• Informacje na temat:

  caryca rosji katarzyna

Artykuły na temat: caryca rosji katarzyna
 • Caryca pragnie miłości

  Seksoholiczka czy poszukująca miłości kobieta? Krwiożercza imperatorowa czy wytrawny polityk? Bezwzględna monarchini czy miłościwa pani? O tym, jaka naprawdę była caryca Katarzyna Wielka, opowiada Ewa Stachniak, autorka książki "Cesarzowa nocy".

 • Złoty pierścień Rosji to miejscowości wokół Moskwy z odrestaurowanymi zabytkami z czasów średniowiecza. Niektóre znajdują się kilkaset kilometrów od stolicy Rosji, ale warto ponieść trud podróży, aby zobaczyć, gdzie zaczęła się rosyjska państwowość.

 • Kiedy kobiety rządziły Rosją...

  Córka prostego chłopa i pułkowa praczka zasiadająca na tronie potężnego imperium? Takie rzeczy są możliwe nie tylko w bajkach. Najlepszym dowodem jest historia Rosji.

 • Kiedy kobiety rządziły Rosją...

  ..., status majątkowy i czasy, w których żyje, jeżeli tylko... potrafi dobrze wyjść za mąż. Pierwsza w historii cesarzowa Rosji urodziła się jako córka prostych inflanckich chłopów, którzy zmarli, gdy była młodą dziewczyną. Osierocona Katarzyna (nosząca jeszcze wtedy imię Marta) włóczyła się po kraju bez celu, zanim znalazła pracę jako służąca, a później jako pułkowa praczka. Była niemal niepiśmienna...

 • Właśnie taka jest Odessa

  Pewnej śmiertelnie mroźnej zimy caryca Katarzyna otrzymała kilka pudełek świeżo zebranych pomarańczy. Był tam również krótki list z informacją, że pomarańcze pochodzą z dalekiego portu.

 • Moskwa - co warto zobaczyć?

  Największe miasto Europy - Moskwa - pełne jest zaskakujących kontrastów. Wielowiekowa tradycja stolicy Rosji sprawia, że sąsiadują tu pamiątki przeszłości bardzo odległej i tej najbliższej: dawne pałace i sobory, a także - monumentalne budynki użyteczności publicznej z czasów socrealizmu. Uwagę przyciągają również znakomicie wyposażone muzea.

 • Kreml - wizytówka Moskwy

  Położony nad rzeką Moskwą Kreml to najsłynniejszy budynek Moskwy, a może nawet - całej Rosji. Dawna twierdza carów, później siedziba władz Związku Radzieckiego, a obecnie - prezydenta, słynie z przepychu i owiana jest licznymi legendami.

 • Sekretne życie carycy Katarzyny II

  Życie młodej carycy widziane oczyma pałacowego szpiega, dworskie intrygi i walka o władzę oraz wpływy, tajemnicze i budzące grozę imperium Rosyjskie rządzone upierścienionymi kobiecymi dłońmi - to wszystko można znaleźć w najnowszej książce Ewy Stachniak "Katarzyna Wielka. Gra o władzę".

 • ...miasto. A Szczecin może się pochwalić wspaniałą historią. To wielowiekowa siedziba książąt pomorskich. To tu urodziła się caryca Katarzyna II. Miasto posiada wspaniałe rozwiązania architektoniczne – place(...) w Szczecinie. Organizatorzy Wielkiego Zlotu Żaglowców spodziewają się przypłynięcia statków m.in. z Rosji, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Meksyku, Rosji. Szlak...

 • Augusta, która zapisała się w historii jako władczyni Rosji, Katarzyna II Wielka. Nie przetrwały po niej żadne pamiątki, można jedynie odwiedzić kamienicę przy ul. Farnej, gdzie się urodziła. Stąd pochodzi również inna caryca – Maria Fiodorowna, zwana Matką Carów. Nie chcąc przeoczyć żadnego wartego obejrzenia zabytku, najlepiej poruszać się Miejskim Szlakiem Turystycznym (oznaczonym na czerwono...