Szpindlerowy Młyn. W czeskie Karkonosze po odpoczynek i śnieg!

Położone na wyciągnięcie ręki, tuż przy granicy z Polską czeskie Karkonosze w grudniu okrywa śnieg. Bardzo atrakcyjne zimą są: Szpindlerowy Młyn, Černá hora, Pec pod Śnieżką, Janskie Łaźnie.

Zdjęcie

Szpindlerowy Młyn to popularny ośrodek narciarski /123/RF PICSEL
Szpindlerowy Młyn to popularny ośrodek narciarski
/123/RF PICSEL

Liczący ponad 100 lat Szpindlerowy Młyn leży w dolinie rzeki Łaby przy spływie z Dolskim Potokiem. Jest największym ośrodkiem narciarskim w Czechach. Stąd wjechać można jednym wyciągiem krzesełkowym na Medwiedin. Drugi łączy miasto z wierzchołkiem góry Przednia Planina.

Nowoczesna infrastruktura idzie w parze z uzdrowiskowymi atrakcjami. Rodziny przyjeżdżają, by odpoczywać, korzystając z aquaparków, hal sportowych, centrów kosmetycznych i spa. Bez względu na posiadane umiejętności narciarskie, nikt się tu nie będzie nudzić. Jest kilkadziesiąt kolejek linowych i przyjazne dla miłośników nart biegowych trasy. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Reklama

W Pecu pod Śnieżką z kolei, oprócz świetnych tras i wciągów, znajdziemy klimat prawdziwej górskiej wioski. Do zboczy góry tulą się schroniska, w których spróbować można tradycyjnej karkonoskiej kuchni.

Z kolei w leżącym blisko granicy Harrachovie znajduje się największa w tej części Europy skocznia narciarska. Po dniu spędzonym na biegowych nartach, warto tu też spróbować piwnych łaźni. Kąpiel w złotym trunku ponoć zbawiennie działa na organizm.

Jak dojechać?

Do czeskich ośrodków narciarskich własnym samochodem dotrzemy ekspresową szosą S8 do Wrocławia, a potem główną drogą przez Jelenią Górę do Harrachova lub drogą nr 5 przez Kamienną Górę do Janskich Łaźni. Można też skorzystać z połączeń Polonusa do Szklarskiej Poręby lub Karpacza, a stąd dojedziemy busami do Harrachova lub Janskich Łaźni (pod Černą horą).

Opłaty za narty

Skipass, czyli karnet całodzienny na wyciąg w Szpindlerowym Młynie kosztuje 850 Kč (ok. 133 zł), zaś w Černej horze 750 Kč (ok. 118 zł). Wypożyczenie kompletu nart biegowych, butów oraz kijków kosztuje od 350 do 450 Kč (ok. 55–70 zł). Informacje w języku polskim o ośrodkach: www.czechtourism.com.

Relaks po czesku

Po nartach warto się odprężyć. Masaże, kąpiele w piwie lub w wodzie termalnej kosztują od 700 do 1600 Kč (ok. 110–250 zł). Największe na świecie piwne spa jest w miejscowości Chodova Plana, blisko Mariańskich Łaźni. Oferuje kąpiele w mieszance lokalnego ciemnego piwa, leczniczej wody mineralnej, odmładzających drożdży piwnych i 7 rodzajów suszonych ziół leczniczych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zbudowany pod koniec XIX wieku brzozowski ratusz mieści na parterze Muzeum Regionalne. więcej