Rodzinnie na narty. Ferie w Dolinie Białki - Białka, Czarna Góra i Jurgów

Zdjęcie

Kotelnica/fot. M. Adamowski /Reporter
Kotelnica/fot. M. Adamowski
/Reporter

Białka i okolice z roku na rok zdobywają sobie coraz większą popularność, jako centrum rodzinnego wypoczynku na nartach. Nawet, jeśli ktoś nie umie jeździć, tutaj z pewnością się nauczy.

Na jednym stoku można zobaczyć wspólne lekcje najmłodszych adeptów narciarstwa i ich babć i dziadków. Wszyscy są traktowani z równą powagą, choć zabawy przy tym jest co niemiara.

Reklama

W Białce niemal można wjechać na nartach do basenów termalnych

Sercem doliny jest Białka Tatrzańska, jeden z największych i z pewnością najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Polsce. Dziewięć wyciągów krzesełkowych, dziewięć orczyków i wyciągów taśmowych znajdziemy na Kotelnicy, Bani i Kaniówce, trzech stacji narciarskich na stokach Kotelnicy, Jankulakowskiego Wierchu i Wysokiego Wierchu.

Wszystkie trzy szczyty są połączone wyciągami krzesełkowymi. To nie wszystko, bo oprócz tego na tym samym karnecie narciarskim, nazwanym TatrySki, pojeździmy w dolinie Białki również na Litwinowej Grapie, a także w ośrodku Hawrań w Jurgowie i Koziniec w Czarnej Górze.

Karnet ważny jest też poza doliną: w Szczawnicy na Palenicy, w Czorsztynie na Wdżarze oraz po słowackiej stronie granicy w Bachledowej Dolinie w Żdziarze. To daje ogromne możliwości. Na chętnych oczekują także trasy do narciarstwa biegowego na Kotelnicy.

Zaś na najmłodszych, ale nie tylko, czekają plac zabaw z narciarskim miasteczkiem i torem do snowtubingu oraz lodowisko. W Białce ze stoków można, dosłownie, wjechać na nartach do basenów termalnych. Termy Bania to kąpielisko cieplicowe oraz ośrodek odnowy biologicznej, który wyrósł u stóp wzgórza Bania. Parujące niecki basenów kuszą narciarzy ze stoków.

To idealne miejsce na regenerację zmęczonych mięśni po dniu narciarskiego szaleństwa. Nie ma nic przyjemniejszego, niż wypłynięcie z części pod dachem na zewnątrz i spojrzenie na ośnieżone góry wokół. Narty, zabawa i kąpiele uzupełni spacer, do którego pretekstem są piękne widoki i historyczne pamiątki doliny.

Te najciekawsze spina Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Możemy zwiedzić kościoły św. Szymona i św. Judy w Białce oraz św. Sebastiana w Jurgowie, a także zabytkowe zagrody Sołtysów w Jurgowie i Korkoszów w Czarnej Górze.

Na polanie Podkólne w sąsiedztwie jurgowskiej stacji narciarskiej Hawrań znajduje się największy kompleks budownictwa pasterskiego w polskich górach, złożony z 56 drewnianych szałasów.

Przydatne informacje

Do nauki jazdy najlepsza jest kameralna Kaniówka oraz wyciągi na Bani. Godna polecenia jest także stacja KoziniecSki w Czarnej Górze, która dysponuje wyciągiem krzesełkowym i orczykowym oraz wspaniałym długim i łagodnym stokiem dla narciarskich nowicjuszy.

Podhale kulinarnie kojarzy się z oscypkiem, ale od października do kwietnia tutejsze sery mogą występować pod innymi nazwami: „ser bacowski”, „ser podhalański” itp.

Jeśli chcemy kupić w Białce Tatrzańskiej naprawdę świeże sery bacowskie, bundz lub bryndzę to możemy udać się prosto do wytwórcy, np. do gospodarstwa Łętowskich.

Podhale słynie też z wypieków. W Białce Tatrzańskiej możemy kupić pyszne pieczywo i drożdżówki (kołacze), a także pączki z konfiturą malinową, np. w pracowni piekarniczej Burkat.Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Rzadko jeździmy tam zimą, bo odstrasza nas odległość. Jednak najbliższy nam włoski zimowy kurort ma wiele do zaoferowania.Jest wyraźnie tańszy od konkurencji i najwięcej w nim słońca. więcej