Tatrzańskie szlaki często piękniejsze od alpejskich

Zdjęcie

Tatry /123/RF PICSEL
Tatry
/123/RF PICSEL


Wszystko zaczęło się od niepozornej osady, założonej w miejscu wypasu owiec. Jednak już w 1578 roku pierwszy przywilej osadniczy wydał sam król Stefan Batory.

Reklama

Przez wieki osada rozrosła się do sporego miasta, które zachowało swój niezwykły charakter.

W młodości bywał tu Karol Wojtyła, który w górskich wędrówkach odnajdywał radość i spokój. „Zawsze był uśmiechnięty, siadał przy stole w schronisku, zamawiał herbatę i jadł kanapki” – wspominał nieżyjący już ratownik GOPR Edmund Makowski.

Skromny pielgrzym powrócił tu także jako papież. I choć podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979 z racji złej pogody nie udało mu się nad Tatrami przelecieć, to podczas homilii w Nowym Targu prosił o poszanowanie tutejszej przyrody i ochronę piękna gór.

Zauroczyły one wielu. Bo też połączenie majestatu szczytów i atmosfery Zakopanego przyciągało jak magnes. Bywali tu Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski czy słynny kompozytor Karol Szymanowski, mieszkający pod koniec swego życia w willi „Atma”.

W II połowie XIX wieku powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Z inicjatywy m.in. wybitnego lekarza Tytusa Chałubińskiego. Chałubiński często wędrował po górach w towarzystwie legendarnego przewodnika i gawędziarza Sabały. A ten był dla przyjezdnych istną skarbnicą opowieści i prawdziwie wolnym człowiekiem.

Gdy do Zakopanego przyjechała słynna aktorka Helena Modrzejewska, Sabała wystąpił w roli harnasia w zainscenizowanym dla niej napadzie zbójnickim! Dziś obu panów spotkamy na pomniku u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego.

Na cokole umieszczone jest popiersie Chałubińskiego, a przy postumencie siedzi Sabała, który trzyma w dłoniach smyczek od gęśli z napisem: „Wandalu, nie zabieraj mnie”, jako że poprzednie smyczki zostały skradzione...

Warto wiedzieć

Centrum Informacji Turystycznej ul. Kościuszki 17, Zakopane, tel. 18 20-12-211, e-mail: info@promocja.zakopane.pl

Biuro Przewodników Wysokogórskich ul. Chałubińskiego k/42, Zakopane, tel. 882 039 303, e-mail: biurotatra- guide@gmail.com, www.tatraguide.info

Tatrzański Park Narodowy ul. Kuźnice 1, Zakopane, Informacja turystyczna tel. 18 20-23-300, Straż Parku tel. 18 20-23-280

Co warto zobaczyć w Zakopanem

Polecamy odwiedziny w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Przyrod- niczym Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Białowieża. W krainie żubrów

    Zimą okalający miasto las wydaje się mniej dostępny, ale właśnie teraz łatwiej można spotkać króla puszczy. Atrakcje czekają też w samym mieście, a okolice to raj dla miłośników sportu! więcej