Południowy Tyrol. Tam słońce świeci prawie 300 dni w roku

Strzeliste szczyty Dolomitów, doliny porośnięte świerkami, z ukrytymi wśród nich malowniczymi wioskami, nieduże miasta, takie jak stolica regionu Bolzano, w których tradycja miesza się ze współczesnością… Bez wątpienia południowy Tyrol jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Europie.

Zdjęcie

Południowy Tyrol to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie /123/RF PICSEL
Południowy Tyrol to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie
/123/RF PICSEL

To najbardziej wysunięta na północ prowincja Włoch, która do 1919 roku stanowiła część austriackiego Tyrolu. Pewnie dlatego więcej osób mówi tutaj po niemiecku niż po włosku.

Wszystkie napisy w miejscach publicznych podawane są w obu językach. A gdy turyści pytają mieszkańców, za kogo się uważają, ci odpowiadają, że są Południowymi Tyrolczykami. W ich naturze wymieszał się niemiecki spokój i precyzja z włoską gościnnością i radością życia.

Reklama

Można się o tym przekonać, zatrzymując się na jednej z 1700 farm agroturystycznych, zrzeszonych w organizacji Roter Hahn, czyli Czerwony Kogut. Pobyt w takim gospodarstwie to doskonała okazja, by z bliska poznać tradycję, kulturę i pyszną kuchnię regionu. Zwłaszcza że wszystkie potrawy przyrządzane są z wytwarzanych na miejscu ekologicznych produktów.

Pierożki ze szpinakiem, strudel jabłkowy i dania z kiszonej kapusty to klasyka. Podobnie jak słynny speck, czyli dojrzewająca szynka marynowana w solance z przyprawami, suszona i wędzona na zimno, a na koniec myta w górskiej wodzie. Warto też spróbować wędzonych kiełbasek Kaminwurzen i tyrolskiego keksu Zelten.

Gospodarze na pewno doradzą, co w okolicy warto zwiedzić. Albo przygotują leżaki, byśmy mogli złapać górską opaleniznę. Wypożyczą też rakiety śnieżne, na których ruszymy podziwiać doliny przykryte śniegiem.

A kiedy już wrócimy na farmę, podadzą domowe grzane wino, które wprawi nas w dobry nastrój i rozgrzeje po górskiej wędrówce.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Rewia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zbudowany pod koniec XIX wieku brzozowski ratusz mieści na parterze Muzeum Regionalne. więcej