Urlop nad morzem w zimie

Polskie wybrzeże poza sezonem ma również wiele do zaoferowania. Krystaliczne, przesycone jodem powietrze, przyjazne ceny i bogactwo leczniczych zabiegów. •Marta Żak

Zdjęcie

Zimą nad morzem jest najwięcej jodu /123/RF PICSEL
Zimą nad morzem jest najwięcej jodu
/123/RF PICSEL

W letnie dni na plażach trudno znaleźć wolne miejsce, jest drogo, a promenady nadmorskie przemierza kolorowy, głośny tłum. Zima i wiosna nad morzem jest inna. Cichsza, czystsza i...zdrowa. O tej porze roku w powietrzu jest najwięcej jodu.

Oferta zabiegów leczniczych w sanatoriach jest bardzo bogata, a ich ceny w tym okresie mogą miło zaskoczyć. To najlepszy czas na poprawienie kondycji. Spacery plażą, nordic walking i dancingi na pewno się do tego przyczynią.

Reklama

Sopot – kurort z klasą

Uzdrowisko z secesyjnymi kamieniczkami i przedwojennymi willami pięknie położone na morenowych wzgórzach – to wymarzone miejsce na zimowy odpoczynek. Piękne trasy spacerowe w okolicznych lasach i wzdłuż plaży zachęcają do ruchu.

Należy też koniecznie wybrać się na słynne molo, z którego można podziwiać kry dryfujące na Bałtyku. Wstęp na nie jest w tym okresie bezpłatny. Dodatkową atrakcją jest położone przy molo lodowisko.

Obowiązkowym punktem programu jest też przejście się po sopockim Monciaku (ul. Bohaterów Monte Cassino), deptaku, który kusi kuracjuszy licznymi restauracjami i kawiarniami, gdzie o tej porze roku nie ma problemu ze znalezieniem miejsca.

Wieczorami nietrudno znaleźć miejsce, gdzie można potańczyć. Będąc w Sopocie, nie można zapomnieć o obejrzeniu Opery Leśnej czy zabytkowej Willi Basnera zbudowanej na wzór Malborka.

Kąpiel w morzu raczej odradzamy, ale amatorzy wodnych atrakcji mogą odwiedzić miejski aquapark, gdzie oprócz licznych basenów można korzystać z saun i jacuzzi.

Ale zimowy wyjazd to również wyprawa po zdrowie. Poza wdychaniem jodu, korzystnie wpływającego na drogi oddechowe i tarczycę, warto skorzystać z zabiegów leczniczych w sanatoriach (inhalacje, hydroterapia, masaże, krioterapia).

Kołobrzeg dla aktywnych

Miasto tętni życiem przez cały rok. Kuracjusze przyjeżdżają skuszeni nie tylko źródłami wody mineralnej, kąpielami w solankach i borowinach, ale też niezwykłą atmosferą tego zachodnio- pomorskiego portu.

Tradycje uzdrowiskowe Kołobrzegu są pielęgnowane od prawie 200 lat. Leczy się tu choroby układu oddechowego, krążenia, narządów ruchu oraz choroby przemiany materii (głównie cukrzycy i tarczycy). Zimą otwarte są wszystkie kawiarnie i zabytki. Ceny kwater są niemal o połowę niższe niż latem.

W Kołobrzegu jest co oglądać. Najcenniejszą budowlą miasta jest monumentalna gotycka bazylika wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Podczas spaceru trzeba obejrzeć Basztę Prochową, która jest jedyną pozostałością średniowiecznych murów miejskich, ratusz i imponujące molo.

Warto wspiąć się na latarnię morską, z której roztacza się piękny widok. Tutejsze sanatoria dbają też, by goście dobrze się bawili. Codzienne wieczorki taneczne należą już do tradycji.

Świnoujście na wyspach

Piękna plaża, latarnia, forty – to wszystko znajdziemy w Świnoujściu. To jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na 44 małych wysepkach.

Jak na uzdrowisko przystało, jest tu dużo sanatoriów państwowych i prywatnych. Specjalizują się one w schorzeniach kardiologicznych, reumatycznych i dermatologicznych. Można wykupić pakiety tygodniowe z 7 lub 3 zabiegami dziennie albo korzystać tylko z wybranych.

Pragnącym upajać się świeżym, pełnym jodu powietrzem spodoba się malownicza świnoujska promenada. Wzdłuż niej usytuowane są przytulne kawiarenki, bary i oceanarium.

Wizytówką kurortu są falochrony z XIX wieku. Biały Wiatrak (Stawa Młyny) znajdujący się na falochronie zachodnim to symbol portu. Jest z nim związana legenda. Ponoć ma on cudowną moc przywracania młodości temu, kto do niego wejdzie.

Ze Świnoujścia można też zrobić sobie krótką wycieczkę do Niemiec, np. do Peenemünde, gdzie był nazistowski ośrodek badawczy nad bronią dalekiego zasięgu. W takich wyjazdach specjalizują się miejscowe biura turystyczne.

Międzyzdroje – perła Bałtyku

Słynie z Alei Gwiazd, Muzeum Figur Woskowych. Międzyzdroje położone są w pobliżu Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie na wczasowiczów czekają piękne trasy do przechadzek. Cały rok czynna jest zagroda pokazowa żubrów, dzików i łani. Zimą otwarte są obiekty sportowe i rekreacyjne, a także liczne gabinety zabiegowe.

Pobyt tu można polecić osobom mającym problemy z sercem i chorobami skóry. Atrakcję stanowi Promenada Gwiazd, gdzie odciśnięte są dłonie znanych ludzi filmu oraz Gabinet Figur Woskowych, gdzie znajduje się ok. 100 figur przedstawiających popularne osoby ze świata kina, muzyki, polityki.

Ci, którzy wolą relaks w SPA, mogą korzystać z ośrodków z basenami, saunami i gabinetami kosmetycznymi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Kobieta i życie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Gdzie na sylwestra? Na Maderę!

    Coraz chętniej na sylwestra wybieramy się gdzieś daleko - już nie tylko do słynnych miast europejskich, ale coraz częściej także na egzotyczne wyspy. Idealnym kompromisem będzie Madera, portugalski... więcej