Słowacja czy Tyrol? Gdzie na ferie?

Tatry po słowackiej stronie są wyższe, więc zimowa pogoda jest pewniejsza niż u nas. Do Tyrolu mamy dalej, ale Alpy jeszcze wyższe, a na brak śniegu nie będziemy z pewnością narzekać.

Słowacja po sąsiedzku, w dobrej cenie

Już 2-3 godziny drogi od granicy z Polską znajdziemy warte uwagi ośrodki z dobrymi trasami i... pewnym śniegiem. Wybierając się na Słowację na zimowy wypoczynek, warto pamiętać o takich ośrodkach jak: Jasna Chopok (trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, trasy snowboardowe i freeride’owe), Tatrzańska Łomnica (najdłuższa i najwyżej położona ze słowackich tras), Štrbské Pleso (9 tras o długości 23 km) czy Ružomberok (malownicza, bardzo widokowa, ze sztucznym naśnieżaniem i nocnym oświetleniem).

Reklama

Słowackie Tatry to również bogata oferta aquaparków i kąpielisk termalnych, relaksacyjne spacery na nartach nad brzegiem Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské Pleso) czy Liptowskiego Morza albo saneczkowe zjazdy z Hrebienoka oraz niezwykłe lodowe rzeźby w Starym Smokowcu.

✣ Więcej na: www.vt.sk, www.jasna.sk, www.tatralandia.sk, www.gopass.sk

Informacje

✣ Słowacja to raj dla rodzin z dziećmi ze względu na różnorodność oferty i przystępne ceny.

✣ Cena za nocleg zaczyna się od 15-20 euro za osobę. Koszt skipassa to ok. 100 zł za dzień i 700 zł za tydzień, ale jest wiele promocji, np. dla rodzin czy łączących narty z noclegiem.

✣ Kalendarz wybranych imprez: Tatry Ice Master, 13-15.01.2017, Stary Smokowiec; VanRoll Culinary Week, 26-28.01., Jasna Chopok; Polski Weekend pod Tatrami, 4-5.02., Tatrzańska Łomnica; Jasna Adrenalin**** – Freeride World Qualifier przełom lutego/marca 2017, Jasna Chopok; Bikini Skiing, 25.03., Jasna Chopok; Wiosenna Łyżowaczka, czyli zakończenie sezonu 22.04., Jasna Chopok.

✣ A na szczycie Łomnicy czy Chopoka spróbujcie „bryndzovych haluszek”, czyli ziemniaczano-mącznych kluseczek z bryndzą, skwarkami oraz ze śmietaną.

Tyrol. Komfort w rustykalnym stylu

Ten region Europy leży na terenie Austrii i Włoch, przylegając do Szwajcarii i Niemiec. Tyrol to przepiękna i smakowita mieszanka kultur. Najczęściej wybieramy Alpy włoskie czy austriackie, by spędzić niezapomniany zimowy urlop. Mamy tu bowiem zapewnione alpejskie warunki narciarskie, perfekcyjnie przygotowane stoki, bajeczne widoki i fantastyczną kuchnię.

Stolicą austriackiego Tyrolu jest Innsbruck. Dla mieszczuchów to świetna baza wypadowa, bo w ciągu 20 minut z centrum miasta można dotrzeć na teren narciarski na Nordkette (2000 m n.p.m.). Godzinę jazdy samochodem znajduje się też Dolina Stubai, największy lodowcowy ośrodek w Austrii.

W tym sezonie otworzono tutaj nową kolejkę gondolową 3S Eisgratbahn odporną na wiatr. Najważniejszym miastem Południowego Tyrolu jest Bolzano. Dzięki turystyce i regionalnym specjałom to najbogatsza część Włoch. Narciarze kochają przede wszystkim piękne Dolomity, ale są tu także wspaniałe zabytki (z listy światowego dziedzictwa UNESCO) i ponad 300 słonecznych dni w roku.

Szusowanie na nartach pośród charakterystycznych szczytów i wygrzewanie się na tarasie z filiżanką aromatycznej kawy to kwintesencja tutejszego zimowego wypoczynku.

Jednak w tym rejonie warto też odwiedzić Valle Isarco/Eisacktal – „dolinię szlaków”, gdzie przez średniowieczne miasteczka prowadzi wiele szlaków tematycznych (także kulinarnych). W uzdrowisku Merano (Meran) zachwyci krajobraz miasteczka otoczonego palmami z potężnymi wierzchołkami gór w tle.

Informacje

✣ Autostrady: w Austrii obowiązują winiety, a we Włoszech płacimy przy wyjeździe.

✣ Roter Hahn to zrzeszenie farm agroturystycznych w Południowym Tyrolu (tym włoskim). Na stoki i trasy narciarskie można wybrać się na piechotę, a do dalszych można dojechać bezpłatnymi busami. Część gospodarzy jest instruktorami narciarskimi. Niektóre z gospodarstw posiadają centra odnowy biologicznej, ale niemal wszystkie serwują domowej roboty speck, ser, chleb. Gospodarstwa Roter Hahn mają od 1 do 5 gwiazdek.

Mieszkanie czterogwiazdkowe kosztuje od 60 euro (260 zł) dla 2 osób za dobę, natomiast pięciogwiazdkowe od 75 euro (325 zł). www.roterhahn.pl

✣ 17 i 24.02. o godz. 18:30 przy stacji kolejki Sonnberglift w Neustift/Milders w Dolinie Stubai będzie można podziwiać plenerowe, multimedialne widowisko „GAIA – Stubai Mother Earth”. Wstęp bezpłatny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również