Val di Fiemme - zimowe Eldorado

Do Val di Fiemme, malowniczej doliny w Dolomitach, położonej w północno-wschodniej części włoskiego regionu Trentino, przyjeżdżają rzesze narciarzy.

Dolina rozciąga się na długości 35 km wzdłuż linii łączącej Val di Fassa i Val di Cembra. Kojarzy się ze sportowymi rozgrywkami – tu medale w skokach narciarskich zdobywali Adam Małysz i Kamil Stoch, tu odbywa się Tour de Ski, w którym błyszczy Justyna Kowalczyk.

Najpopularniejsze jest Predazzo

Alpejczycy najczęściej okupują największy w dolinie rejon Latemar. Można tu dojechać z trzech różnych miejscowości, ale najpopularniejsze jest Predazzo. Nie tylko ze względu na skocznię. Położenie na styku trzech dolin powoduje, że równie blisko jest tu do Val di Fiemme, Val di Fassa i Passo Rolle.

Malownicze pejzaże i imponujące szczyty

Reklama

W tym ostatnim ośrodku nie ma wielu tras zjazdowych, ale i tak warto tam przyjechać, by podziwiać widoki zapierające dech w piersi. Malownicze pejzaże i imponujące szczyty górskie będziemy widzieć, siedząc na krzesełku wyciągu.

Poszarpane pionowe ściany Dolomitów to jedna z najpiękniejszych na świecie scenerii, w jakiej uprawia się narciarstwo. Trzeba jednak pamiętać, że gdy występują obfite opady śniegu, przełęcz Passo Rolle bywa zamykana. Jeśli więc ktoś nie sprawdzi prognozy pogody, może utknąć tam na dłużej.

WARTO WIEDZIEĆ

Podróż

We Włoszech od przełęczy Brenner (przejazd 8,5 euro) jedziemy autostradą Ora/Auer (7,7 euro) i skręcamy w Val di Fiemme. Najbliższe lotnisko, na które można dolecieć z Polski, to Bergamo.

Ceny karnetów

Koszt 6-dniowego karnetu na jedną dolinę: 222 euro (2.02–15.03), poza sezonem 195 euro. Dolomit Su- perski: 262 i 321 euro.

NA CZAS WOLNY

„Boska” nartostrada

Via del Bosco to czteroipółkilometrowa nartostrada przeznaczona dla dzieci. Prowadzi przez las (po włosku „bosco”), a na jej trasie znajdują się stacje dydaktyczne i punkty widokowe, z których można podziwiać dolinę Fiemme. Urokliwy krajobraz sprawia, że nie tylko najmłodsi, lecz także dorośli wracają tutaj wiele razy.

Kultura Ladynów

D rewniane domy zdobione malunkami i charakterystyczne rzeźby, które można podziwiać w Val di Fiemme, to wytwory kultury Ladynów. Ta grupa etniczna wywodzi się od Retoromanów i ma swój własny język.

Marcialonga

Najstarszy i największy włoski maraton narciarski Marcialonga odbywa się co roku w styczniu. Startuje w nim około 7 tysięcy zawodników rywalizujących na trasie 70 i 45 km, w dolinach Fassa i Fiemme. Chętnych jest tak wielu, że zapisy kończą się zazwyczaj już latem.

Bombardino

Włoska specjalność to nie tylko spaghetti, ale też bombardino. Podgrzany adwokat z bitą śmietaną najlepiej smakuje właśnie na stoku. Idealnie rozgrzewa nawet w mroźny dzień. Można go pić bez wyrzutów sumienia, bo przecież nadmiar kalorii za chwilę spalimy na nartach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również