• Informacje na temat:

  hetmanów

Artykuły na temat: hetmanów
 • Zamość: Renesansowa perła na Roztoczu

  Miasto założył na swoich rodzinnych ziemiach pod koniec XVI wieku hetman wielki koronny Jan Zamoyski.

 • Zamość. Perła renesansu

  Wybudowane przez hetmana Jana Zamoyskiego miasto jest wymieniane w podręcznikach architektury jako jeden z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata.

 • Właścicielem obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem był hetman koronny Stanisław Jabłonowski.

 • Zamość - renesansowa perła na Roztoczu

  Miasto założył na swoich rodzinnych ziemiach pod koniec XVI wieku hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Głównym architektem i budowniczym uczynił pochodzącego z Padwy Bernarda Moranda. Pewnie dlatego o mieście mówi się Padwa Północy. To Morando zaprojektował szachownicowy układ ulic i aż trzy rynki: Wielki, Solny i Wodny.

 • Zamość - renesansowa perła na Roztoczu

  Zamojska starówka figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1992 roku. Plan Zamościa stworzony przez włoskiego architekta nawiązywał do koncepcji antropomorficznych. Oznacza to, że poszczególne elementy miasta miały odpowiadać konkretnym częściom ludzkiego ciała. Sercem stał się Rynek Wielki, głową – Pałac Zamoyskich, kręgosłupem – ul. Grodzka.

 • Roztocze: W harmonii z przyrodą

  Nie ma takiej drugiej krainy w Polsce. Tutaj wciąż szlaki wiodące przez lasy, wąwozy i wzdłuż tajemniczo szumiących potoków nie zostały zadeptane przez turystów. Dlatego cisza, spokój i czyste powietrze, zwłaszcza jesienią, pozwolą odpocząć od codziennego zabiegania.

 • Litwa śladami Sienkiewicza

  Kiedy półtora wieku temu Henryk Sienkiewicz zaczął pisać Potop, przyjechał na całe lato na Litwę, do majątku swego przyjaciela Władysława Bystrama. W czasie pobytu podróżował po okolicy, poznawał żyjącą na Kresach szlachtę i miejsca, które potem opisał na kartach powieści.

 • Kiedy...

 • Litwa: Śladami Sienkiewicza i bohaterów Potopu

  Kiedy półtora wieku temu Henryk Sienkiewicz zaczął pisać Potop, przyjechał na całe lato na Litwę, do majątku swego przyjaciela Władysława Bystrama.

 • W XX-leciu międzywojennym Słonim był małym miastem powiatowym w województwie nowogródzkim. W latach 30. liczył ok. 16 tys. mieszkańców, z czego połowę stanowili Polacy, a ok. 40 procent Żydzi. Okres największego rozwoju miasto przeżywało u schyłku XVIII wieku za panowania ostatniego króla Polski Stanisława Augusta.

Dyskusje na temat: hetmanów
 • Re: Socjalistka, feministka, komendantka. Pierwsza Dama drugiej RP

  Zawsze można wspomnieć jak wykończyli PPS -owcy jednego ze zdrajców zastrzykiem z cyjanowodoru tacy już przed I wojną nowocześni byli nasi socjaliści.Ale po co mit republiczki socjalistycznej musi trwać wszak 100 lat mija.A wcześniej nie było nic bo po co wracać do Królów Polski i ich hetmanów.

 • Re: Nie dam się wyłączyć

  , Beresteczka i Wiednia, Polski hetmanów Zamoyskich, Żółkiewskich i Koniecpolskich. Polski Kazimierza Wielkiego i Stefana Batorego. Polski mądrej jak umysł Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej Curie i Leona

 • Re: Nieznane perły Podkarpacia

  Dla mnie Podkarpacie jest najciekawszym regionem w Polsce. Mieszkam na drugim końcu kraju, nie mam żadnych krewnych ani nawet bliskich znajomych na Podkarpaciu, ale to właśnie południowy wschód Polski ma dla mnie coś, co mnie tam przyciąga. Ciężko to sprecyzować, tam jest jakby duch dawnych Kresów RP - ciekawe zabytki, ulice nazwane na cześć hetmanów z I RP, piękny śpiewny kresowy język

 • Re: Nie dam się wyłączyć

  Mam dla Ciebie złą wiadomość... Musisz się postarać o kaftan bezpieczeństwa (bo pewnie niedługo zwariujesz) lub o wehikuł czasu. Czasy hetmanów, rotmistrzów są piękne ale również dramatyczne. Nie zapominaj czym są wojny i czym są zniewolenia. Takie klepanie utartych formułek świadczy tylko o Twojej ignorancji, braku wyobraźni i niewiedzy. Poczytaj najpierw o Pawiaku, przejdź się do mauzoleum na