Zakopane. Co warto zobaczyć?

Powitaj Nowy Rok u stóp najwyższych w Polsce gór, z góralską muzyką i przytupem w pięknych, śnieżnych dekoracjach.

Reklama

Rano narty albo deska na Gubałówce, potem dobry góralski obiad, a na koniec kulig z pochodniami i grzańcem, zakończony w jednej z tatrzańskich kolib.

Czy to nie doskonały plan na sylwestra?

Górale przygotowali już hotele, pensjonaty i kwatery dla turystów, którzy chcą powitać Nowy Rok pod Tatrami. Zwiedzanie zimowej stolicy Polski zacznij od spaceru Krupówkami. Poza mnóstwem sklepów i restauracji oraz budynków w stylu zakopiańskim znajdziesz tu Muzeum Tatrzańskie i słynny hotel Morskie Oko. Kieruj się w stronę Gubałówki. Wjedziesz na nią kolejką.

Z góry rozpościera się wspaniała panorama na Tatry z dominującym szczytem Giewontu. To nie jedyne atrakcje jakie czekają na odwiedzających Gubałówkę. Dzieciaki znajdą tu tor saneczkowy, miłośnicy słońca – leżaki, spacerowicze – przyjemny deptak wiodący aż do Butorowego Wierchu.

Wybierz się też do Kuźnic, skąd od 1936 r. wiedzie kolejka na szczyt Kasprowego Wierchu. Zimą jest ona oblegana przez narciarzy, jednak warto wybrać się tam ze względu na widoki nawet, gdy nie jesteś miłośniczką białego szaleństwa. Jeśli jednak jazda na deskach jest Twoim żywiołem, jedź na Nosal.

Masz tam do wyboru kilka tras o różnej trudności

Ta wiodąca od samego szczytu jest najtrudniejsza. Obowiązkowym punktem programu w czasie pobytu w Zakopanem jest wizyta na Wielkiej Krokwi. Skocznia narciarska robi wrażenie nie tylko podczas zawodów. Rozgrywane tu są konkursy Pucharu Świata.

W wolnej chwili zajrzyj też do Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba. To pierwszy dom w stylu zakopiańskim zbudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. We wnętrzu można zobaczyć meble i zastawy stołowe.

Jeśli chciałabyś poczuć klimat tamtych lat, idź do Pensjonatu Muzealnego Ornak. To bardzo nietypowa wystawa, na której wolno nie tylko dotykać eksponatów, ale też siadać na krzesłach, otwierać szafy i spać w łóżkach, chociaż wszystko liczy tu sobie dobre sto lat. W Zakopanem uchował się kawałek dawnego świata i każdy może w nim zamieszkać. W wolnej chwili odwiedź się również najstarszy cmentarz w mieście – na Pęksowym Brzyzku.

Spoczywają tu wybitni mieszkańcy Podhala, między innymi pisarze: Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Stanisław Witkiewicz, a także znany zakopiański gawędziarz Sabała. Przy wejściu znajduje się modrzewiowy kościółek z 1847 r., najstarszy w Zakopanem.

Przy okazji warto zobaczyć teatr Witkacego, założony 30 lat temu w miejscu dawnych spotkań młodopolskiej bohemy. Gdy zmęczą Cię spacery i zwiedzanie, wybierz się do zakopiańskiego aquaparku lub basenów termalnych w Bukowinie.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie musimy wyjeżdżać daleko za granicę, by podziwiać krajobrazy godne alpejskich lodowców. W Karkonoszach można także jeździć na nartach i regenerować się w ośrodkach spa. więcej