny charakter niż gwarna metropolia. Na wakacje lub chwilę wytchnienia od zatłoczonej stolicy - Wyspy Książęce to wspaniały letni kierunek!

 • ​Cypr Północny - raj, którego nie ma na mapie

  Północ Cypru to rejon znacznie rzadziej odwiedzany niż południowa część wyspy, a pełna nieodkrytych skarbów kultury i przyrody. Piękne plaże, fascynujące zabytki i brak turystycznego tłoku - czegóż chcieć więcej? Pewnie tego, by ten raj znajdował się na mapie. Istnienie Tureckiej Republiki Cypru Północnego nie jest bowiem uznawane przez świat.

 • Najpiękniejsze kurorty Morza Egejskiego

  Zjawiskowe greckie wyspy czy egzotyczne wybrzeża Turcji? Turystyczne kurorty Morza Egejskiego podbijają serca turystów. Oto 6 niezwykłych miejsc, które zachwycają plażami, wspaniałym klimatem i czarującymi widokami.

 • Co trzeba wiedzieć jadąc na Baleary?

  Ibiza i Majorka to pierwsze skojarzenia, kiedy mówi się o Balearach. Jednak to nie tylko te dwie wyspy są najbardziej urokliwe w tej części świata. Błękitna, wręcz niebiańska woda i wysokie temperatury czyni archipelag idealnym miejsce na wypoczynek.

 • 25 na plusie w listopadzie

  Gdy pogoda w kraju nie dopisuje, warto na kilka dni polecieć gdzieś dalej, by dogonić słońce. Na przykład na wyspy, gdzie zawsze trwa lato.

 • ​Atrakcje Krety - co tam warto zobaczyć

  Kusząca turystów piaszczystymi plażami i przepiękną pogodą Kreta staje się coraz popularniejszym celem wakacyjnych wyjazdów. Tylko tutaj znajdziesz zabytki weneckie, tureckie i greckie, ujrzysz zapierające dech w piersiach krajobrazy i popływasz w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. Co warto zobaczyć na tej magicznej wyspie? Wraz z nami odkryj jej niezwykły charakter!

 • Leżą tak blisko, a są tak odmienne: egzotyczna Turcja i tajemnicze wyspy greckie. Sprawdź, który kierunek wybrać.

 • Nikozja - podzielona stolica

  Całą wyspę i Nikozję dzieli strefa buforowa, znajdująca się pod kontrolą ONZ,  a część turecka (północna) wyspy jest nieuznawanym państwem. Nie znajdziesz więc bezpośrednich połączeń z Cyprem Północnym, dlatego wycieczkę rozpoczniemy od południowej części stolicy.  Duchowa stolica Stare Miasto od razu robi ogromne wrażenie, gdyż jest na planie koła z częściowo zachowanymi murami z czasów...