Najpopularniejsze bułgarskie kurorty narciarskie

Reklama

Sława tego bałkańskiego kraju jako miejsca letniego plażowania jest bezdyskusyjna. Niewiele jednak osób wie, że Bułgaria może być równie dobrze wspaniałym miejscem na białe szaleństwo.

Długie trasy i niemal dziewicza przyroda

Główne ośrodki narciarskie Półwyspu Bałkańskiego znajdują się w pasmach górskich: Riła i Piryn. Z reguły w górnych partiach tych masywów śnieg leży od początku grudnia do końca marca, a na zboczach szczytu Jastrebec pojeździć można nawet i w maju.

Najstarszy i najbardziej znany ośrodek narciarski znajduje się w Borowcu – 72 km od Sofii. Szlaki tu należą do najbardziej wymagających w Bułgarii. Nic dziwnego, że w Borowcu dwukrotnie były zawody alpejskiego Pucharu Świata. Łączna długość tras przekracza 55 km.

Narciarze ceniący górskie widoki powinni skorzystać z gondoli na Jastrebec (2369 m n.p.m.). Trasa kolejki prowadzi przez samo centrum Rilskiego Parku Narodowego, ukazując pasażerom piękne panoramy.

U stóp Wichrenu – drugiego pod względem wysokości szczytu Bułgarii, leży Bansko – kolejny sławny narciarski kurort. Główne zalety ośrodka to nienaruszona przyroda otaczającego Parku Narodowego Piryn i atmosfera dawnego kupieckiego miasteczka.

Do dyspozycji miłośników narciarstwa jest ponad 70 km nartostrad, spośród których najdłuższa liczy 16 km. Miasteczko składa się jakby z dwóch części tworzących turystyczną symbiozę.

Historyczną starówkę, gdzie w kamiennej zabudowie dominują wąskie okna, solidne bramy i wysokie mury, znakomicie uzupełnia nowoczesna dzielnica z centrami rozrywki i hotelami dla narciarzy.

MO

Przydatne informacje

Z Warszawy do stolicy Bułgarii jest około 1500 km. Jadąc samochodem, trasę najlepiej rozłożyć na 2 dni. Alternatywą jest przelot samolotem do Sofii, za co w tanich liniach lotniczych zapłacimy ok. 400 zł w obie strony.

Z Sofii do Banska i Borowca kursuje regularna komunikacja autobusowa.

Za nocleg w sezonie zapłacimy od 40 euro 2-os. pokój. Karnet na wszystkie wyciągi na 6 dni to koszt ok. 750 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Choć stolica Tatr ma swoich zagorzałych zwolenników, to coraz częściej szukamy mniej popularnych i cichych miejsc na wypoczynek. Gdzie poszusujesz bez tłumów? Sprawdź! więcej