• Informacje na temat:

  marszałki

Artykuły na temat: marszałki
 • Litwa. Śladami Marszałka, twórcy niepodległej Polski

  Litwa w życiu Józefa Piłsudskiego zawsze odgrywała ważną rolę. Była jego małą ojczyzną, w której przeżył dzieciństwo i lata młodzieńcze.

 • Druskienniki - ulubione uzdrowisko marszałka Piłsudskiego

  Wycieczka po Niemnie przywodzi na myśl opisy Elizy Orzeszkowej i Marii Rodziewiczówny.

 • Marszałek Piłsudski i siły nadprzyrodzone

  Nie wszyscy wiedzą, że Józef Piłsudski, choć cieszył się opinią realisty trzeźwo patrzącego na świat, miał niemałą słabość do spirytyzmu, okultyzmu i spraw związanych z metafizyką.

 • Druskienniki. Co warto zobaczyć?

  Ulubiony kurort marszałka Piłsudskiego.

 • Wileńszczyzna śladami Józefa Piłsudskiego

  Litwa była jego umiłowaną ojczyzną, przeżył tu dzieciństwo i lata młodzieńcze. Ostatnim życzeniem Marszałka było, aby po śmierci jego serce wróciło do ukochanego Wilna.

 • Wileńszczyzna śladami Józefa Piłsudskiego

  Litwa była jego umiłowaną ojczyzną, przeżył tu dzieciństwo i lata młodzieńcze. Ostatnim życzeniem Marszałka było, aby po śmierci jego serce wróciło do ukochanego Wilna.

 • Druskienniki - ulubione uzdrowisko Piłsudskiego

  Wywodzący się z rejonów pobliskiej Wileńszczyzny Marszałek miał do kurortu duży sentyment i odwiedzał go regularnie. Z tym miejscem wiąże się także historia jego tragicznego romansu.

 • Socjalistka, feministka, komendantka. Pierwsza Dama drugiej RP

  Rok 1904. Towarzyszka Ola potajemnie wygłasza wykłady dla kobiet z robotniczej Pragi. Wkrótce okaże się, że ma doskonały talent do organizowania składów broni, pozna mężczyznę, który odmieni losy Polski, a w końcu zostanie Pierwszą Damą. Ale zanim to nastąpi, Aleksandra Szczerbińska złamie niejeden konwenans, pozna piekło więzienia i gorycz rozłąki. O niezwykłych losach i wielkiej sile woli drugiej żony Józefa Piłsudskiego opowiada Katarzyna Droga, autorka książki "Kobieta, którą pokochał...

 • Anne Applebaum: Kwaśny smak Polski

  Światowej sławy dziennikarka i komentatorka polityczna, laureatka Pulitzera. Prywatnie żona marszałka sejmu Radosława Sikorskiego, pani na dworku w Chobielinie. Gotuje, uprawia ogród i popularyzuje naszą kuchnię wśród swoich rodaków w książce "Przepisy z mojego ogrodu". Łukaszowi Modelskiemu opowiada, jakie smaki odkryła w Polsce.

 • Stolica wyspy wiecznej wiosny musi mieć coś nadzwyczajnego, bowiem przyciąga wielkich tego świata. Tutaj przed powrotem do władzy nabierał sił (i malował obrazy!) Winston Churchill. Tu kilka miesięcy spędził marszałek Józef Piłsudski. W Funchal mieszkał też po ucieczce przed Fidelem Castro kubański dyktator Batista. A ostatni cesarz Austro-Węgier, Karol I spoczął na zawsze w kościele na wzgórzu Monte. Z pięknym widokiem na miasto.

Wideo na temat: marszałki
 • Województwo Lubuskie. Jakie oferuje atrakcje?

  Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego, powiedziała w "Dzień Dobry Wakacje", jakie atrakcje oferuje ten region. - Mamy tutaj taką Toskanię - zaznaczyła Polak. Dlaczego tak uważa? (DDTVM/X-news)

 • Gwiazdy o miłości do zwierząt. Co daje ich obecność w domu?

  - Pieski są grzeczne i kochane, opowiadam im, co było w szkole i poprawiają mi humor - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" Kalina, córka Kamili Szczawińskiej. - Nie wyobrażam sobie domu bez zwierząt - podkreśliła aktorka Marta Wierzbicka. - Mówię do nich, śpiewam im - zdradził kucharz Jan Kuroń. Jakie zwierzęta posiadają goście studia programu prowadząca "Projekt Lady" Małgorzata Rozenek, aktor Rafał Rutkowski oraz były marszałek sejmu i publicysta Ludwik Dorn?