​Samolotem na narty! Jak to zorganizować?

Oddaj się zimowemu szaleństwu i wybierz do jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Europie, m.in. w słynnych Alpach. Jeśli w trakcie zimowego urlopu najważniejsze są dla Ciebie atrakcje narciarskie, przekonaj się, które ośrodki w różnych regionach Europy cieszą się największym uznaniem, a także, jak można do nich dotrzeć z lotniska.

Zdjęcie

Szpindlerowy Młyn w Czechach /123/RF PICSEL
Szpindlerowy Młyn w Czechach
/123/RF PICSEL

Szwajcaria: Alpy Berneńskie - Interlaken

Świetne nartostrady i znakomicie przygotowane stoki pełne słońca to raj dla miłośników sportów zimowych wybierających się w szwajcarskie Alpy, m.in. do słynnego kurortu Interlaken. Najszybsze i najtańsze połączenie zapewnia Berno (lotnisko Belp) - najpierw należy wsiąść na lotnisku w autobus linii 334 lub taksówkę, aby w 20 minut dojechać do dworca kolejowego oddalonego o około 10 km. Następnie trzeba przesiąść się w pociąg do Interlaken - bilet kosztuje 22 euro. 

Można też dojechać koleją z takich miast, jak Sion czy Zurych - należy wysiąść na dworcu Interlaken Ost lub Interlaken West. Podróż zajmuje odpowiednio około 45 minut, 1 godz. i 45 minut lub 2 godziny.

Reklama

Włochy, Południowy Tyrol - Plan de Corones/Kronplatz

Ośrodek narciarski Plan de Corones/Kronplatz jest jednym z najnowocześniejszych nie tylko we Włoszech, ale i na świece. Na jego terenie przygotowano ponad 100 km tras o różnym stopniu trudności. Żeby szusować po jego doskonałych trasach, najlepiej skorzystać z połączenia lotniczego do jedynego lotniska w Południowym Tyrolu, czyli do Bolzano (niem. Bozen), nazywanego mekką dla miłośników narciarstwa. 

Obsługuje ono przede wszystkim loty krajowe - zwykle należy przesiąść się na lotnisku w Rzymie, lub też rozważyć podróż na inne lotniska europejskie, z których za transfer w okolice Kronplatz zapłacić należy około 50-60 euro od osoby. Na przykład do Kronplatz z Innsbrucka jest 105 km, z Werony - 223 km, z Mediolanu (Bergamo) - 326, z Triestu - 210 km, a z Wenecji 205 km. Dogodne połączenia oferują też lotniska w Austrii (m.in. w Innsbrucku, oddalone o ok. 100 km), ponieważ ośrodek znajduje się tuż przy granicy włosko-austriackiej, a także w Niemczech (w Monachium, oddalone o ok. 250 km).

Transfery do Kronplatz organizowane są z każdego z ww. lotnisk. Ekonomiczną opcją będzie dojazd z lotniska w Weronie - należy zapłacić około 30 euro. Za przejazd z Monachium i Bergamo - 50 euro, a z Mediolanu (Malpensa) aż 70 euro. Ceny dotyczą transferu w jedną stronę i od osoby.

Włochy, Południowy Tyrol - Val Gardena

Włochy cieszą się największą popularnością wśród amatorów białego szaleństwa, którzy cenią panujący tu, wymarzony do uprawiania sportów zimowych, klimat. W otoczeniu gór, z widokiem m.in. na szczyt Langkofel, położona jest dolina Val Gardena. Za najsłynniejszą trasę regionu uznaje się Pętlę Sellarondy, która łączy malownicze doliny. Aby tu trafić, najpierw należy wybrać się samolotem do Bolzano, gdzie znajduje się jedyne lotnisko w Południowym Tyrolu. 

Obsługuje ono przeważnie połączenia krajowe, dlatego też należy przesiąść się w Rzymie. Można też wybrać lot na inne lotniska europejskie, z których możliwy jest transfer na miejsce za około 50-60 euro od osoby. Od lotniska Bolzano dzieli ośrodek około 45 km, a m.in. od lotniska w Innsbrucku - ok. 110 km, w Weronie - ok. 180 km, w Mediolanie (Bergamo) - 277 km. Większość tanich lotów do Włoch jest właśnie do ostatniego z tych miast, dlatego warto brać pod uwagę wszystkie opcje, nawet jeżeli transfer byłby nieco droższy.

Na każdym lotnisku liczne firmy (np. MeinFernbus - Südtirol Transfer, Suedtirolbus) organizują przejazd busem na stoki Val Gardeny. Można też - m.in. z Mediolanu, Werony, Innsbrucka czy Monachium - komunikacją miejską dojechać na stację kolejową (Włochy - Bolzano, Austria - Chiusa, Ponte Gardena or Bressanone, Niemcy - Munich) i przesiąść się w pociąg podróżujący do Val Gardeny.

Czechy - Szpindlerowy Młyn

Świetny region, otoczony pasmami górskimi, będzie idealny na aktywny wypoczynek. Znajduje się tu aż około 200 ośrodków narciarskich, a największym z nich - i w ogóle w Czechach - jest Szpindlerowy Młyn. Właśnie tutaj każdego roku odbywają się imprezy narciarskie światowej rangi, m.in. Puchar Świata. Znajduje się on w najwyższych górach w Czechach, Karkonoszach. 

Aby tu dojechać, najpierw należy wybrać się samolotem do Pragi. Międzynarodowe lotnisko imienia Vaclava Havla leży w odległości 20 km od Pragi, z kolei odległość z lotniska do Szpindlerowego Młynu wynosi około 150 km. Do ośrodka można dojechać autobusem, taksówką lub pociągiem i autobusem. Organizowane są regularne bezpośrednie połączenia autobusowe z Pragi, ale też z Brna oraz Ostrawy. Jeżeli nie będzie bezpośredniego połączenia, można dojechać do Vrchlabí, skąd organizowane są do Šp. Mlýna regularne połączenia.

Koleją zaś należy dotrzeć do Vrchlabí, gdzie kończą się tory kolejowe. Dalej trzeba przesiąść się w autobus. Dworzec kolejowy oddalony jest od dworca autobusowego tylko o około 200 metrów.

Austria - Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental

Jeden z największych regionów narciarskich w Austrii, Wilder Kaiser, to gwarancja idealnych warunków dla narciarzy - bez względu na sezon. Ośrodek Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental obejmuje aż 280 kilometrów tras łącznie w czterech miejscowościach, czyli Ellmau, Going, Sheffau i Söll. Będzie to istny raj dla miłośników sportów zimowych, w tym profesjonalistów, zaawansowanych narciarzy i snowboarderów. 

Ellmau zaś będzie odpowiednie dla rodzin i początkujących, a wioska Söll spodoba się tym, którzy pragną połączyć sport z nocną zabawą. Ośrodek oddalony jest o około 80 km od lotniska w Innsbrucku, a 140 km od lotniska w Monachium. Podróż zajmuje zwykle odpowiednio około 1 godz. 15 min lub 1 godz. i 45 minut. 

Z lotniska w Monachium, jedynego 5-gwiazdkowego portu lotniczego na terenie Europy, można dotrzeć do wybranego ośrodka wypoczynkowego, korzystając z jednego z licznych serwisów transferowych organizowanych przez Four Seasons Travel i SMS Airport Transfer. 


Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie musimy wyjeżdżać daleko za granicę, by podziwiać krajobrazy godne alpejskich lodowców. W Karkonoszach można także jeździć na nartach i regenerować się w ośrodkach spa. więcej