Na narty do Hiszpanii

Szukasz ciekawego i interesującego miejsca na narty? Znudziły Ci się Alpy? Hiszpania jako cel narciarskich wypadów staje się coraz bardziej popularna, dzięki czemu nawet przeciętne ogarnięty narciarz może się tam dzisiaj wybrać i poszusować po południowym puchu. W okolicach Madrytu, blisko Barcelony, godzinę jazdy od Malagi - ośrodki narciarskie w tym górzystym kraju są na wyciągnięcie ręki i tylko czekają, żebyś je odkrył.

Zdjęcie

Narty w Sierra Nevada /123/RF PICSEL
Narty w Sierra Nevada
/123/RF PICSEL

Aragonia i Katalonia

Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi do głowy, gdy myśli się o sportach zimowych w Hiszpanii, są Pireneje. Te południowe góry mają długą tradycję narciarską, dzięki czemu można w nich znaleźć wiele miejscowości z długą i ciekawą historią, a tutejsze szkółki narciarskiej wykształciły całe pokolenia Hiszpanów. Wielu narciarzy i snowboardzistów chwali sobie te góry ze względu na ich łagodny klimat i długie dni.

Największą zaletą katalońskiej części Pirenejów jest ich odległość od Girony i Barcelony - dzięki niej można pomyśleć o narciarskim wypadzie podczas podróży po Costa Brava. Najbardziej wysunięty na wschód kurort, leżący w lodowcowej dolinie Vallter 2000, oferuje spektakularny widok Morza Śródziemnego. 

Reklama

Poza tym ten ośrodek ma opinię jednego z najlepiej prowadzonych, więc piękna panorama będzie pierwszym na liście niezapomnianych wrażeń. Rodziny z dziećmi powinny udać się do Boi Taull, który posiada dobrą infrastrukturę i atrakcje dla maluchów. Entuzjaści narciarstwa biegowego muszą koniecznie odwiedzić ośrodek w Aransie, gdzie będą mogli wybrać się w podróż po pięknych, sosnowych dolinach. 

Jeśli szukasz pirenejskiego Aspen, to zarezerwuj sobie pokój hotelowy w Baquiera Beret - najbardziej prestiżowym kurorcie zimowym w Hiszpanii. Jest wiele powodów, dla których rodzina królewska i hiszpańskie elity obrały sobie to miejsce na cel  zimowego wypoczynku - tutejsza baza hotelowa, infrastruktura, ilość i jakość tras, jak również après-ski są tutaj na naprawdę światowym poziomie.

Aragońskie Pireneje nie ustępują zbytnio swoim wschodnim siostrom. Dzięki urodzie lokalnej natury i długim tradycjom ośrodek w Candanchu może konkurować z tym w Baqueiera Beret w kategorii prestiżu i jakości oferowanych usług. Największy kurort regionu znajduje się w Formigal, gdzie na narciarzy i snowboardzistów czeka prawie 140 km tras narciarskich, 2 snowparki i wiele innych atrakcji. 

W poszukiwaniu malowniczych tras biegowych udaj się do Benasque - ten leżący na terenie rezerwatu przyrody Posets-Maladeta kurort zwabia tych turystów, którzy chcą jeździć szlakami ze szczególnymi walorami przyrodniczymi. Dla wygodnych warto polecić nowoczesny kurort Javalambre w Górach Iberyjskich - zaledwie godzinę drogi z Walencji.

Szusowanie w Kantabrii

Dzikie góry północnej Hiszpanii są również popularną narciarską destynacją. Otulony gęstym lasem kurort Manzaneda zaskakuje odwiedzających swoją unikatową urodą. Z kolei w San Isidro armatki śnieżne dbają o odpowiedni stan ponad 30 tras narciarskich, poza wspomnianą infrastrukturą warto wspomnieć, że jest to popularny cel rodzinnych wyjazdów. Bardziej zaawansowani sportowcy powinni szukać wrażeń na stokach Alto Campoo, które będą dla nich adekwatnym wyzwaniem. 

Nietrudno się domyślić, że ten profesjonalny kurort, przeznaczony dla bardziej wprawionych narciarzy, posiada bazę narciarską, która zadowoli najbardziej wymagających. Pozostałe ośrodki to nieduże bazy Valgrande-Pajares oraz Leitariegos, które oferuje spokojną i kameralną atmosferę. Pierwszy z nich może pochwalić się długą tradycją narciarstwa nordyckiego.

W sercu Hiszpanii

Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że białe szaleństwo można uprawiać już zaledwie 60 km od Madrytu. Ośrodek Navacerrada oferuje obszary przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Tutejszy sprzęt zapewnia idealne naśnieżanie, a trasy są ratrakowane i utrzymywane w idealnym stanie. 

Warto wycieczkę w te strony połączyć ze zwiedzaniem oddalonej o 27 km Segowii. Innym kurortem znajdującym się blisko stolicy Hiszpanii jest Valdesqui - chociaż nieduży, to znajduje się tu kilka ciekawych szlaków dla mniej i bardziej zaawansowanych narciarzy i fanów deski, jak również kilka dobrych knajp i dobra szkółka narciarska. 

W Górach Kastylijskich znajdziesz też ośrodek Covatilla, który słynie z obfitych opadów śniegu i ciekawych tras biegowych. Szerokie stoki zapewniają komfort jazdy. Jeśli jesteś początkującym narciarzem, to zastanów się nad spędzeniem urlopu w La Pinilla - na tutejszych łagodnych stokach będziesz mógł poduczyć się pod okiem profesjonalnych instruktorów.

Sierra Nevada

Fantastycznym zbiegiem naturalnych okoliczności jest fakt, że jedne najwyższych gór w Europie leżą tak daleko na południe. Dzięki temu zbierają one wilgotne masy powietrza znad Morza Śródziemnego i dotyka ich intensywne, południowe słonce, dlatego też nie brakuje tu śniegu, a dni są dłuższe niż w jakimkolwiek innym miejscu umożliwiających narciarstwo. 

Przyjedź tu z Granady lub Malagi, poświęć ranek na zjazdy pięknymi i zróżnicowanymi trasami, a wieczorem udaj się ciepłe plaże Costa del Sol. W Sierra Nevada wszystko jest możliwe.

Góry Betyckie, Kastylijskie czy Pireneje - nieważne co wybierzecie, bo Tanie loty do Hiszpanii pozwalają dotrzeć wszędzie. Lecąc w Góry Betyckie, trzeba szukać ofert do Alicante lub Malagi, a w Pireneje dojedzie się z lotnisk w Barcelonie i w Gironie. 

Z Madrytu jest całkiem blisko do Gór Kastylijskich. Największy problem może sprawiać podróż w Góry Kantabryjskie - ale trudności są po to, by je pokonywać. Z Madrytu do Gudiny dojedzie się w niecałe 4 godziny pociągiem.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

FRU.PL

Zobacz również