Muszyna - na narty do Beskidu Sądeckiego

Od stu lat jest uzdrowiskiem, od niedawna popularnym ośrodkiem narciarskim. Ale prawa miejskie nadał jej już… Kazimierz Wielki.

Gdy nadchodzi zima, mróz ziemię skuje, a śnieg ją przykryje białą pierzyną, ożywają doliny i góry Beskidu Sądeckiego.

Do miast i miasteczek tego regionu zjeżdżają się amatorzy białego szaleństwa. Jednym z nich jest Muszyna, która ciągnie się malowniczo wzdłuż doliny Popradu, przy granicy ze Słowacją.

Reklama

To co w Muszynie najcenniejsze, to zdrowy górski klimat, czyste powietrze, malownicze krajobrazy, obfite źródła lecznicze i góry stworzone do sportów zimowych.

Muszyna to również wieki historii. Jej pojawienie się i rozwój związane były ze starym szlakiem handlowym wzdłuż doliny Popradu, zwanym „węgierskim”.

Prawa miejskie otrzymała dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, w 1356 r. W niespełna zaś 30 lat później król Władysław Jagiełło podarował tzw. klucz muszyński biskupstwu krakowskiemu.

Powstało wtedy Państwo Muszyńskie, co znaczyło, że rządy sprawowali tam starostowie. Mieli własną administrację, wojsko i sądy. Po tamtych czasach pozostały ruiny zamku na szczycie góry zwanej Basztą. Jedna z legend opowiada historię o rycerzach śpiących w ukrytej sali.

Ponoć budzą się oni na chwilę raz w roku, w Niedzielę Palmową. I ponoć przyjdzie czas, że kiedyś przebudzą się na dłużej, połączą swe siły ze śpiącymi rycerzami z Tatr i stoczą walkę z wrogami Rzeczpospolitej.

Gdy już zejdziemy stromą ścieżką do uroczego rynku, zachwycą nas malownicze drewniane domki z XIX i XX w., a nieco dalej kościół obronny z XVII w. z gotyckimi rzeźbami świętych. Można również zajrzeć do bogatego muzeum regionalnego i Parku Zdrojowego „Zapopradzie”.

To dobre miejsce, by pobiegać, również na nartach biegowych, odwiedzić pijalnię wód mineralnych lub wzmocnić mięśnie na ogólnodostępnych przyrządach ustawionych w parku.

Marzena Hmielewicz

Info Muszyna

Dojazd samochodem jest łatwy, np. z Warszawy krajową 7, w Jędrzejowie kierujemy się na Brzesko i dalej drogą nr 75 przez Nowy Sącz. W Tyliczu skręcamy w prawo w stronę Muszyny. Informacja turystyczna Muszyna, Rynek 31 i ul. Krzywa 1, tel. 18 471-80-03. Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”

ul. Krzywa 1, tel. 18 534 91 61; czynne: wtorek-sobota w godz. 9.00--17.00, w niedziele w godz. 13.00-17.00. Stacje narciarskie Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, Wier- chomla Mała 2 tel. 18 414- -32-64, www.wierchomla.com.pl; Jaworzyna Krynicka, Krynica Zdrój, ul. Czarny Potok 75, tel. 18 471-52-71;  www.jaworzynakrynicka.pl; Słotwiny-Azoty, Krynica Zdrój ul. Słotwińska 51a, tel 18 471-53-67,  www.cnazoty.pl; Do wyciągów można dojechać z Muszyny świetnie działającą komunikacją miejską lub busami prywatnymi często kursującymi pod wyciągi.

Przewodniki

„Polska Niezwykła. Małopolskie – przewodnik”, Wyd. Demart; „Muszyna i okolice. Przewodnik”, T. Darmochwał, wyd. Agencja TD; „Beskid Sądecki. Przewodnik”, B. Mościcki, Oficyna Wydawnicza Rewasz.

Internet – polecamy

www.muszyna.pl  www.muszyna.com.pl pttk.muszyna.info.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Tradycja urządzania bożonarodzeniowych jarmarków w stolicy Węgier sięga początków XX wieku. Jednak po II wojnie światowej komunistyczne władze zabroniły celebrowania świąt kościelnych. Nie było... więcej