Szczyrk. Biegun zimna Beskidu

Zdjęcie

Widok na Szczyrk z Małego Skrzycznego/fot. A. Slazok /Reporter
Widok na Szczyrk z Małego Skrzycznego/fot. A. Slazok
/Reporter

Zimą jest tutaj dużo mroźniej niż w sąsiednich miejscowościach, a śnieg utrzymuje się aż do końca marca. Nawet w środku lata dokuczliwe upały są rzadkością.

Dlatego Szczyrk nazywany jest biegunem zimna Beskidu. Swój odmienny klimat zawdzięcza położeniu w głębokiej dolinie potoku Żylica. Wyciągów i tras narciarskich było tu niegdyś więcej niż w jakimkolwiek miejscu na sąsiednim Podhalu.

Reklama

Ze Szczyrku rozbiegają się szlaki turystyczne na wszystkie okoliczne imponujące wierzchołki. Oczywiście najpopularniejszym celem górskich wycieczek jest schronisko PTTK na Skrzycznem.

Dotarcie tam ułatwia dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy. Okolica wierzchołka słynie z pięknej górskiej panoramy. W pogodny dzień na pierwszym planie zobaczymy masywy Pilska i Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim, a w tle cały łańcuch Tatr, Tatry Niżne, a także Małą Fatrę.

Szczyrk po Zakopanem i Wiśle, jest ośrodkiem skoków narciarskich w Polsce. Nowoczesny kompleks Skalite składa się z trzech skoczni: K-40, K-70 i K-95. Podczas zawodów skokami żyje tu całe miasteczko.

Warto wiedzieć

Podróż do Szczyrku: można dojechać z przesiadką w Bielsku-Białej – dokąd przyjeżdżają autobusy i pociągi dalekobieżne z całej Polski. Z dworca w Bielsku-Białej do Szczyrku kursują autobusy lokalne.

Noclegi : W Szczyrku znajdziemy noclegi na każdą kieszeń. Zimą noclegi w kwaterach prywatnych w pokojach z łazienkami kosztują od 40 zł za osobę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Życie na gorąco

Zobacz również