Fascynująca Afryka

Zdjęcie

Podczas podróży do Afryki można podziwiać życie dzikich zwierząt /123/RF PICSEL
Podczas podróży do Afryki można podziwiać życie dzikich zwierząt
/123/RF PICSEL

W sercu Afryki

            Odnalezienie źródeł Nilu było marzeniem geografów i podróżników XIX wieku. Dziś tajemnice zostały wyjaśnione, ale wycieczki do tych legendarnych miejsc cieszą się dużą popularnością. Podczas wyprawy Richarda Burtona i Johna Speke'a zrodziła się hipoteza o wypływaniu Nilu z Jeziora Wiktorii - legendarnej wielkiej wody w głębi lądu, która pojawiła się na mapach dopiero w połowie XIX wieku. Co prawda, źródła w końcu odnaleziono na terenie dzisiejszej Rwandy, ale dzięki tym badaczom odkryto wiele sekretów największego słodkiego jeziora Afryki.

            Jezioro Wiktorii znajduje się w granicach trzech państw: Kenii, Ugandy i Tanzanii i zajmuje powierzchnię prawie 70 tys. km2. Jego długość i szerokość są spektakularne: 337 na 250 km. W jeziorze dwa razy zmieściłoby się np. województwo mazowieckie. W jego wodach żyją ryby, które stanowią podstawę wyżywienia osiadłej ludności i podstawowy towar gospodarki eksportowej. Wokół niego znajdują się niezwykłe parki narodowe, a na nim wyspy, które wyglądają jak tropikalny raj.

Reklama

Kenia

            Kenia posiada najbardziej ograniczony dostęp do wybrzeża, ale to właśnie ta jej część jest najbardziej zaludniona i od wczesnych godzin porannych port tętni życiem. Tam też najłatwiej dostać się z Europy dzięki stronie Tanie loty do Nairobi. Na zachodzie kraju, czyli tam gdzie graniczy on z jeziorem, znajdują się parki narodowe i miasta. Nocleg bez problemu znajdziemy w Kisumu lub w Mbicie. Z tej drugiej miejscowości organizuje się wycieczki na wyspy Rusinga i Mfangano. W regionie wznosi się jedna z najwyższych gór Kenii, Elgon; z niej spływają rzeki zasilające Jezioro Wiktorii i Turkana.

Na zachodzie kraju znajduje się też jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych afrykańskich rezerwatów - Masai Mara. Wchodzi on w skład Parku Narodowego Serengeti. Przez Masai Mara w czerwcu i w październiku przechodzą wielkie stada zwierząt: antylop, zebr i gazeli. Ten niezwykły widok ściąga ludzi z całego świata. Zwierzęta przechodzą z sawanny w Tanzanii do Kenii utrzymując ścisły porządek. W rezerwacie mieszkają też Masajowie, jeden z najlepiej poznanych ludów autochtonicznych Afryki. Słyną z niezwykłej odwagi. Niektóre ich praktyki dotarły nawet do Europy - np. rozciąganie kolczykami uszu oraz noszenie dużej ilości plecionej biżuterii z paciorkami.

            Oprócz tego w regionie warto zwiedzić dwa inne jeziora: Turkana i Nakuru. Pierwsze słynie z nietypowego koloru i należy do słonowodnych, a przy drugim żyją stada flamingów. Jest też jezioro Bogoria, przy którym również mieszkają te ptaki, ale dodatkowo można podziwiać gejzery i gorące źródła.

Uganda

            Uganda nie cieszy się szczególną popularnością wśród turystów za sprawą krwawej historii wojen i zaangażowania w konflikt w Rwandzie. W ostatnich latach zrobiło się dużo spokojniej, dzięki czemu można dostrzec inne oblicze kraju - jednego z najpiękniejszych w Afryce. Za najbardziej malownicze i egzotyczne okolice uchodzą Góry Księżycowe, których szczyty skuwa lodowiec. Topniejące śniegi i lody ściekają zboczami, dając początek rzekom zasilającym jeziora. Entebbe to kolonialne miasto na północy Jeziora Wiktorii, w którym zachowało się całkiem sporo obiektów z czasów kolonii. Dzięki połączeniu British Airways można tam stosunkowo szybko i w miarę tanio dolecieć.

Ze stolicy kraju organizuje się rejsy na wyspę Ngamba, na której w specjalnym ośrodku żyją szympansy. Już dla nich samych warto zobaczyć to miejsce. Niezapomnianą przygodą dla miłośników sportu będzie rafting na Nilu Wiktorii wypływającym z jeziora. Tutejsze trasy uchodzą za jedne z najbardziej ekstremalnych na świecie. Takie atrakcje można zorganizować w okolicy miasta Jinja.

Tanzania

            Tanzania ma wiele do zaoferowania podróżnikom: od najwyższej góry kontynentu Kilimandżaro po najgłębsze jezioro Tanganikę. Jezioro Wiktorii znajduje się na północy kraju. Największe miejscowości z portami lotniczymi leżące nad jego brzegiem to Bukoba, Musoma i Mwanza. Najchętniej odwiedzaną tanzańską wyspą na jeziorze jest Lukuba. Można na niej spotkać warana nilowego, niezwykłego gada, którego długość dochodzi do 2 m. Mimo że jest jedną z największych jaszczurek, bywa bardzo płochliwy. W chwili zagrożenia ucieka do wody. Nie jest to jakiś specjalnie rzadki gatunek, ale w tych okolicach występuje szczególnie często.

Niedaleko wybrzeża, wzdłuż granicy z Kenią ciągnie się Park Narodowy Serengeti z piękną sawanną, na której żyją zwierzęta zaliczane do wielkiej piątki: słonie, bawoły, nosorożce, lamparty i lwy oraz całe mnóstwo innych, afrykańskich stworzeń. Park warto zwiedzać o wschodzie i zachodzie słońca, niezależnie od tego, czy jesteśmy nad jeziorem czy w głębi lądu - widoki zachwycają. Jeszcze bardziej na wschód od rezerwatu znajduje się wąwóz Olduvai, znany z pięknych krajobrazów oraz jako miejsce odnalezienia szczątków praczłowieka oraz jeszcze starszych istot człekokształtnych. Wybudowano Muzeum Archeologiczne, ale warto zwiedzić sam park, zdecydowanie bardziej dziki i mniej komercyjny niż wycieczki safari w innych miejscach.

Informacje praktyczne

            W każdym z krajów otaczających Jezioro Wiktorii można dostać wizę turystyczną na głównych przejściach granicznych. Trzeba posiadać paszport zachowujący ważność co najmniej 6 miesięcy, a wizę otrzymuje się na 90 dni. Wizy kosztują około 50 dolarów amerykańskich (w zależności od tego, czy pozwalają na jednokrotny, dwukrotny lub wielokrotny wjazd). W Ugandzie potrzebne okazują się dwa zdjęcia paszportowe i zgłoszenie wypełnione wcześniej przez Internet. Władze Tanzanii wymagają jednego zdjęcia i okazania biletu powrotnego lub na dalszą podróż. W Kenii należy mieć dwa zdjęcia paszportowe i bilet pozwalający na wyjazd z kraju.

            Warto zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Zaświadczenie o tym wymagane jest w Tanzanii i Ugandzie od osób, które podróżowały przez kraje endemiczne. Ponadto we wszystkich krajach ze względu na klimat istnieje ryzyko zachorowania na malarię i cholerę, należy też mieć świadomość rozpowszechnienia wirusa HIV. Jak wszędzie trzeba pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę. W podróż dobrze zabrać własną moskitierę, jeżeli planujemy spać w różnych miejscach. Często te w tańszych hotelach są dziurawe i nie chronią przez komarami. Władze Ugandy dodatkowo zalecają nieobowiązkowe szczepienia przeciwko WZW i meningokowemu zapaleniu mózgu. Tylko w Ugandzie zanotowano przypadek występowania wirusa eboli w 2012 r.

            Mieszkańcy Afryki są spokojnymi ludźmi z dewizą życiową "Hakuna matata", czyli "nie martw się". Niestety biały człowiek jest postrzegany jak chodzący portfel, więc warto uważać na naciągaczy i drobne kradzieże. Oryginały dokumentów i większą ilość gotówki lepiej przechowywać w hotelowym sejfie. Poza tym nie ma się czego obawiać, bo ludzie z natury są gościnni i pomocni.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Podróże SG

FRU.PL

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej