Zima nad Wigrami

Cichy zakątek dawnych pustelników.

Zdjęcie

Zima nad Wigrami /123/RF PICSEL
Zima nad Wigrami
/123/RF PICSEL

Miejscowość Wigry leży nad jeziorem o tej samej nazwie na Pojezierzu Suwalskim. We wsi znajduje się kościół i klasztor kamedułów. U stóp klasztoru przycupnęły malutkie domki – dawne eremy, gdzie pustelnicy oddawali się rozmyślaniom. Dziś można je wynająć.

Gościem Wigier był Jan Paweł II, który odpoczywał tu podczas pielgrzymki w 1999 roku. Uwagę wielu odwiedzających miejsce pobytu sławnego gościa zwraca skromne wyposażenie pokojów: prosty ołtarzyk, sosnowy klęcznik i drewniane meble.

Reklama

Wigry, otoczone z trzech stron jeziorem, powstały jako osada myśliwska dla wielkiego księcia litewskiego Witolda, a w kolejnych wiekach bywali tu królowie, m.in. Zygmunt Stary i Władysław IV. Jan Kazimierz podarował to miejsce kamedułom z warszawskich Bielan.

Mimo surowej reguły, bracia zakonni doskonale radzili sobie ze świecką rzeczywistością. Dzięki nim rozkwitła cała okolica, zakładano wsie i osady, budowano huty, cegielnie, browary i tartaki. Erem, czyli klasztor pustelniczy, kamedułów w Wigrach należał do najbogatszych w Europie. I choć po trzecim zaborze zlikwidowano go, odrodził się.

Dziś zachwyca położeniem i błogą ciszą. Kościół udostępniony jest do zwiedzania. W jego podziemiach spoczywają zwłoki pierwszego biskupa wigierskiego. Warto udać się do pobliskiej osady Stary Folwark, gdzie mieści się Muzeum Wigier. Kto chce w pełni poczuć magię tego miejsca, powinien wybrać się na spacer wokół klasztoru. O każdej porze roku jest tu pięknie.

Atrakcje w Muzeum Wigier

W Muzeum Wigier w Starym Folwarku na wystawie (przyjaznej dzieciom) oglądać można wnętrze lodowca, poznać mieszkańców jeziora i jego brzegów. W batyskafie zaś czeka podróż w głąb Wigier. 

Odwiedzający spotkają tu mamuty (a raczej to, co z nich pozostało). Muzeum jest czynne codziennie od 10.00 do 15.00, cena biletu 10 zł (5 zł ulgowy), adres: Stary Folwark 50, tel. 87 563 01 52 (www.wigry.org.pl).

Jak dojechać, gdzie spać?

Nocleg w eremach to koszt 110 zł za pokój dwuosobowy. Jest też możliwość przenocowania w Domu Papieskim (pokój 2-osobowy – 150 zł, 3-osobowy – od 210 zł). Niektóre pokoje mają toaletę na korytarzu. Adres: Wigry 11, tel. (87) 563 70 16 (www.wigry.pro).

Najprościej dojechać samochodem drogą 653 z Suwałk do Sejn lub PKS-em z Suwałk do Ryżówki i dalej pieszo (2,7 km). Warto skorzystać z usług Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach, ul. Hamerszmita 16, tel. 87 566 20 79 (www.um.suwalki.pl) i Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego, Krzywe 82, tel. 87 56 32 562.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Rewia

Zobacz również

  • Białowieża. W krainie żubrów

    Zimą okalający miasto las wydaje się mniej dostępny, ale właśnie teraz łatwiej można spotkać króla puszczy. Atrakcje czekają też w samym mieście, a okolice to raj dla miłośników sportu! więcej