Podhalańskie termy

Gdy na dworze coraz zimniej, warto zagrzać się i podleczyć w gorących źródłach w polskich górach!

Reklama

Informacje

• Zakopane – stolica Tatr ma najlepsze połączenia drogowe (Zakopianka) i kolejowe z innymi miastami. • Szaflary – miejscowość położona 6 km na południe od Nowego Targu. Dojedziesz do niej Zakopianką. • Białka Tatrzańska – znajduje się 13 km na południe od Nowego Targu. • Bukowina Tatrzańska – 25 km na południe od Nowego Targu oraz 15 km od Zakopanego. Termy znajdują się na południe od miasta, w górach. • Chochołów – 18 km na zachód od Zakopanego, blisko granicy ze Słowacją.

Choć nazwę wzięto od rzymskich łaźni, to dzisiejsze termy są nie tylko miejscem wodnego wypoczynku, ale całymi kompleksami aquaparków i basenów uzdrowiskowych.

Najstarsze źródła

Polską krainą wód termalnych jest Podhale – to tu znajduje się najwięcej ośrodków z naturalnymi cieplicami. Warto też wspomnieć, że właśnie w stolicy Tatr w Jaszczurówce (obecnie część Zakopanego) w 1844 r. odkryto pierwsze w Polsce gorące źródła. Dziś Podhale zaprasza do kilkunastu ośrodków termalnych, m.in. największego w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Szaflarach, Zakopanem, Białce Tatrzańskiej i Chochołowie, w których można pomóc swojemu zdrowiu.

Korzystny wpływ wód

Trzeba bowiem wiedzieć, że termy to nie tylko przyjemność popływania w ciepłej wodzie, ale także możliwość korzystania z minerałów w niej zawartych. Podhalańskie źródła są bogate w sód, wapń, chlor, potas, siarkę, magnez oraz chrom.

Te pierwiastki pomagają m.in. w schorzeniach serca, stawów, układu mięśniowo-kostnego, a także w przypadku stanów zapalnych i problemów z przemianą materii.

W ośrodku „Gorący Potok” można się cieszyć basenami z wodą termalną na świeżym powietrzu. Wykąpiesz się nawet gdy na zewnątrz będą panowały niskie temperatury.

Kompleks „Terma Bania” to nie tylko baseny, ale także wodny park rozrywki.

„Chochołowskie Termy” mają największą powierzchnię lustra wody – około 3 tys. m kw.

„Termy Bukovina” to największy w Polsce kompleks, na który składa się aż 12 basenów, w tym te z gorącą wodą.

W „Aquaparku Zakopane”, poza zewnętrznymi basenami geotermalnymi znajduje się wiele wodnych atrakcji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Nie musimy wyjeżdżać daleko za granicę, by podziwiać krajobrazy godne alpejskich lodowców. W Karkonoszach można także jeździć na nartach i regenerować się w ośrodkach spa. więcej