• Informacje na temat:

  kadłubek

Artykuły na temat: kadłubek
 • Jak wyglądały porody w średniowiecznej Europie?

  Władysława Hermana, "od połogu zaniemogła, los zabrał" - jak pisał mistrz Wincenty Kadłubek. Śluby czystości i bóle macicy Kobiety średniowieczne często rodziły pierwsze dzieci w bardzo młodym wieku...

 • Kto się boi konopi?

  ...uprawę otrzymałyby też fundacje, organizacje społeczne i jednostki naukowe. Miała również powstać specjalna instytucja monitorująca uprawę i sprzedaż marihuany. Po roku prac z projektu został kadłubek...

 • Matka diabła: Dobrawa na tronie Piastów

  ...budzi wątpliwości, to charakter podobnych związków. Już tworzący u schyłku XII wieku kronikarz Wincenty Kadłubek skorygował opowieść Galla, twierdząc, że Mieszko nie miał siedmiu żon, ale "siedem...

 • Nie ma chyba wśród nas nikogo, kto nie kojarzyłby takich historycznych dokumentów, jak Kronika Galla zwanego Anonimem czy testament Bolesława Krzywoustego. Obydwa zawierają wzmianki o Sandomierzu, co niezbicie dowodzi, że w początkach XII wieku miasto już istniało i miało się dobrze.

 • Śladami Chrztu Polski

  W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę przyjęcia chrztu przez Mieszka I, a tym samym przyłączenia naszych ziem do wielkiej wspólnoty chrześcijańskiej. Wybierzmy się więc w podróż do źródeł naszej historii i poznajmy jej tajemnice. Tekst - Marta Urbańska.

 • Tak powstawały przeboje wszech czasów

  "Windą do nieba", "Jolka, Jolka pamiętasz", "Szklana pogoda" i "Dmuchawce, latawce, wiatr" to przeboje, które nuci już trzecie pokolenie. Choć z wszystkimi kojarzymy innego wykonawcę, autorem ich tekstów jest jeden człowiek - Marek Dutkiewicz. Opowiada, jak powstały jego największe przeboje.

 • Opowieść o inności i strachu przed nią

  3 kwietnia 2012 roku o godz. 20.15 w Teatrze Scena STU w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu "d o w n_u s" — prowokacyjnej opowieści o inności i strachu przed nią, o misternie tkanych planach i o "chwili", która jednym ślepym machnięciem zmusza nas, by wszystkie klocki ustawiać na nowo.

 • Zadbaj o życie! Swoje i bliskich

  Od 21 do 27 stycznia w całej Polsce w ramach Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy działać będzie ponad 80 punktów informacyjnych, w których będzie można dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki raka szyjki macicy - badań cytologicznych i szczepień przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy.

Dyskusje na temat: kadłubek