Miejsca, gdzie można spędzić ferie

Słowacja kusi świetnymi warunkami i pięknymi widokami. Polska również ma wiele uroku. Dokąd zatem na zimowy wypoczynek? Wybieraj!

Zdjęcie

Snowboardziści na wzgórzu Chopok na Słowacji /123/RF PICSEL
Snowboardziści na wzgórzu Chopok na Słowacji
/123/RF PICSEL

Kazimierz Dolny

Choć Kazimierz tętni życiem głównie latem, dopiero zimą można poczuć jego kameralny klimat. Niestrudzeni piechurzy o każdej porze roku mogą tu się zapuszczać na długie wędrówki. Ale jeśli myślisz, że narciarze nie mają tu co robić, jesteś w błędzie.

Od kilku lat działa w Kazimierzu Stacja Narciarska, oddalona od rynku tylko o 1 km. Trasy zjazdowe są przygotowane, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. U stóp stoku znajduje się dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu dla dzieci i dorosłych.

Reklama

Góry Świętokrzyskie

Jeśli jesteś zapalonym narciarzem, Słowacja być może należy już do Twoich ulubionych zimowych kierunków. Ale jeśli wolisz spokojniej spędzać czas w zimowe dni lub szukasz sposobu na aktywny wypoczynek dla całej rodziny, pomyśl o bliższych rejonach.

Wbrew pozorom nie trzeba jechać od razu do Zakopanego, by świetnie spędzić czas. Inne, mniej oblegane rejony Polski też mają sporo atrakcji. Sanki, łyżwy i biegówki Nie tylko narty zimą dostarczają mnóstwo wrażeń.

Jazda na łyżwach, sankach czy biegówkach też może być miłym wypoczynkiem i całkiem sporym wysiłkiem fizycznym (lepiej się do niego odpowiednio przygotować – przyda się mała zaprawa w domu). W miastach lub w ich pobliżu, na terenie całej Polski, są przygotowane warunki do tego, aby aktywnie spędzać czas zimą.

Obok lodowisk znajdują się wyciągi narciarskie oraz górki, na których mogą szaleć dzieci na sankach. Jeśli szukasz pomysłu na bliski wyjazd pełen wrażeń, zerknij na nasze propozycje. Ale być może w Twojej okolicy też dużo się dzieje. Korzystaj!

Dylewska Góra

Około 15 km na południe od Ostródy rozciąga się pasmo Wzgórz Dylewskich z Górą Dylewską (312 m n.p.m.), najwyższym wzniesieniem Polski Warmii i Mazur. Na jej szczycie znajduje się przekaźnikowa stacja telewizyjna oraz 37-metrowa wieża obserwacyjna, z której rozciąga się rozległy widok na tereny leżące w promieniu ponad czterdziestu kilometrów.

Jeśli za daleko Ci na południe Polski, tu też możesz aktywnie spędzić czas. Około 4-5 kilometrów dalej – we wsi Wygoda na Górze Czubatce (274 m n.p.m.) znajduje się wyciąg narciarski z liczącą 500 m trasą zjazdową. Wyciąg jest czynny codziennie od godz. 9.00 do 16.00. 

Obiekt nie jest jednak wyposażony w wypożyczalnię sprzętu i serwis. 10 podjazdów kosztuje 15 zł w dni robocze i 20 zł w weekend i święta. A na szczycie góry jest wyznaczone miejsce na ognisko.

Kiełbaska na mrozie? To na pewno smakuje nieziemsko. Wzgórza Dylewskie to przede wszystkim doskonałe miejsce dla miłośników nart biegowych. Świetnie utrzymane liczne trasy, które zimą wyglądają baśniowo, zadowolą amatorów i zapalonych fanów tego sportu.

Słowacja

Co nas najbardziej kusi u naszych południowych sąsiadów? Bliskość pięknych gór i świetna infrastruktura. Największy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski znajduje się w Dolinie Demianowskiej, na północnych i południowych stokach Chopoku – drugiego, pod względem wysokości, szczytu Niskich Tatr. 

Centrum narciarskie Jasna oferuje 46 km tras narciarskich, które obsługuje 30 kolejek i wyciągów. A pod samym szczytem Chopoka czeka na wszystkich restauracja z niesamowitym widokiem.

Można tu wjechać koleją Funitel od strony północnej lub 15-osobową gondolą od strony południowej. W Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się zaś najdłuższa na Słowacji trasa zjazdowa – ponad 5,5 km. Przydatne infromacje dla narciarzy: jeśli nie podróżujesz samochodem, lepiej narty wypożyczyć na miejscu. W Tatrzańskiej Łomnicy w Tatrach Wysokich narty można wypożyczyć za 28 euro na jeden dzień i 15 euro za narty biegowe.

Koszt wypożyczenia nart w Polsce to ok. 200 zł za tydzień (narty plus buty). Ceny karnetów dla narciarzy wahają się od 15 do 37 euro. Cenowo najbardziej atrakcyjne są karnety wielodniowe oraz 7-dniowe pakiety pobytowe.

Informator

SŁOWACJA: Od grudnia 2015 roku Łotewskie Linie Lotnicze uruchomiły regularne połączenia lotnicze z Warszawy na lotnisko Poprad-Tatry. Czas przelotu ok. 65 minut. Ceny biletów w jedną stronę to koszt 150 zł. Narty i snow board lecą gratis. W Słowackie Tatry można też dojechać bezpośrednio autokarem z Warszawy przez Kraków. Cena w jedną stronę ok. 90 zł. Ceny noclegów zaczynają się od 10 euro od osoby.

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE: Można tu dotrzeć pociągiem lub autobusem. Na bazę wypadową polecamy Kielce - urocze miasto, pięknie położone, ze świetnymi warunkami również dla narciarzy.

KAZIMIERZ DOLNY: Dotrzesz tu samochodem, autobusem i busem.

GÓRA DYLEWSKA: Położona jest na południe od Ostródy (ok. 25 minut jazdy samochodem). Najbliższa miejscowość w pobliżu to Wysoka Wieś. Najpierw trzeba więc dojechać do Ostródy - samochodem lub autobusem.

NOCLEGI: ceny na prywatnych kwaterach w tych rejonach zaczynają się od 25 zł za osobę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień

Zobacz również