Szklarska Poręba - raj dla narciarzy

Utrzymujący się prawie 110 dni w roku śnieg sprawia, że Szklarska Poręba to stolica sudeckiego narciarstwa. Okolice też mają wiele do zaoferowania.

Reklama

Największą atrakcją są zbocza Szrenicy. Na górę można wjechać kolejką krzesełkową, a tam na narciarzy czeka 5 wyciągów i doskonale utrzymane długie nartostrady. Miłośnicy jazdy alpejskiej wybierają Lolobrigidę. Trasa jest dość trudna, prowadzi ze szczytu do dolnej stacji kolejki. Ma 4444 m.

Natomiast Puchatek został wytyczony pomiędzy pośrednią a dolną stacją. Ma 1470 m. Ta trasa jest uważana za jedną z najlepszych nartostrad w kraju – na całej długości jest naśnieżana i oświetlona. Można po niej śmigać do godz. 22.

Biegi i psie zaprzęgi

W Jakuszycach wytyczono kilka tras do biegania na nartach. Wyczynowa ma 7,5 km długości, a trzy spacerowe – 13 km, 12 i 10. Jest też tzw. trasa gwarantowanego śniegu (2,5 km). Na Polanie Jakuszyckiej od 1976 r. odbywa się Bieg Piastów. Od kilku lat należy do Światowej Ligi Biegów Długodystansowych.

W Sudety ściągają również miłośnicy jazdy psimi zaprzęgami. Są tu doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Nie brakuje również chętnych do zimowych wędrówek.

Zabierz ze sobą

Narciarski urlop jest jednak sporym wyczynem kondycyjnym, pamiętajmy o tym, zanim wyjedziemy. A że przypadki chodzą po ludziach, pakując się, koniecznie włóż do torby kremy ochronne (do ust, twarzy i rąk) oraz żel lub aerozol na skręcenia i stłuczenia, naciągnięcia mięśni ścięgien i stawów.

JOG

Informator

Z Warszawy do Szklarskiej Poręby jest ok. 490 km. W odległości 2 godzin jazdy samochodem są trzy międzynarodowe lotniska: we Wrocławiu, Pradze i w Dreźnie.

Z Wrocławia można dojechać pociągiem lub autobusami – bezpośrednio lub z przesiadką w Jeleniej Górze.

Bilety jednodniowe na nartostrady na Szrenicy kosztują 91 zł (dzieci do 14 lat – 54 zł, młodzież 15-18 l. – 72 zł. Nocny (w godz. 18-22) jednorazowy przejazd na Puchatku kosztuje 24 zł (dzieci płacą 18 zł).

Wjazd kolejką linową na Szrenicę tylko w górę kosztuje 24 zł (18 zł ulgowy), a w obie strony 35 zł (23 zł). Trasy biegowe w Jakuszycach są darmowe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również