Na baseny termalne do Szwajcarii

​Nie masz czasu, aby o siebie zadbać? Urlop to idealna okazja, aby zregenerować siły i zrobić coś pozytywnego dla swojego ciała i ducha. Szwajcaria jest znana nie tylko ze swoich wspaniałych krajobrazów, ale i ośrodków odnowy biologicznej - znajdziecie ich tutaj naprawdę sporo. Warto do nich zaglądać po całym dniu na stoku albo w czasie wędrówki po szwajcarskich Alpach.

Zdjęcie

Leukerbad - największe i najstarsze uzdrowisko w Alpach /123/RF PICSEL
Leukerbad - największe i najstarsze uzdrowisko w Alpach
/123/RF PICSEL

Do spa prosto ze stoku

Znajdujące się na wysokości 1400 m n.p.m szwajcarskie Leukerbad to najstarsze i największe uzdrowisko w Alpach i jedno z najważniejszych w Europie. Obejmuje 65 gorących źródeł oraz liczne zorganizowane wokół nich ośrodki odnowy biologicznej. Ośrodek ma za sobą długą historię - podobno korzystali z niego już Rzymianie w II wieku n.e. 

Na początku był to luksus dla zamożnych, jednak w 1501 r. za sprawą Matthausa Schinera prawo do korzystania z term zostało udzielone pozostałym. Szwajcaria uchodzi przecież za najbardziej demokratyczny kraj Europy.

Reklama

Obecnie baza Leukerbad znacznie się rozrosła - w małym, bo liczącym zaledwie 1,5 tys. mieszkańców miasteczku działają dziesiątki hoteli i noclegowni. Warto dodać, że prawie cały czas są zapełnione - uzdrowisko w Leukerbad cieszy się bowiem wyjątkowo dobrą opinią. Leukerbad jest rajem dla osób, które walczą z reumatyzmem, ale nawet zdrowi ludzie cenią sobie tutejszą atmosferę. Przyjeżdżają do niego także narciarze oraz turyści, który spędzają lato w Alpach.

Gorące źródła są obudowane 30 wewnętrznymi i zewnętrznymi basenami. Największym zespołem termalnym miasta jest Burgerbad - do użytku oddano aż 10 krytych i otwartych basenów, a oprócz tego można korzystać z biczy wodnych, saun i jacuzzi. W ofercie ośrodka znajdziecie liczne zabiegi uzdrawiające i upiększające, ale największym przeżyciem są te gorące źródła, z których roztacza się widok na Alpy.

Relaks u źródeł

Równie urzekającym miejscem jest słynące także z artystycznej atmosfery Bad Ragaz - w termach Tamina będziecie mogli odpocząć w wyjątkowo kameralnej atmosferze. Tutejsze wody termalne przyciągały gości z całej Europy już w XVI wieku, ale nie bójcie się starych, niewygodnych hoteli o małych pokojach - wszystko zostało odnowione czy raczej zbudowane od podstaw około 2009 r. 

Część basenów obudowano, ale spora ich liczba została na wolnym powietrzu i można cieszyć się kąpielą z widokiem na góry. W ośrodku znajdują się także łaźnie parowe i sauny, a kiedy zgłodniejecie - z pewnością traficie do dobrych restauracji. W pobliżu term Tamina funkcjonuje także teren narciarski Pizol.

Vals - najbardziej nastrojowe termy Alp

W niewielkiej miejscowości z drewnianymi chatami na krańcach Gryzonii znajdują się wyjątkowe Termy Vals. Jeszcze w latach 80 mieszkańcy regionu masowo go opuszczali. Wtedy właśnie narodził się pomysł stworzenia w Vals czegoś, co zacznie przyciągać ludzi z całego świata. Można rzec, że inicjatywa ruszyła pełną parą - na budowę ośrodka przeznaczono 26 mln. franków. 

Architektem został Peter Zumthor, pracujący wtedy w niewielkim zakładzie w Haldenstein. Zumthor nie miał za sobą wielkich projektów i nigdy nie starał się o duże, dochodowe kontrakty. Mianowanie go na architekta term w Vals było jednak strzałem w dziesiątkę. Zumthor zaprojektował pomieszczenie doskonałe estetycznie, a do tego funkcjonalne -to sprawiło, że zyskał etykietkę "mistrza nastroju w architekturze". 

Zumthor użył do budowy term wydobywanego w pobliżu kwarcytu, co dodaje budynkowi magii lokalności. Wysiłek architekta został uhonorowany architektonicznym Noblem, czyli Nagrodą Pritzkera.

Wizyta w Vals to nie tylko gwarancja poprawy zdrowia, ale i niezapomnianych doznań wzrokowo-słuchowych. Jest to miejsce intrygujące i jednocześnie urzekające - korytarze roją się od zaskakujących załamań i niespodziewanych przejść, a przecież mimo wszystko nie sposób się tu zgubić. Wśród dostępnych atrakcji znajdują się między innymi dźwiękowe baseny, a także pomieszczenia rezonansowe.  

Idąc magicznymi korytarzami Vals, można także trafić na zbiornik, w którego wodzie unoszą się płatki kwiatów. Wizyty tutaj po prostu nie da się zapomnieć, a niektórzy uważają, że termy w Vals mają więcej wspólnego z galerią sztuki niż z ośrodkiem odnowy biologicznej. Przebywający do Vals turyści lepiej zapamiętują szczególny klimat i wystrój miejsca niż oferowane w nim zabiegi - choć tych jest mnóstwo.

W poszukiwaniu zdrowia i urody

Mineralne wody w basenach Andeer doskonale sprawdzają się przy leczeniu problemów reumatycznych, neurologicznych i chorób układu krążenia - a to tylko początek listy. 

W ośrodku dostępny jest zewnętrzny oraz wewnętrzny basen.  Warto przynajmniej chwilę spędzić w basenie odkrytym - doskonale widać stąd malowniczą dolinę. Zbiornik wyposażono w masujące dysze, ponadto wieczorem zostaje podświetlony, co dodaje kąpieli po zmierzchu niesamowitej atmosfery. 

W kompleksie Andeer działa kilka gabinetów zabiegowych, saun i łaźni parowych. Woda w basenach utrzymuje temperaturę 34°C.

Podwodna muzyka?

Ośrodek Solbad w Schönbühl koło Berna umożliwia skorzystanie z naturalnej solanki, wyjątkowych basenów i saun, a także gabinetów zabiegowych. Zarówno w krytych jak i odkrytych zbiornikach woda utrzymuje temperaturę 35°C, a w czasie kąpieli można skorzystać z takich udogodnień jak masujące miejsca do leżenia i kąpiele bąbelkowe. 

Oprócz tego wyjątkową atrakcją jest... podwodna muzyka! W ośrodku wydzielono także miejsca relaksacyjne, gdzie można posiedzieć przy kominku, opalać się i skorzystać z leczniczych masaży. Także ci, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek znajdą w Solbad coś dla siebie - wykwalifikowani instruktorzy prowadzą tu zajęcia z wodnej gimnastyki, a w okolicy Berna atrakcje się nie kończą. Można uprawiać sporty, zwiedzać, podziwiać górskie krajobrazy i po prostu zapomnieć o wszystkich problemach.

Na brzegu Jeziora Bodeńskiego

Ośrodek Unterrechstein zachwyca swoim naturalnym otoczeniem - kompleks znajduje się w okolicach Jeziora Bodeńskiego. Tutejsze baseny są wypełnione siarkowaną wodą mineralną, której temperatura dochodzi do 35°C. 

Na kompleks składają się baseny kryte i otwarte, także wypełnione gorącą i zimną wodą groty wodne. Kuracjusze Unterrechstein po skorzystaniu z basenów chętnie przenoszą się do saun i łaźni parowych.

Najgorętsze miejsce Szwajcarii

A może chcecie zrelaksować się  w najgorętszych wodach Szwajcarii? To właśnie oferuje ośrodek Les Bains de Lavey - temperatury tutejszych wód termalnych mieszczą się w przedziale 60-70 stopni! Poza wannami z chłodzącą wodą, grotami lodowymi i saunami, w kompleksie znajduje się także łaźnia orientalna Haman i bar z ekologicznym jedzeniem. 

Baseny są wyposażone w urządzenia do masażu i wodospady. Gościom oferowane są ponadto liczne zabiegi zdrowotne i relaksacyjne. W Les Bains de Lavey można "utonąć" na długo!

Najzdrowsze miejsce dla narciarzy fanpage

Szwajcarzy pewnie są tak zdrowi i szczęśliwi pewnie dlatego, że  żyją w pięknym i zdrowym miejscu. Kąpielom w solankowych wodach Rheinfelden przypisuje się wyjątkowo silne działanie zdrowotne. Ośrodek przoduje pod tym względem w całej Europie - aż 12-procentowa zawartość soli w wodzie wyjątkowo dobrze działa na napięte mięśnie i koi ich ból, poprawia też przemianę materii i krążenie. 

Wypełnione zimną i ciepłą wodą zbiorniki umożliwiają skorzystanie z terapii naprzemiennej. W kompleksie działają sauny, groty solne i orientalne łaźnie.

Perła Szwajcarii

Ośrodek Engadina Bad Scuol to miejsce, do którego przyjeżdża się cały rok. Nic dziwnego - tutejsze łaźnie są szeroko znane w Europie. W Engadina skorzystacie z basenów solankowych i grot z wodospadami, kompleks umożliwia także kuracje pitne. Korzystanie z odkrytych zbiorników uatrakcyjni wam widok na górskie szczyty - stąd widać je naprawdę dobrze! 

Dużym powodzeniem w Engandina cieszą się łaźnie irlandzkie i rzymskie. We wspaniale zaprojektowanych i magicznie oświetlonych pomieszczeniach można zażyć zimnych i ciepłych kąpieli parowych, a także masaży i natrysków.

Kilka słów o podróży

Szwajcaria to miejsce, w którym można się zrelaksować nie gorzej niż na śródziemnomorskiej plaży. Gorące źródła zimą nie stygną i dalej służą miłośnikom białego szaleństwa, którzy w czasie ferii czy urlopu chcą zrobić dla swojego ciała coś dobrego. 

Chociaż największą przyjemność z wizyty czerpią wspólnie odpoczywające pary, to większość ośrodków ma przygotowane atrakcje dla dzieci. Jak jednak najwygodniej i najszybciej dostać się do tego alpejskiego raju? Dzięki Tanim lotom do Szwajcarii. Do podróży nie potrzeba więcej dokumentów niż dowód osobisty lub paszport. Po kraju bez problemu można poruszać się koleją, a do hotelu lub mniejszych miejscowości - autobusami. 

Dobra wiadomość jest taka, że bilety kupuje się nie na konkretny środek transportu, a na odległość, którą się pokonuje - nie trzeba przejmować się przesiadkami. Z hotelami też nie ma problemu - chociaż średnie ceny są wyższe niż w Polsce, wybór ofert jest ogromny i nawet najtańsze noclegi oznaczają mieszkanie w schludnym i ładnym miejscu. Nie ma nic łatwiejszego, przyjemniejszego niż podróżowanie do Szwajcarii. Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Więcej na temat:

Zobacz również