Wyjazd w Beskidy. Odwiedź Krynicę-Zdrój i Wisłę

Jeśli ferie i zimowy wypoczynek, to tylko tam, gdzie można poczuć się jak mieszczuch na wolności – wśród wierchów i dolin.

Zdjęcie

Krynica Zdrój zimą/fot. D. Zarod /East News
Krynica Zdrój zimą/fot. D. Zarod
/East News


Skoro wszyscy gnają w Tatry, tym razem proponujemy Beskidy. Zawsze trochę mniej oblężone ośrodki, bezpieczniej, bo niżej, za to uroczo tak samo.

Nie takie wysokie

Beskidy to grupa pasm górskich w Karpatach zewnętrznych. Rozciągają się od rzeki Beczawy (Czechy) na zachodzie po rzekę Czeremosz na wschodzie (Ukraina). Są najmłodszymi górami w Polsce, a ich nazwa oznacza halę górską, polanę.

Reklama

Rzeźba terenu charakterystyczna dla Beskidów to łagodne stoki i szczyty. Najwyższym z nich jest Babia Góra wznosząca się 1725 m n.p.m. Beskidy, dzięki swoim bogactwom mineralnym, dały początek wielu popularnym uzdrowiskom.

Krynica-Zdrój, potocznie nazywana Krynicą Górską znajduje się we wschodniej części Pasma Jaworzyny Krynickiej – jednego z dwóch pasm Beskidu Sądeckiego z naj najwyższym szczytem Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.). Wisła zaś położona jest w centrum Beskidu Śląskiego. Właśnie tutaj swoje źródło ma rzeka Wisła.

IK

Krynica-Zdrój. Jedziemy do wód

Ten uroczy kurort położony w Beskidzie Sądeckim często nazywany jest perłą uzdrowisk.

Słynie z alkaicznych wód leczniczych – na ich działaniu opierają się kuracje w tutejszych uzdrowiskach. Kto z nas z nie próbował cenionej, choć wcale niezbyt smacznej Wody Zuber. Ale nie tylko względy zdrowotne przyciągają tu turystów. To miasteczko coś w sobie ma.

Nikifor (przy okazji warto zajrzeć do jego muzeum) czy Jan Kiepura też mieli do niego słabość. Zabytkowa zabudowa łączy się tutaj z nowoczesnymi obiektami i świetną infrastrukturą dla narciarzy.

Tereny zjazdowe Krynicy obejmują przede wszystkim stoki na Jaworzynie i Słotwinach.

Wisła. Śladami Adama Małysza

Ten popularny kurort górski to raj dla narciarzy i miłośników aktywnego wypoczynku. Stąd też niedaleko do innych popularnych ośrodków turystycznych: Szczyrku i Ustronia.

Nawet małe dziecko wie, że tutaj urodził się Adam Małysz. Skocznia narciarska K-120 w Wiśle-Malince im. Adama Małysza po modernizacji jest najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Ale jeśli narty to za mało wrażeń, trzeba Ci wiedzieć, że miłośnicy zabytków też znajdą tu coś dla siebie.

Na uwagę zasługuje Zamek Prezydenta RP, wybudowany w latach 1929-1930 i przekazany prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Zamek jest prawdziwą perłą wiślańskiej architektury. Dziś oficjalnie spełnia funkcję rezydencji głowy państwa.

Warto również zobaczyć Zameczek Myśliwski Habsburgów (drewniany tyrolski budynek zbudowany jako pałacyk myśliwski służący rodzinie cesarskiej w trakcie polowań na głuszce) oraz zajrzeć do Muzeum Narciarstwa mieszczącego się przy ośrodku „Ziemowit”.

Informacja

KRYNICA-ZDRÓJ: Leży w Beskidzie Sądeckim w dolinie potoku Kryniczanka.

DOJAZD: Krynica-Zdrój ma dobre połączenia z większością dużych miast w Polsce. Można tu dojechać autobusem m.in. z Katowic, Łodzi, Kielc, Krakowa, Nowego Sącza, Warszawy czy Lublina. Podobnie sprawa wygląda z pociągami.

CENNIK: Wjazd kolejką gondolową w obie strony kosztuje 27 zł – bilet normalny i 22 zł – bilet ulgowy.

WISŁA: leży w województwie śląskim w dolinie Wisły, u stóp Baraniej Góry.

DOJAZD: Wisła ma bezpośrednie połączenia kolejowe i autobusowe z wieloma miastami.

NOCLEGI: Ceny w prywatnych kwaterach zaczynają się od 20 zł od osoby.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień

Zobacz również