Szklarska Poręba na ferie!

Znajdziesz tu alpejski klimat, 100 km tras narciarskich, cudne formacje skalne, fascynującą historię oraz... rubiny i szafiry.

Zdjęcie

Szklarska Poręba to dobry pomysł na ferie /123/RF PICSEL
Szklarska Poręba to dobry pomysł na ferie
/123/RF PICSEL

Miasto położone w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, znane jest i cenione od połowy XIX w. Z wielu powodów: począwszy od zapierającej dech przyrody, korzystnych dla zdrowia wód, poprzez rzemieślnicze tradycje, zabytkową zabudowę na szklanych cackach kończąc.

Będąc w Szklarskiej Porębie, odwiedź Młyn św. Łukasza. To jeden z najstarszych obiektów

Budowla z 1870 r. była początkowo młynem, karczmą i tartakiem. Z czasem stała się również siedzibą artystów osiadłych w Szklarskiej Porębie, nazywanych Bractwem św. Łukasza.

Reklama

Spacer po mieście to również okazja, by odwiedzić Wlastimilówkę, dom malarza Wlastimila Hofmana – przyjaciela Jana Sztaudyngera, ucznia Jacka Malczewskiego. W pracowni mistrza, nadal stoją jego sztalugi a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami.

Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości drzewa Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała tam w połowie XIV w. Dziś wielowiekowa tradycja hutnictwa podtrzymywana jest w Leśnej Hucie.

Na oczach widzów hutnicy wykonują ręcznie formowane szkła barwione w masie. Używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji.

Koniecznie wybierz się również na wycieczkę w Góry Izerskie. Zimą zamieniają się one w mekkę miłośników białego szaleństwa. Spotkać tu można narciarzy biegowych oraz... psie zaprzęgi.

Alpejski klimat sprawia, że husky i malamuty czują się tu jak u siebie w domu. Izery spełnią wymagania najwybredniejszych – kryją bowiem w sobie pokłady ametystów, cyrkonów, turmalin oraz rzadkich rubinów i szafirów. Znajdowane okazy osiągają do 1 cm wielkości i uchodzą za najpiękniejsze w Europie.

Nic więc dziwnego, że tu właśnie można spotkać pozostałości po Walonach, średniowiecznych mistrzach wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Więcej dowiesz się o nich w Starej Chacie.

Odpocznij w hali spacerowej Domu Zdrojowego w Świeradowie. Napij się szalenie rzadkich wód – radoczynnych szczawów lub magnezowych. Jeśli jesteś miłośniczką białego szaleństwa, koniecznie wybierz się do Ski Arena Szrenica. Czekają tam na Ciebie trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Dodatkową atrakcją jest powstała w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach astrościeżka. Na dzieci zaś czeka dinopark.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Na żywo

Zobacz również

  • Tradycja urządzania bożonarodzeniowych jarmarków w stolicy Węgier sięga początków XX wieku. Jednak po II wojnie światowej komunistyczne władze zabroniły celebrowania świąt kościelnych. Nie było... więcej